Reklama

Franciszek

Papież do nowych gwardzistów: bądźcie wierni Chrystusowi

Na niebezpieczeństwa, które grożą dziś młodym pokoleniom zwrócił uwagę Papież przyjmując na audiencji nowych członków Gwardii Szwajcarskiej. Zauważył, że kiedy młodzi podążają za ideałami i stylami życia, które zaspokajają jedynie ich zachcianki i potrzeby materialne, mogą zostać ogołoceni na swej duszy.

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Franciszek przyjął młodych Szwajcarów i ich krewnych w związku z zaplanowaną na niedzielę przysięgą nowych rekrutów. W tym roku ze względu na pandemię została ona przesunięta. Tradycyjnie odbywa się 6 maja, w rocznicę Sacco di Roma – Złupienia Rzymu, kiedy to 147 szwajcarskich żołnierzy oddało życie w obronie papieża. Ojciec Święty nawiązał do tego wydarzenia, przestrzegając nowych gwardzistów przed inwazjami innej natury.

„Pamięć o tym wydarzeniu może uwrażliwić was na zagrożenie „złupienia duchowego”. W aktualnym kontekście społecznym wielu młodym grozi ogołocenie duszy, kiedy podążają za ideałami i stylami życia, które zaspokajają jedynie zachcianki i potrzeby materialne. Życzę wam, aby wasz pobyt w Rzymie stanowił okazję do jak najlepszego wykorzystania tego, co pozytywne jest w tym mieście. Jest ono bogate w historię, kulturę i wiarę. Korzystajcie zatem z tych możliwości, by rozwijać wasz potencjał kulturowy, językowy i duchowy. Czas, który tu spędzicie, będzie wyjątkowym okresem w waszym życiu. Przeżywajcie go w duchu braterstwa, pomagając sobie nawzajem, by wasze życie było pełne sensu i po chrześcijańsku radosne. Przysięga, którą złożycie pojutrze, niech będzie potwierdzeniem wierności waszemu chrzcielnemu powołaniu, czyli wierności Chrystusowi, który chce byście byli mężczyznami i chrześcijanami, kowalami waszego losu. Z Jego pomocą i w mocy Ducha Świętego z pogodą ducha stawicie czoła przeszkodom i wyzwaniom waszego życia. Nie zapominajcie, że Pan zawsze jest z wami. Życzę wam, abyście zawsze odczuwali Jego pocieszającą obecność"– powiedział Papież.

2020-10-02 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Reformacji 2017: papież mile widziany

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek będzie mile widziany na obchodach jubileuszu 500-lecia Reformacji w Wittenberdze w 2017 r. - oświadczyła ambasadorka obchodów Margot Kässmann. Zaznaczyła, że decyzja o zaproszeniu głowy Kościoła katolickiego musi zostać podjęta w porozumieniu z konferencją episkopatu Niemiec.

To właśnie w Wittenberdze ks. Marcin Luter miał 31 października 1517 r. przybić na drzwiach kościoła zamkowego swe słynne tezy przeciwko odpustom, mające być przedmiotem akademickiej dyskusji. To symboliczne wydarzenie budzi jednak kontrowersje na płaszczyźnie historycznej co do swej autentyczności. Dla Kassman istotna jest też odpowiedź na pytanie, czy ogłoszenie tez stanowiło już początek Reformacji, czy też było raczej początkiem procesu wewnątrzkatolickiej odnowy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję