Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych

Święto Kapituły Kolegiackiej

10. rocznica ustanowienia Kapituły Kolegiackiej w Wałbrzychu była okazją do wspólnej modlitwy kanoników wraz z bp Markiem Mendykiem.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

kolegiata w Wałbrzychu

Archiwum prywatne

Procesja ulicami Wałbrzycha z figurą MB Bolesnej.

Procesja ulicami Wałbrzycha z figurą MB Bolesnej.

- Pragnę z całego serca podziękować Księżom Kanonikom, nie tylko za ich zaangażowanie i udział w pielęgnowaniu i kultywowaniu piękna liturgii, ale przede wszystkim za ich wrażliwość wiary i miłosierdzia wobec osób zamieszkujących ten obszar diecezji świdnickiej – mówił biskup.

W nawiązaniu do odczytanego tego dnia słowa Bożego homileta skoncentrował uwagę na jednym ważnym znaku. - Z wysokości krzyża Jezus patrzy i przekazuje Matkę synowi, (Janowi, uczniowi, którego Jezus bardzo kochał), a Maryi z kolei przekazuje Jana. Jezus przekazuje im swoją miłość, rodząc wspólnotę, która ma swoje źródło właśnie w Nim, w Jezusie Chrystusie – tłumaczył. Następnie ordynariusz zwrócił uwagę na sytuację umierania Jezusa. - Śmierć, która w ludzkim rozumieniu jest odejściem i rozdzieleniem, tutaj pod krzyżem staje się godziną rodzenia nowego życia. Drzewo krzyża dzięki miłości ukrzyżowanego rodzi najpiękniejszy owoc. Uczeń jest powołany, aby być synem. Od tej godziny, od tego momentu przyjmowanie miłości Jezusa może dokonywać się przez Maryję – Ona jest naszą duchową Matką. Jeśli przyjmiemy Ją tak jak to uczynił „umiłowany uczeń”, wtedy Ona - Maryja pomoże nam przylgnąć do Jezusa i uwierzyć, że On umiłował nas do końca. Aż do śmierci – ofiary złożonej z siebie samego – akcentował bp Mendyk. Po Mszy św., uczestniczący w liturgii y udali się w procesji do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z Jej figurą.

2020-09-15 13:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa patriotyczna z okazji 100-leciA odzyskania przez polskę niepodległości

Niedziela świdnicka 41/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Wałbrzych

100‑lecie niepodległości

Zamek Książ

Krystyna Smerd

Jan Styka, „Polonia”, 1889, własność Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu

Jan Styka, „Polonia”, 1889, własność Zakład Narodowy
im. Ossolińskich we Wrocławiu

Na Zamku Książ, w salach wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii BWA, od 23 września do 18 listopada czynna jest okolicznościowa wystawa otwarta z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Polonia. Symbol tradycji – znak nowoczesności – Duch – Nadzieja – Naród – Zwycięstwo”. Ekspozycja objęta została honorowym patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca, ordynariusza diecezji legnickiej bp. Zbigniewa Kiernikowskiego oraz prezydentów miasta Wałbrzycha i Jeleniej Góry z racji jej kolejnych prezentacji w galeriach sztuki BWA obu miast. Na wystawie oglądamy dzieła znane i mniej znane z zasobów prywatnych i muzeów państwowych autorstwa m.in. Jana Matejki, Juliana Fałata, Jana Styki, Jacka Malczewskiego, Rafała Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Władysława Skoczylasa, Jeana Jacques Barriego, Jana Raszki, Franciszka Stretta, Leonarda Winterowskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Zbyluta Grzywcza, Jozefa Panfila, Szymona Mondziana, Andrzeja Boja-Wojtowicza.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz kapłaństwa

2022-05-19 11:04

ks. Maciej Flader

Srebrni jubilaci

Srebrni jubilaci

W środę, 18 maja 2022 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu na wspólnej Eucharystii spotkali się księża wyświęceni 18 maja 1997 roku, aby wspólnie celebrować srebrny jubileusz kapłaństwa. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Adam Szal, a obecny był także abp senior Józef Michalik, który wygłosił okolicznościową homilię.

W homilii abp Józef Michalik, szafarz święceń prezbiteratu sprzed ćwierć wieku, przypomniał zebranym jubilatom dzień ich święceń. – Przez to włożenie rąk nastąpiła nowa rzeczywistość duchowa. Ontycznie staliśmy się nowi, przemienieni – powiedział poprzedni metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie papieża z redaktorami pism jezuickich

2022-05-19 16:36

[ TEMATY ]

jezuici

papież Franciszek

redaktorzy

PAP/ETTORE FERRARI

Bardzo kameralny i osobisty charakter miało spotkanie papieża z redaktorami pism jezuickich z całej Europy. Ojciec Święty wszedł w bezpośrednią rozmowę z uczestnikami, nie wygłaszał przemówień, ale słuchał pytań i udzielał na nie odpowiedzi.

W spotkaniu z Franciszkiem wziął udział redaktor naczelny jezuickiego portalu Deon, o. Paweł Kosiński, który podzielił się z Radiem Watykańskim wrażeniami z tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję