Reklama

Aspekty

"Człowiek wobec systemów totalitarnych" tym razem o aborcji i eutanazji

W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze trwa III edycja konferencji naukowej „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989”. W tym roku zaproszeni prelegenci poruszają temat „Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów”.

Karolina Krasowska

Konferencja w AP w Zielonej Górze jest transmitowana online

Konferencja w AP w Zielonej Górze jest transmitowana online

Organizatorami konferencji są Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

- Generalnie chcemy zająć się stosunkiem aparatu państwa totalitarnego wobec człowieka w chwili jego narodzin, albo też w momencie jego śmierci. To są dwa ważne, aktualne również obecnie, problemy, które powinniśmy zauważać, że one istniały i wciąż istnieją, a czy będą dalej istnieć to zależy od nas - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze dr Tadeusz Dzwonkowski.

- Mam nadzieję, że w trakcie dzisiejszych referatów uda się pokazać, że to naziści i komuniści stworzyli prawodawstwo, które legalizowało w wielkiej skali zabijanie nienarodzonych, jak i też ludzi chorych i niepełnosprawnych. Także jest to taka refleksja naukowa wokół wartości życia - mówi Marek Budniak z zielonogórskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. 

- Wychodząc od aktu stworzenia człowieka chcemy pokazać jak wielkie nieszczęście stało się w XX w. i jakie niebezpieczeństwa grożą nam również w XXI w. - dodaje Budniak.

Wśród prelegentów, którzy wygłoszą swoje referaty w ramach konferencji są historycy i politolodzy, reprezentujący środowiska z różnych stron Polski. Są również przedstawiciele szczecińskiego i wrocławskiego IPN. Referat wygłosi także wieloletni ordynator szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Obrzycach. 

Tegoroczna konferencja ze względu na sytuację epidemiczną w kraju odbywa się w trybie online i jest transmitowana na portalu youtube.

2020-10-15 16:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

2021-06-19 12:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Akcja Katolicka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze

Pod hasłem „Z Maryją w obronie wiary” odbywa się dwudniowa pielgrzymka Akcji Katolickiej. W duchu przebłagania za wszystkie akty profanacji i zniewagi Kościoła, z prośbą o umocnienie wiary dla wiernych i kapłanów. Pielgrzymkę zakończy Akt poświęcenia Akcji Katolickiej w Polsce Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W piątek, 18 czerwca odbyło się nadzwyczajne wyborcze spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Papież: diakoni są stróżami ducha służby w Kościele

2021-06-19 17:03

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Diakoni

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty przyjął na audiencji diakonów stałych diecezji rzymskiej wraz z rodzinami. W swoim wystąpieniu podkreślił, że diakonat nie jest etapem przejściowym na drodze do kapłaństwa, ale po Soborze Watykańskim II odzyskał właściwe miejsce i specyfikę.

To pozwala również na przezwyciężenie pokusy klerykalizmu, który stawia kastę „kapłanów” ponad ludem Bożym. Franciszek przypomniał, że diakoni są ustanowieni na służbę wspólnoty oraz swoją obecnością przypominają, że nikt w jej obrębie nie powinien wywyższać się ponad innych. Diakoni są stróżami ducha służby w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję