Reklama

Nie znasz Biblii - nie znasz Chrystusa

Marta Matysek
Edycja lubelska 19/2011

Od piętnastu lat we wszystkich polskich diecezjach odbywa się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Konkurs, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pozwala odkrywać, że to właśnie Pismo Święte odpowiada na pytania egzystencjalne stawiane przez człowieka. Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, organizatora konkursu, powtarzają za św. Augustynem, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością samego Chrystusa”. Zainteresowanie rośnie w dużej mierze dzięki katechetom, którzy skutecznie zachęcają kolejne roczniki uczniów do zgłębiania Pisma Świętego. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. 11 kwietnia w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie odbyła się część pisemna i ustna etapu diecezjalnego.
Do udziału w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zgłoszono 83 szkoły i ok. 1600 uczniów ze szkół archidiecezji lubelskiej. Jednak do etapu diecezjalnego przeszło 70 szkół (166 uczniów). Spośród nich do części ustnej zakwalifikowali się: Agnieszka Wójcik (II LO w Lubartowie), Patrycja Śliwińska (V LO w Lubinie), Michał Huszaluk (LO w Łęcznej), Łukasz Pełka (II LO Świdnik), Wojciech Kowal (ZS nr 2 w Kraśniku), Ewelina Rybak (I LO w Puławach) i Izabela Drabik (ZS nr 10 w Lublinie). Lauretami zaś zostali: M. Huszaluk, Ł. Pełka i E. Rybak. Zakres merytoryczny konkursu w tym roku obejmował Pisma św. Pawła, dlatego pytania w części ustnej i pisemnej dotyczyły wyłącznie tych listów. - Młodzież stanęła przed trudnym materiałem, jednakże prace były na wysokim poziomie - mówi Agnieszka Skałecka, koordynator diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zwycięzcy etapu diecezjalnego będą uczestniczyć w IV Częstochowskich Spotkaniach Młodych z Biblią, zaś wszyscy, którzy zakwalifikowali się do części ustnej, otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Instytut Wydawniczy PAX.
- Konkurs wiedzy biblijnej dociera do każdej diecezji w kraju. W każdej diecezji powołany jest koordynator konkursu, który odpowiada za organizację i przebieg poszczególnych etapów, kontakt z mediami. Czuwa on także nad właściwym przebiegiem konkursu na etapie szkolnym, w porozumieniu z katechetami, którzy na terenie szkół podejmują się koordynacji projektu. Do etapu diecezjalnego kwalifikuje się trzy osoby z każdej szkoły - opowiada Agnieszka Skałecka. Ponieważ na terenie archidiecezji lubelskiej nie są organizowane warsztaty biblijne dla młodzieży, finaliści diecezjalni mogą uczestniczyć w Częstochowskich Spotkaniach Młodych z Biblią. - Podczas spotkania młodzież ma okazję pracować z biblistami nad tekstami, które są trudne i niejasne, a obowiązują w finale ogólnopolskim. W programie dwudniowych warsztatów o charakterze edukacyjno-formacyjnym jest czas na modlitwę, naukę i zabawę. W tym roku dla uczestników zaplanowano m.in. zajęcia warsztatowe z Biblią, zwiedzanie Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego, Msze św. w kaplicy Matki Bożej, wyjście na Jasnogórski Giewont i majówkę w plenerze - mówi A. Skałecka.

Bp Tadeusz Pikus złożył rezygnację z urzędu

2019-06-17 12:52

bp kep / Drohiczyn (KAI)

Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogarszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem – napisał bp Tadeusz Pikus w komunikacie do diecezjan podając powód swej prośby do Papieża Franciszka o możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Bartkiewicz / Episkopat.pl
bp Tadeusz Pikus

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat Bp. Tadeusza Pikusa, Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej

Drodzy Bracia w kapłaństwie,

Wielebne Siostry i Bracia zakonni,

Umiłowani Diecezjanie,

Mieszkańcy Diecezji Drohiczyńskiej,

Pierwszego września 2019 roku kończę 70 lat życia. W czerwcu tego roku minęła 38 rocznica posługi kapłańskiej, zaś 8 maja 20 lat posługi biskupiej. Przez 15 lat posługiwałem jako biskup pomocniczy w Archidiecezji Warszawskiej i w tym roku, 25 maja, minęło 5 lat mojej posługi jako ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej.

Od pewnego czasu z upływem lat, stan mojego zdrowia zaczął się pogarszać, głównie z przyczyn kardiologicznych i powypadkowych z przeszłości. Skutkuje to znaczną utratą moich sił i stałym osłabieniem. Zdałem sobie sprawę, że to ogranicza wyraźnie moje możliwości we właściwym wypełnianiem urzędu biskupa diecezjalnego. W związku z tym, po rozeznaniu medycznym oraz długiej modlitwie przebywania przed Bogiem, w duchu odpowiedzialności za Kościół, przedłożyłem Ojcu Świętemu Franciszkowi pokorną prośbę o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego i przejście na wcześniejszą emeryturę. Postępowanie to pozostaje w zgodzie ze słowami i z duchem Kodeksu Prawa Kanonicznego, kan. 401 § 2, w którym czytamy: „Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu”.

Tak też się stało. Po skierowaniu prośby 18 września 2018 roku, otrzymałem 16 października 2018 roku informację z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, że Ojciec Święty Franciszek, po zapoznaniu się z przedłożeniem i po dokonaniu stosownej konsultacji, przyjął rezygnację formułą nunc pro tunc. Papież Franciszek w podjętej decyzji zaznaczył też, że prosi, abym pełnił dotychczasowy urząd do czasu wyłonienia i mianowania mojego następcy. Po upływie czasu oczekiwania został wyłoniony mój następca. Bardzo proszę o życzliwe przyjęcie mojego następcy biskupa Piotra Sawczuka, biskupa pomocniczego Diecezji Siedleckiej, który został posłany do naszej Diecezji przez następcę Piotra apostoła, papieża Franciszka. Ojciec Święty zleca mi posługę biskupią w charakterze Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez następcę.

Z głębi serca dziękuję Panu Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za 5 lat posługi biskupiej w Diecezji Drohiczyńskiej oraz za wszelkie otrzymane łaski. Moją wdzięczność wyrażam ks. Biskupowi P. Antoniemu Dydyczowi, wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i całej rodzinie diecezjalnej za wszelkie dobro i każdy wyraz życzliwości oraz współpracy w zbawczej posłudze. Dziękuję też duchowieństwu i wiernym Cerkwi Prawosławnej za życzliwość, dobre relacje i pokojowe współistnienie.

Jeśli kogoś uraziłem – bardzo przepraszam.

Wyrażam wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej.

Powierzam się dalszej opiece Matki Kościoła Patronce naszej Diecezji, a Was, Umiłowani Diecezjanie, proszę o modlitwę i duchowe wsparcie.

Niech Bóg Wszechmogący i miłosierny Wam wszystkim błogosławi

Bp Tadeusz Pikus

Administrator Apostolski Diecezji Drohiczyńskiej

Drohiczyn, 17 czerwca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem