Reklama

W parku ks. Jerzego

Niedziela małopolska 42/2010

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) w Łazanach k.Wieliczki został poświęcony i otwarty Park Refleksji i Modlitwy im. ks. Jerzego Popiełuszki. W tej niewielkiej miejscowości leżącej przy trasie, która łączy Wieliczkę i Gdów, na zboczu wzgórza, gdzie stoi kościół, powstały stacje Drogi Krzyżowej, a wśród drzew utworzono wyłożone kamieniami alejki. Wszystko zaczęło się w 2008 r.

Z niedowierzaniem...

- Kiedy przyszedłem tu na parafię - mówi ks. proboszcz Stanisław Wciślak - widziałem jak teren sąsiadujący z kościołem niszczeje. W zasadzie było to zarośnięte krzakami wysypisko. Wpadłem wówczas na pomysł, żeby ten teren zagospodarować. Nasz kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w bieżącym roku obchodzi 420. rocznicę istnienia. Te założenia porządkowe udało się więc włączyć w przygotowania do jubileuszu. Gdy na początku podzieliłem się tym pomysłem z wiernymi, chyba mało kto mi uwierzył - z uśmiechem mówi ks. Wciślak. - Jednak z czasem nasi ludzie zaczęli się tą inicjatywą interesować. Niemal dwa lata trwało oczyszczanie terenu z krzaków i śmieci. Jako że pogoda w tym roku nas nie rozpieszczała, takie gruntowne prace przy tworzeniu parku zaczęliśmy dopiero z początkiem sierpnia...

Prace

Reklama

Gdy parafianie zauważyli, że coś zaczyna się dziać, zmieniać, zaczęli przychodzić, spontanicznie pomagać, aż wreszcie wiele osób odnalazło się w budowie i organizacji tego dzieła. - Były takie dni, że przychodziło nawet po 30 osób - młodzież, starsi i dzieci. Każdy miał coś do roboty - opowiada z radością Ksiądz Proboszcz. - Wycinali krzaki, kosili trawę, potem przygotowywali grunt pod sadzonki i rozpoczęły się prace ogrodowe. Udało się tą ideą zapalić wielu. Rok wcześniej zamówiłem krzyże u stolarza. Nasz kościelny przygotował pod nie betonowe podstawy. Praca z początku szła powoli, ale wszystko dojrzewało.

Drzewa

- Obsadziliśmy ścieżki różnymi drzewami - oprowadza mnie po parku Ksiądz Proboszcz. - Posadzimy też wierzby płaczące, będzie sosenka, jarzębina czerwona... Są tu drzewa stare i młode. Prosiłem, by przy oczyszczaniu i przygotowywaniu terenu, zachowano drzewa rosnące tu od lat. Alejki poprowadziliśmy tak, by ich nie niszczyć. Są tu stare dęby, jesiony, brzózki, klony, a nawet orzechy.

Papieski buk

- Wpadł mi jeszcze do głowy inny pomysł - mówi Ksiądz Proboszcz. - W Jawczycach, sąsiedniej miejscowości, należącej do naszej parafii, rośnie najstarszy w okolicy buk, który ma już 200 lat. W 2005 r., kiedy umarł Papież Jan Paweł II, ów buk miał wyjątkowo dużo młodych sadzonek. Niektóre osoby takie sadzonki sobie wzięły. Jeden parafianin obiecał mi, że przekaże sadzonkę do naszego parku. To drzewko, które urodziło się w roku śmierci naszego Papieża, będzie również zdobiło nasz park.

W urodziny ks. Jerzego

Reklama

W centralnym miejscu parku stanął pomnik ks. Jerzego, otoczony klombem, na którym dziś kwitną wrzosy. - Długo zastanawiałem się nad tym, kto ma być patronem parku - mówi ks. Wciślak. - Byliśmy w tym roku z pielgrzymką parafialną na beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki i ten nowy Błogosławiony bardzo nam się spodobał. On, już jako kleryk, przeszedł drogę krzyżową w wojsku w Bartoszycach, a potem jako kapłan. W same urodziny ks. Jerzego - 14 września, chociaż tego nie planowaliśmy, odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika i otwarcie Parku Refleksji i Modlitwy. Były obecne władze gminy, grała orkiestra, przyszło wielu parafian. Odprawiliśmy tego dnia pierwszą Drogę Krzyżową w tym miejscu, była Msza św. Zależało mi, by ks. Jerzy, tak bardzo mocny błogosławiony naszych czasów, patronował temu miejscu. A że nasza parafia nosi wezwanie Znalezienia Krzyża Świętego, święto Podwyższenia Krzyża Świętego było dla nas dodatkową okazją, by tę parafialną rocznicę uczcić w wyjątkowy sposób, a także zaznaczyć w tym miejscu pasyjną duchowość.

Miejsce, o które chcą dbać

- Parafianie przychodzili do parku spontanicznie w czasie przygotowań do poświęcenia, ale i teraz często można ich tu spotkać - mówi Ksiądz Proboszcz. - Chcą coś przynieść, posadzić, pytają, które miejsca mogą wziąć pod swoją opiekę. Niektórzy sami wybierają sobie teren, który chcą zagospodarować. Mieszkańcy Sławkowic, jednej z miejscowości należących do parafii, wybrali centrum parku, teren wokół pomnika ks. Jerzego. Ludzie ci sami kupili kwiaty, kamień i postarali się, by centralny punkt naszych dróżek wyglądał pięknie. Poprosiłem także kamieniarza, by przygotował postument pod pomnik ks. Jerzego.

Tu można się zadumać

- Nasza parafia będzie mieć teraz 3 święta, w czasie których w parku będziemy odprawiać Drogę Krzyżową - mówi ks. Stanisław Wciślak. - 14 września, w Podwyższenie Krzyża Świętego, w piątek po 19 października - dniu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oraz w okolicy 6 czerwca - na pamiątkę jego beatyfikacji. Zresztą wybieramy się za rok na pielgrzymkę dziękczynną za nowego Błogosławionego. Chcemy też podziękować za to, że udało się nam wspólnymi siłami stworzyć to miejsce...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję