Reklama

Kościół

Wenezuela: biskup chory na COVID-19, tragiczna sytuacja w kraju

W ostatnią niedzielę, 11 października, Wenezuelska Konferencja Episkopatu (CEV) poinformowała, że biskup odwiedzanej niegdyś masowo przez polskich turystów wyspy Margarita uzyskał wynik pozytywny na COVID-19.

[ TEMATY ]

wenezuela

COVID‑19

Adobe.Stock.pl

Sam bp Fernando Castro Aguayo wydał oświadczenie przekazane mediom, w którym poinformował, że jest odizolowany w swoim domu. Wynik testu okazał się pozytywny, choć choroba przebiega bezobjawowo. Kwarantanna będzie trwała przez 15 dni. W oświadczeniu czytamy, że osoby, które miały bezpośredni kontakt z biskupem, również poddano testom, a ich wyniki są negatywne.

„Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie, jakie otrzymałem. Dziękuję wszystkim lekarzom i personelowi medycznemu - napisał duchowny. - Jak powszechnie wiadomo, moim obowiązkiem jest niesienie posługi duszpasterskiej osobom starszym, chorym, samotnym. W trakcie wypełniania mojej posługi kapłańskiej zadbałem o środki ostrożności zalecane przez lekarzy specjalistów i właściwe organy” – zapewnił hierarcha.

Podziel się cytatem

Reklama

Zakończył swój komunikat pozdrowieniem dla chorych: „Chciałbym w szczególny sposób pozdrowić wszystkich chorych, zarówno tych, którzy ponoszą konsekwencje pandemii, jak i tych, którzy cierpią z powodu ruiny kraju. Są obecni w moich modlitwach”. Bp Castro przypomniał też, że 10 października przypadała piąta rocznica jego biskupiej posługi w diecezji Margarita.

Od początku kwarantanny, czyli od 17 marca, kościoły w Wenezueli są całkowicie zamknięte dla wiernych, a duchowni niosą jedynie posługę sakramentu namaszczenia chorych oraz ostatniej spowiedzi. Na COVID-19 zmarło w tym kraju czterech duchownych.

Według oficjalnych danych z 11 października, w ciągu doby w Wenezueli zarejestrowano 684 nowych zachorowań. Od początku kwarantanny zanotowano 83 137 przypadki pozytywne, z czego 74 664 osoby w pełni powróciły do zdrowia.

Reklama

Z danych podawanych przez rząd Nicolasa Maduro wynika, że Wenezuela jest jednym z krajów Ameryki Łacińskiej, w którym COVID-19 zebrał najmniejsze żniwo. Jednakże dane te podawane są w wątpliwość zarówno przez opozycję, jak i przez specjalistów. Eksperci w dziedzinie wirusologii twierdzą, że rządowe dane są po prostu zaniżone i chociaż ogólna liczba zachorowań i zgonów podawana jest do publicznej wiadomości regularnie każdego dnia wieczorem, to nie ma technicznych możliwości, aby zebrać dane ze wszystkich szpitali w kraju, ponieważ w części z nich nie tylko nie ma internetu, ale często brakuje prądu.

Warto wspomnieć, że 53 proc. szpitali państwowych boryka się z brakiem maseczek dla swego personelu, a w 74 proc. procent szpitali nie ma nawet wody. Personel państwowej służby medycznej zarabia w przeliczeniu od 4 do 7 dolarów miesięcznie. Nie w lepszej sytuacji pod względem zarobków są zresztą chorzy, których w związku z tym nie stać na zakup najpotrzebniejszych leków, których ceny są na poziomie cen światowych i mają się nijak do wenezuelskiej hiperinflacji oraz zarobków.

Pacjenci, co zdarza się często, mimo hospitalizacji, nie dostają lekarstw ani jedzenia. Prasa opisywała przypadek 63-letniego mężczyzny chorego na COVID-19, który uciekł ze szpitala uniwersyteckiego w mieście Maracaibo. Pozostawiono go samego sobie, bez wody ani jedzenia oraz ze zwłokami zmarłego pacjenta. Uciekinier wolał zakończyć żywot w domu, co się też stało. Niestety, nie jest to wcale odosobniony przypadek, a tylko jeden z niewielu, który przedostał się do mediów.

2020-10-12 20:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjął biskupie zaproszenie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 33/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

wolontariat

COVID‑19

Archiwum autora

Odpowiedział na apel księdza biskupa o podjęcie wolontariatu wśród chorych na COVID-19

Odpowiedział na apel księdza biskupa o podjęcie wolontariatu wśród chorych na COVID-19

Do moich obowiązków należało karmienie i pojenie pacjentów, pomoc przy wydawaniu posiłków, jednak według mnie najważniejszym obowiązkiem było spędzanie czasu z pacjentami – opowiada Mateusz Ryszawy.

Ks. Adrian Put: Biskup Tadeusz Lityński w październiku 2020 r. w apelu skierowanym do diecezjan wezwał do podjęcia wolontariatu w placówkach służby zdrowia, które ze względu na wzbierającą falę zachorowań na COVID-19 doświadczyły braków kadrowych. Byłeś jednym z tych, którzy odpowiedzieli na to wezwanie. Możesz powiedzieć, co Cię do tego skłoniło?

Mateusz Ryszawy: Odkąd pamiętam, uwielbiam pomagać innym i to daje mi wielką radość. Gdy usłyszałem w ogłoszeniach parafialnych apel księdza biskupa, w mojej głowie zapaliła się lampka. Od małego chciałem być księdzem albo lekarzem, gdy przyszła możliwość pomocy w szpitalu, zgłosiłem się. To było też pewnym moim marzeniem, miałem chęć niesienia dobra, pomocy innym, tu miałem taką okazję.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Spacer po Rudzicy

2021-09-16 10:27

[ TEMATY ]

spacer

Rudzica

MJscreen

Historyk opowiada o kościele w Rudzicy.

Historyk opowiada o kościele w Rudzicy.

Mieszkańcy zapraszają na wirtualny i osobisty spacer po Rudzicy.

W internecie obejrzeć można „Wirtualny spacer po Rudzicy”, który prowadzi Piotr Kropka, autor monografii „Rudzica. Dzieje wioski i parafii od założenia do czasów współczesnych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję