Reklama

Niedziela Częstochowska

Solidarni i wdzięczni

Do Szpitala Powiatowego w Radomsku trafił respirator w ramach akcji Caritas #WdzięczniMedykom.

[ TEMATY ]

Caritas

#WdzięczniMedykom

Beata Pieczykura/Niedziela

– Cieszymy się ze wszystkich darów, które otrzymujemy. Nasz szpital jest zakaźny i dobrze wyposażony. Respiratorów mamy dość dużo i ten kolejny na pewno nam się przypada. Przekazanie darów, szczególnie w tym miejscu, ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ buduje zaufanie załogi w sens tego, co robimy, przekazuje nas do tego, że warto to robić, że ludzie to widzą i doceniają – powiedział „Niedzieli” Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku podczas uroczystości na Jasnej Górze.

Przekazanie sprzętu ratującego życie odbywało się 28 sierpnia na Jasnej Górze z udziałem m.in. dyrektora Caritas Polska, dyrektorów Caritas diecezjalnych, dyrektorów szpitali, które otrzymały respiratory, zarządu Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Respiratory trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Domu św. Józefa w Będzinie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz Szpitala Powiatowego w Radomsku. Z tej okazji w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Mszy św. przewodził bp Andrzej Przybylski oraz wygłosił homilię. Z nawiązaniu do Ewangelii kaznodzieja mówił o mądrości Bożej, której uczy Maryja. Wyrazem tej mądrości jest także pomoc służbie zdrowia w walce z pandemią, zapomnienie o własnych problemach, by wspierać innych, jak np. górnicy organizujący zakup respiratorów w trudnym dla siebie czasie.

Reklama

– Wiemy, że pandemia wciąż nam zagraża, dlatego zapewnienie ratującego życie sprzętu jest nadal bardzo ważnym zadaniem. Od początku tej trudnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy kilka miesięcy temu, Caritas wspomaga medyków i to przekazanie respiratorów jest jednym z etapów dzieła, realizowanego przez nas we współpracy z naszymi darczyńcami, do których należy Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej – wyjaśnił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, i dodał: – Wybór miejsca uroczystości nie jest przypadkowy. Chcemy przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej podziękować Bogu za dar solidarności, jaka połączyła Polaków w obliczu zagrożenia pandemią, a także pomodlić się w intencji wszystkich chorych oraz niosących im pomoc i służących wsparciem.

Tego dnia ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej został odznaczony złotym medalem Caritas.

Akcja #WdzięczniMedykom została uruchomiona przez Caritas Polska w odpowiedzi zapotrzebowanie szpitali i placówek medycznych znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Celem inicjatywy podjętej przez największą organizację pomocą w kraju jest dostarczenie potrzebnego sprzętu i wyposażenia dla personelu medycznego do jak największej liczby ośrodków ochrony zdrowia w Polsce. Do tej pory akcję wsparli liczni partnerzy biznesowi Caritas Polska. Poza Fundacją Jastrzębskiej Spółki Węglowej są to: firmy Generali i Concordia, Fundacja Carrefour, PSE, Nestle, Lidl Polska, Gaz-System, AstraZeneca, PWPW, PGNIG oraz Fundacja Banku PNB Paribas. Równolegle Caritas Polska uruchomiła zbiórkę pieniędzy dla darczyńców indywidualnych, żeby stopniowo zwiększać zakres i skalę działania. Łącznie w ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zgromadziła pomoc dla polskich medyków o wartości ok. 9 mln zł. Pozwoli to na przekazanie szpitalom oraz domom pomocy społecznej w całej Polsce m.in. 100 respiratorów, ponad 300 tys. maseczek i rękawiczek ochronnych, 10 tys. kombinezonów ochronnych, 2 tys. przyłbic oraz kilkunastu specjalistycznych łóżek szpitalnych.

2020-08-28 16:56

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liczy się każdy człowiek

Niedziela kielecka 48/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Caritas

jubileusz

Kielce

TD

Ks. dr Stanisław Słowik kieruje kielecką Caritas od 30 lat

Ks. dr Stanisław Słowik kieruje kielecką Caritas od 30 lat

Z ks. dr. Stanisławem Słowikiem – dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej rozmawia Katarzyna Dobrowolska

KATARZYNA DOBROWOLSKA: – Przez trzydzieści lat działalności Caritas Kielecka wypracowała własny styl i charakter. Dziś instytucja jest najbardziej dynamiczną Caritas diecezjalną w Polsce. Co stanowi o sile i żywotności Caritas Diecezji Kieleckiej?

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję