Reklama

Rycerze miłosierdzia, jedności i braterstwa

Jest ich 30. Od marca br. tworzą zgrany zespół. Mimo że pochodzą z 11 różnych parafii, działają wspólnie. Do tej pory udało im się wysłać ministrantów na dzień otwarty do seminarium, nawiązać współpracę z sosnowieckim hospicjum, podjąć działania charytatywne, skoordynować przyjazd 30-osobowej grupy dzieci z Ukrainy o polskich korzeniach do Sosnowca. Któż to taki? Otóż, to Rycerze Kolumba, a dokładniej - sosnowiecka rada Rycerzy Kolumba, której filarem jest biskup diecezji Grzegorz Kaszak.

Rada sosnowiecka

Rycerze spotykają się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli raz w miesiącu, ale gdy trzeba to, rzecz jasna, częściej. Szefem sosnowieckiej rady, czyli Wielkim Rycerzem III stopnia jest Sławomir Korczyński, który przygodę z zakonem rozpoczął jeszcze w 2009 r. Był pierwszym Rycerzem Kolumba w Sosnowcu. Natomiast kapelanem rady bp Grzegorz Kaszak mianował ks. Witolda Janusia SCJ. W naszej diecezji działają jeszcze rady w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, Sławkowie i Olkuszu. „W planach mamy utworzenie rady w Będzinie i Czeladzi” - zapowiada S. Korczyński.

Instalacja Rady Stanowej

O tym, że rycerzy przybywa nie tylko w naszej diecezji świadczy instalacja Rady Stanowej. Uroczystości związane z powołaniem rady odbyły się 25 czerwca w kaplicy Matki Bożej Siedmiobolesnej przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Gościem specjalnym był Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson z USA. Mszy św. w trakcie której odbyła się instalacja Rady Stanowej przewodniczył Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce kard. Franciszek Macharski. „Oczywiście diecezja sosnowiecka miała również swoją reprezentację na uroczystościach” - podkreśla Piotr Dudała, członek sosnowieckiej rady. Podczas instalacji Najwyższy Rycerz Carl Anderson wprowadził na urząd Delegata Stanowego Krzysztofa Orzechowskiego, wręczając mu insygnia. Delegat Stanowy wręczył insygnia pozostałym funkcjonariuszom stanowym. „Najwyższy Rycerz zaapelował do rycerzy w Polsce, by zawsze byli wierni wizji założyciela ks. Michała Mc Givneya i zasadom zakonu: miłosierdziu, jedności i braterstwu. A na zakończenie Eucharystii kard. F. Macharski wręczył Radzie Stanowej relikwie bł. Jana Pawła II” - relacjonuje P. Dudała. Warto podkreślić, że Delegat Stanowy jest przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce. Polska to pierwszy kraj w Europie, w którym działają Rycerze. Zmiana statusu Rycerzy Kolumba to kolejny, ważny krok w rozwoju zakonu w naszym kraju.

Reklama

2 miliony rycerzy

Trzeba nadmienić, że Rycerze Kolumba mimo że w Polsce nie są jeszcze tak bardzo znani, stanowią największą na świecie organizację zrzeszającą katolików. Liczy ona już ponad 2 mln mężczyzn, w takich miejscach jak: USA, Kanada, Meksyk, Filipiny, centralna Ameryka, Karaiby i Polska.

Doktryna zakonu

Pierwsza zasada zakonu to miłosierdzie. Rycerze są naśladowcami Chrystusa oraz ludźmi wiary, są bardzo zaangażowani w działalność charytatywną, starając się ulżyć losowi tych, którzy doświadczają w życiu chorobę lub biedę. Druga doktryna to jedność. „Żyjąc w środowisku, które w otwarty sposób okazuje wrogość katolikom, polegamy na sile jedności. Pozwala to nam zachować niezachwianą wiarę i walczyć o prawowite miejsce w społeczeństwie. Wykorzystujemy tę siłę, aby wypowiadać się otwarcie w obronie wartości moralnych, które jak ziarna zasadzone są w religii”. Trzecia doktryna to braterstwo. Za pośrednictwem Rycerzy Kolumba mężczyźni mogą działać razem jak bracia i wspierać się w czasach samotności, choroby, śmierci jednego z małżonków lub rodziców młodego, samotnego rycerza. Czwarta doktryna to patriotyzm. Katolicy to dumni obywatele swoich krajów. W galowych strojach stanowią rozpoznawalną reprezentację zakonu. Służą jako świadkowie oddania Bogu i ojczyźnie oraz stanowią opokę patriotyzmu.

Jak zostać rycerzem?

Aby zostać Rycerzem Kolumba wystarczy mieć ukończony 18. rok życia, być wierzącym i praktykującym katolikiem, czuć wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim, żyć zgodnie z przykazaniami Bożymi i Kościelnymi. Rycerze wspomagają Kościół poprzez popieranie wartości rodziny, walkę z wyzyskiem słabszych, aborcją, pornografią i złem społecznym w dzisiejszym świecie. Sławomir Korczyński zwraca się do Księży Proboszczów z apelem o zainteresowanie zakonem. „Jesteśmy w stanie przyjechać do parafii, przedstawić nasze założenia i dokonania oraz sposób działania. Bez pomocy kapłanów nie uda nam się znacząco poszerzyć naszych szeregów. A jestem przekonany, że kapłanowi, który miałby 4 - 5 rycerzy w swojej parafii dużo łatwiej byłoby prowadzić działalność charytatywną” - podkreśla Korczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria bielsko-żywiecka: oświadczenie ws. bp. Tadeusza Rakoczego

2020-07-09 14:34

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

Żywiec

Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała od Stolicy Apostolskiej żadnych oficjalnych informacji dotyczących rozpoczęcia postępowania wobec bp. Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej - brzmi przesłane KAI oświadczenie bielsko-żywieckiej kurii biskupiej.

Oświadczenie odnosi się do informacji, które pojawiły się w czwartek w mediach. Dotyczyć one mają zaniedbań ze strony bp. seniora Tadeusza Rakoczego, który kilkanaście lat temu nie przeprowadził kościelnego dochodzenia w sprawie molestowania w dzieciństwie ministranta przez jednego z duchownych. Bp Rakoczy miał spotkać się z dorosłym już mężczyzną dwa razy i wysłuchać go, nie podejmując jednak żadnych działań. Ksiądz, który skrzywdził chłopca, wkrótce wykorzystał kolejne dziecko. Zareagował na to dopiero następca bp. Rakoczego - bp Roman Pindel, który zlecił dochodzenie. Obecnie na polecenie Stolicy Apostolskiej sprawą ma się zajmować metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Poniżej tekst oświadczenia dyrektora Centrum Informacyjno Medialnego ks. Mateusza Kierczaka z kurii bielsko-żywieckiej:

Oświadczenie w sprawie Biskupa Tadeusza Rakoczego

Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego.

Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita.

Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. Klaudiusza Dzikiego.

Ksiądz Klaudiusz Dziki

Kuria Diecezjalna

Ul. Żeromskiego 5a

43-300 Bielsko-Biała

e-mail: delegat@kuria.bielsko.pl

Telefon: +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej.

CZYTAJ DALEJ

Pożegnamy kapłana sługę

2020-07-09 22:05

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Msza św. żałobna

ks. kan. dr Jan Sambor

Beata Pieczykura/Niedziela

– Pożegnamy kapłana sługę, sługę Boga, wychowawcę kapłanów, pasterza, Jezus go powołał. Niech Matka Boga, Matka Kapłanów, prowadzi Cię do Wiecznego Kapłana Jezusa Chrystusa – mówił arcybiskup senior Stanisław Nowak podczas Mszy św. żałobnej.

Ks. kan. dr Jan Sambor, emerytowany proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, prefekt i dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego, prorektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowca katolickiej nauki społecznej, zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w wieku 74 lat, w 43. roku kapłaństwa.

9 lipca Mszy św. żałobnej w kościele św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. Licznie zgromadzeni (kapłani różnych stopni i godności z całej archidiecezji częstochowskiej, siostry zakonne i wierni świeccy) modlili się o życie wieczne dla śp. ks. kan. dr. Jana Sambora oraz ks. prof. Jana Związka i dziękowali za życie, służbę Bogu, diecezji maryjnej i ludziom.

W homilii abp Nowak powiedział, że „w majestacie śmierci jest głos Boga” i podkreślił: –Śmierć boli i ma coś z tragedii, jest wydarzeniem brutalnym, ale wierzymy, że została przezwyciężona. Choć serca płaczą na pogrzebie, to wiemy, że śmierć została utopiona w śmierci Boga Człowieka i zanurzona w Jego zmartwychwstaniu. Dlatego pocieszamy się słowem Bożym. Kaznodzieja przypomniał wiernym, jak ważna jest modlitwa za kapłanów. W tym duchu powiedział: – Jak umiera kapłan cierpimy, bo tak potrzeba nam kapłanów. Jak umiera kapłan, nasze serce płacze i dziękujemy.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że ks. kan. dr Jan Sambor urodził się w Borusowej (w diecezji tarnowskiej). Ukończył technikum rolnicze. Usłyszał głos Pana i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie. Po święceniach kapłanskich  przez 6 lat był wikariuszem w parafii w Żarkach-Letnisko. Potem został prefektem i dyrektorem administracyjnym Wyższego Seminarium Duchownego. Likwidował seminarium częstochowskie w Krakowie i kształtował seminarium w Częstochowie. Był prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, wykładowcą katolickiej nauki społecznej. Był kanonikiem kapituły zawierciańsko-żareckiej. W 2007 r. został proboszczem parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, dziekanem dekanatu św. Józefa. W 2019 r. przeszedł na emeryturę i posługiwał w parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Zmarł nagle 7 lipca 2020 r. w Maluszynie.

10 lipca eksporcie w kościele św. Judy Tadeusza Apostoła w Częstochowie będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Tego samego dnia o godz. 16 Mszy św. pogrzebowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej (diecezja tarnowska) będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Po Eucharystii ciało zmarłego Kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję