Reklama

Kościół

Międzyreligijny szczyt G20: religie pomagają w pandemii

W Rijadzie zakończyło się „G20Interfaith Forum”. Ten międzyreligijny szczyt G20 obradował w stolicy Arabii Saudyjskiej w dniach 13-17 października. Dokument ogłoszony na zakończenie spotkania podkreśla rolę wspólnot religijnych w kryzysie spowodowanym koronawirusem.

[ TEMATY ]

szczyt

koronawirus

Adober Stock

Jego sygnatariusze, w tym wiedeńskie centrum dialogu KAICIID i Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC), podkreślili znaczenie bliskich kontaktów między rządami i zwierzchnikami religijnymi, także na płaszczyźnie ONZ. Na przykład kraje G20 powinny oficjalnie włączyć „Interfaith Forum” do dyskusji na swoich przyszłych szczytach.

„W tych trudnych czasach, kiedy koronawirus powoduje globalne zakłócenia gospodarcze i społeczne, decydenci polityczni powinni uznać, że dla ponad 80 proc. ludności świata religia ma wpływ na codzienne życie, normy i relacje”, czytamy w dokumencie. Jak podkreślono, znaczenie przywódców religijnych wykracza poza celebrowanie nabożeństw religijnych czy duszpasterstwo. W wielu regionach świata krzewią oni ideały miłości bliźniego, bezpieczeństwa, praw człowieka i spójności, zwłaszcza dla najsłabszych we wszystkich społeczeństwach.

Reklama

Organizatorzy szczytu zaapelowali do państw grupy G20, aby skupiły swoją współpracę w szczególności na najsłabszych. Czyniąc to, mogliby oni skorzystać z etycznego zaangażowania Forum Międzyreligijnego, wezwali też do systematycznego angażowania podmiotów religijnych w polityczne procesy decyzyjne na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Konkretnym zaleceniem Forum jest również zaangażowanie wspólnot religijnych w opracowanie i dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi.

"Obecna pandemia pokazuje, że nasze społeczeństwa są bardziej kruche niż nam się wydaje”, powiedział sekretarz generalny KAICIID, Faisal Bin Muaammar, na zakończenie pięciodniowej konferencji. Dodał, że w tej sytuacji „Forum międzyreligijne” pokazało wielkie znaczenie globalnej współpracy i solidarności. „Kiedy zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób możemy zbudować bardziej inkluzywny i sprawiedliwy świat, centrum odpowiedzi stanowią religia i ludzie wierzący”, zaznaczył Faisal. Jego zdaniem Forum stworzyło „imponujący zbiór” konkretnych, możliwych do wdrożenia zaleceń dotyczących globalnych problemów, takich jak Covid-19, brak równości, integracja społeczna, zmiany klimatu czy ochrona miejsc kultu religijnego.

Podczas pięciodniowych obrad "G20 Interfaith Forum” w Rijadzie kilkuset zwierzchników religii, ekspertów i polityków dyskutowało nad skutkami pandemii koronawirusa oraz strategiami przeciwko zbrojnym konfliktom, zmianom klimatycznym, handlowi ludźmi oraz mowie nienawiści. Wyniki obrad prowadzonych online ze względu na pandemię koronawirusa, zostaną przedstawione pod koniec listopada na tegorocznym spotkaniu na szczycie głów państw i szefów rządów najbardziej rozwiniętych gospodarek świata G20. Obecnie pracom tej grupy przewodniczy Arabia Saudyjska.

Reklama

Jako przedstawiciel Watykanu, kard. Miguel Ayuso, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, zadeklarował, że religie muszą „zakażać” świat nadzieją. Na początku dyskusji pozdrowienia drogą wideo, przekazali m.in. zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Amina Mohammed oraz wysoki przedstawiciel Sojuszu Cywilizacji ONZ, Miguel Moratinos. Uczestnikami dyskusji byli m.in. honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I oraz kilku innych czołowych przedstawicieli chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i innych religii świata.

Organizatorami siódmego forum międzyreligijnego „G20 Interfaith Forum” byli: Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha KAICIID, Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych (UNAOC) oraz Krajowy Komitet ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Arabii Saudyjskiej (NCIRD).

2020-10-19 13:03

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hongkong: z powodu koronawirusa, brak możliwości spowiedzi w Wielkim Poście

[ TEMATY ]

spowiedź

Wielki Post

Hongkong

koronawirus

Magdalena Pijewska

Bezterminowe zawieszenie sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych, możliwość odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej jedynie prywatnie a nawet brak możliwości przystępowania do Sakramentu Pojednania - tak diecezja Hongkongu będzie przeżywać Wielki Post. Wszystko w związku zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa, mającymi na celu zapobieganie dalszym zarażeniom koronawirusem Covid-19.

Radykalne decyzje zostały podjęte przez administratora apostolskiego diecezji Hongkongu kard. Jonha Tonga, w związku z obowiązującymi w tym rejonie nadzwyczajnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i rosnącą wciąż liczbą zakażeń koronawirusem Covid-19. "Nasza lokalna wspólnota robi, co może, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa" / napisał hierarcha w komunikacie, przedstawiającym najnowsze decyzje dotyczące sprawowania sakramentów i dostępności kościołów dla wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję