Reklama

W trosce o świętość liturgii

Ponad osiemdziesiąt osób uczestniczyło w warsztatach chorału gregoriańskiego „Canto Gregoriano”, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Na program złożyły się ćwiczenia z techniki śpiewu gregoriańskiego, szkolenie emisji głosu, wykłady liturgiczne. Warsztaty poprowadzili benedyktyni z Francji: opat klasztoru w Triors - o. Hervé Courau i przeor klasztoru w Fontgombault - o. Jean Pateau. Technikę śpiewu gregoriańskiego przybliżył Rene Linnenbank z Holandii (nauczyciel śpiewu, konsultant wokalny Ojców Benedyktynów w Triors). W program wpisały się także zajęcia prowadzone przez zespół muzyki dawnej „Liquescentes” z Poznania (dyrygent Karolina Piotrowska-Sobczak) oraz wspólne przeżywanie liturgii i modlitwa śpiewem. Warsztatom towarzyszyły również koncerty, które gromadziły w bazylice archikatedralnej licznych słuchaczy. Patronat honorowy nad warsztatami objął abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.
Chór Szkoły Katedralnej w Poznaniu pod kierownictwem Ewy Domagały zaprezentował w archikatedrze utwory liturgiczne i współczesne kompozycje religijne. Część drugą koncertu wypełniły średniowieczne miracle, w których muzyka harmonijnie łączyła się z układami ruchowymi i słowem zaczerpniętym z tekstów staropolskich.
Zespoł „Liquescentes”, poprowadzony przez Karolinę Piotrowską-Sobczak, wykonał kolejne części Mszy na Zesłanie Ducha Świętego - Introitus, Kyrie, Gloria, Alleluja, Sequentia, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Communio. W drugiej odsłonie wieczoru zabrzmiały utwory maryjne pochodzące z XIV, XV i XVI wieku. Mistrzowska technika wokalna, respektująca porządek duchowy, sprawiła, iż kolejne kompozycje wybrzmiewały w szczególnej atmosferze modlitwy. Spójne, jednolite brzmienie, znakomicie realizowane zmiany dynamiczne, łagodnie wykonywane najwyższe dźwięki przyczyniły się do tego, że melodia gregoriańska skłaniała słuchaczy do wewnętrznego wyciszenia i kontemplacji. Na zakończenie warsztatów w bazylice archikatedralnej wystąpił organista z Nowej Zelandii - Paul Rosoman.
Św. Pius X w Motu proprio „Tra le sollecitudini” sformułował następującą zasadę: „Kompozycja kościelna tym jest świętsza, tym bardziej charakterowi liturgii odpowiada, im bardziej w budowie swej, w natchnieniu i guście zbliża się do chorału gregoriańskiego, a tym mniej odpowiada powadze Kościoła, im bardziej od swego pierwowzoru się oddala”. Oby warsztaty chorału gregoriańskiego, a także koncerty, które w ich ramach się odbyły, przyczyniły się do lepszego zrozumienia wielkiej roli autentycznej muzyki liturgicznej w życiu Kościoła, w życiu ludu Bożego.
Organizatorami warsztatów byli: ks. dr Ja-nusz Lewandowicz (rektor WSD w Łodzi), ks. Grzegorz Kopytowski (wykładowca WSD w Łodzi, Komisja ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej, chórmistrz, dyrygent), Anna Kamerys (chórmistrz, dyrygent), zespół „Liquescentes”, Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Cantores” i Chór „Cantores Misericordiae Dei” z parafii Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję