Reklama

Niedziela Częstochowska

CZĘSTOCHOWA

Recepta na udany rok szkolny

– Wiele rzeczy zależy od nas, ludzi, od naszego wysiłku i zaangażowania, ale dużo więcej zależy od Boga, dlatego zawierzamy Mu ten czas – powiedział bp Andrzej Przybylski, który 1 września przewodniczył Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

rok szkolny

Maciej Orman/Niedziela

W homilii zaznaczył, że to, jaki będzie nowy rok szkolny, a także jaki będzie człowiek, zależy od tego, jakiego ducha ma w sobie. Dodał, że każdy z nas musi wybierać przynajmniej spośród trzech duchów: złego ducha, ducha tego świata i Ducha Świętego. – To Duch Święty sprawia, że mamy siłę być świętymi – podkreślił.

Biskup zachęcał również uczniów, aby nie zaniedbywali codziennej modlitwy i niedzielnej Mszy św., które są przestrzeniami słuchania Ducha Świętego. W tym kontekście zwrócił uwagę na znaczącą rolę katechezy w szkole. – Ona nie jest tylko jeszcze jednym przedmiotem, ale spotkaniem z Bogiem, gdzie Duch Święty chce nas nauczyć Bożych rzeczy – podkreślił.

Hierarcha zaprosił dzieci i młodzież, aby oprócz zajęć dodatkowych, treningów i różnych prób znaleźli również czas na zaangażowanie się we wspólnoty kościelne. – Między innymi tutaj, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, jest grupa, która dzisiaj śpiewa na Mszy św. i pomaga nam się modlić. To są młodzi ludzie, którzy tak jak wy chodzą do szkoły i mają mnóstwo zajęć, ale spotykają się na modlitwie i dzielą się życiem właśnie po to, żeby nauczyć się słuchać Ducha Świętego – zauważył bp Przybylski.

Przed błogosławieństwem, nawiązując do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września, w dniu inauguracji roku szkolnego, biskup poprosił wszystkich o modlitwę o pokój.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracyjni ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa i Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II, który wystawił również poczet sztandarowy.

– Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby 1 września przyjść do kościoła i spotkać się z Bogiem. To już taki nawyk – powiedziała „Niedzieli” Matylda Szymczyk z I klasy IX Liceum Ogólnokształcącego im. C.K.Norwida w Częstochowie. – Im więcej robię podczas Mszy św., jak np. teraz, kiedy śpiewamy i gramy z dziewczynami ze scholi, albo wykonujemy czytania i śpiewamy psalmy, tym jeszcze bardziej motywuje mnie to, żeby wstać wcześniej i tutaj przyjść – dla Boga i po to, żeby poczuć, że nie zmarnowałam tego poranka, że zrobiłam to, co powinnam i chciałam. I jestem z tego powodu szczęśliwa – dodała. Matylda ma również nadzieję, „że Bóg pomoże jej odnaleźć się w nowej szkole”.

Reklama

Podczas Mszy św. rozpoczynającej nowy rok szkolny nie mogło również zabraknąć s. Karoliany Buksy, służebniczki, katechetki w SP nr 38. Dla niej receptą na niepewną sytuację w związku z trwającą pandemią COVID-19 jest zawierzenie Bogu siebie, uczniów, nauczycieli i rodziców. – Proszę Go, abyśmy potrafili otworzyć się na Jego łaskę i zaczęli Go słuchać. Wtedy mimo różnych obostrzeń, zagrożeń i związanych z nimi lęków da nam nadzieję i oparcie. On jest z nami, żeby nam pomagać. Z takim przesłaniem, nadzieją, radością i wiarą wkraczam w ten nowy rok szkolny – przyznała.

Siostra zauważyła, że przekaz wiedzy o Bogu i Kościele nie jest skomplikowany. Trudniej przekazać wiarę, którą się żyje. – Jeżeli jestem zakotwiczona w Bogu, żyję Nim i Jego radością, wtedy mogę przekazać nie tyle wiedzę, ile Ducha Bożego. Tego nam dzisiaj brakuje – żeby dzieci odkrywały Boga we własnym sercu. Jeżeli Go odkryją, przyjdą do kościoła. Jeżeli nie, obecność w kościele nic nie będzie dla nich znaczyć – podsumowała.

2020-09-01 11:44

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo

W sobotę, 23 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim. W spotkaniu wzięli udział m. in. kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, wolontariusze ruchów pro-life, przedstawiciele tygodnika katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz, pracownicy Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Marianem Szczerbą, kanclerzem Kurii.

„Bóg się rodzi”. To tajemnica, którą wyśpiewujemy umysłem i sercem” – powiedział na początku spotkania abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję