Reklama

Diecezjalne dziękczynienie

16 maja br. w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Krzeszowie dziękowano za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczył przebywający w tych dniach na terenie diecezji legnickiej kard. Antonio Canizares Llovera

Niedziela legnicka 22/2011

W modlitwie dziękczynnej w gronie ok. tysiąca pielgrzymów wzięli udział: biskup legnicki Stefan Cichy, biskup pomocniczy Marek Mendyk, 120 prezbiterów, siostry zakonne, klerycy, przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i lokalnych, a przede wszystkim pielgrzymi przybyli z różnych miejscowości diecezji.
Msza św. odprawiana była w kilku językach: łacińskim, polskim i włoskim. Homilię w swoim ojczystym języku wygłosił dostojny Gość z Watykanu, który nawiązał do osoby papieża Jana Pawła II, wskazując na kilka charakterystycznych rysów jego pontyfikatu, na związek z jego następcą papieżem Benedyktem XVI, czy też na jego polskie korzenie. Życzył, aby Polska i nasza diecezja cieszyła się szczególną opieką nowego Błogosławionego. „Błogosławiony Janie Pawle II, módl się za nami” - zakończył homilię Ksiądz Kardynał, wypowiadając je w naszym ojczystym języku.
Mszę św. dziękczynną poprzedziło nabożeństwo majowe, oraz rozdanie nagród dla laureatów konkursu ogłoszonego na łamach legnickiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagrody przyznane dzieciom w konkursie plastycznym, oraz młodzieży i dorosłym biorącym udział w konkursie literackim i quizie ze znajomości homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w Legnicy wręczał biskup legnicki Stefan Cichy.
Po zakończonych uroczystościach była agapie na terenie kompleksu krzeszowskiego.

* * *

Reklama

Kard. Antonio Canizares Llovera
Dziś z całą diecezją legnicką dziękujemy Bogu za wielkie rzeczy, które nam uczynił w osobie Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu, że na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia dał Kościołowi tak niezwykłego pasterza i przewodnika, który poprowadził Lud Boży do źródeł wody żywej. Dziękujemy Bogu za świadectwo jego życia wymowne i piękne. Za niezłomną obronę wiary katolickiej. Za jego miłość pasterską. Za jego zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan. Za niezmordowany trud na rzecz nowej ewangelizacji. Za odwagę w głoszeniu jedynej prawdy, którą jest Jezus Chrystus, i za to, że jak nikt przed nim bronił rodziny i życia oraz za wiele, wiele innych rzeczy, które każdy z nas nosi w swej wdzięcznej pamięci. Niech wielki papież Jan Paweł II pomaga nam być świadkami Jezusa Chrystusa na co dzień, niech pomaga szczególnie swojej ojczyźnie Polsce, którą tak ukochał i niech jej błogosławi.

Bp Stefan Cichy
Dziękujemy nie tylko za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Jesteśmy wdzięczni, że ten nowy błogosławiony powołał do życia w 1992 r. naszą diecezję, że ją 5 lat później, w 1997r., odwiedził i że w czasie tego pobytu w Legnicy ukoronował największy skarb naszej diecezji - obraz Matki Bożej Łaskawej. Dzisiaj gromadzimy się na tym wielkim dziękczynieniu i cieszymy się, że przewodniczy mu kard. Antonio Canizares Llovera - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bp Marek Mendyk
To wielka radość dla diecezji legnickiej, że właśnie dzisiaj, kiedy gościmy przedstawiciela Państwa Watykańskiego, w tym szczególnym miejscu u Matki Bożej Łaskawej możemy dziękować za beatyfikację Jana Pawła II. Dziękujemy za tego orędownika szczególnego dla nas, dla naszej polskiej rzeczywistości, ale też i dla naszej diecezji. Ilekroć przybywamy do Krzeszowa i patrzymy na ten ukoronowany obraz, zawsze przypomina się Jan Paweł II. Trudno żeby w tym miejscu jakoś szczególnie go nie wspominać.

Monika Łukaszów

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję