Reklama

Aspekty

"Człowiek wobec systemów totalitarnych" tym razem o aborcji i eutanazji

W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze trwa III edycja konferencji naukowej „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989”. W tym roku zaproszeni prelegenci poruszają temat „Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów”.

Karolina Krasowska

Konferencja w AP w Zielonej Górze jest transmitowana online

Konferencja w AP w Zielonej Górze jest transmitowana online

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami konferencji są Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

- Generalnie chcemy zająć się stosunkiem aparatu państwa totalitarnego wobec człowieka w chwili jego narodzin, albo też w momencie jego śmierci. To są dwa ważne, aktualne również obecnie, problemy, które powinniśmy zauważać, że one istniały i wciąż istnieją, a czy będą dalej istnieć to zależy od nas - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze dr Tadeusz Dzwonkowski.

- Mam nadzieję, że w trakcie dzisiejszych referatów uda się pokazać, że to naziści i komuniści stworzyli prawodawstwo, które legalizowało w wielkiej skali zabijanie nienarodzonych, jak i też ludzi chorych i niepełnosprawnych. Także jest to taka refleksja naukowa wokół wartości życia - mówi Marek Budniak z zielonogórskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. 

- Wychodząc od aktu stworzenia człowieka chcemy pokazać jak wielkie nieszczęście stało się w XX w. i jakie niebezpieczeństwa grożą nam również w XXI w. - dodaje Budniak.

Wśród prelegentów, którzy wygłoszą swoje referaty w ramach konferencji są historycy i politolodzy, reprezentujący środowiska z różnych stron Polski. Są również przedstawiciele szczecińskiego i wrocławskiego IPN. Referat wygłosi także wieloletni ordynator szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Obrzycach. 

Tegoroczna konferencja ze względu na sytuację epidemiczną w kraju odbywa się w trybie online i jest transmitowana na portalu youtube.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-10-15 16:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Teodor: świadectwa po Godzinie Łaski są dowodem na to, że Maryja nie pozostawia bez pomocy tych, którzy się do Niej zwracają

2023-12-04 11:04

[ TEMATY ]

adwent

Materiał prasowy

Adwent to dla zespołu Teobańkologii gorący czas - przyznał ks. Teodor Sawielewicz. Rekolekcjonista, założyciel kanału Teobańkologia, w rozmowie z KAI opowiedział o specjalnych inicjatywach związanych z Adwentem oraz "Godziną łaski". Duchowny mówi także o tym jak dobrze przeżyć czas przygotowań do Bożego Narodzenia.

Anna Rasińska (KAI): W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia, przypada tzw. "Godzina łaski". Z tej okazji na kanale Teobańkologia zaplanowano szczególne wydarzenie, czy mógłby Ksiądz zdradzić jakie?

CZYTAJ DALEJ

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Stańmy dziś przed Bogiem z naszą biedą

2023-12-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Adobe Stock

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

„Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję