Reklama

„Te Deum” za 600 lat istnienia parafii

Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 32/2011

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie wyśpiewuje dziękczynne „Te Deum” za 600 lat istnienia parafii. W tym czasie Bóg przychodził do swojego ludu, a ten lud wiernie przez 6 wieków trwał przy swoim Panu zarówno w radosnych, dobrych wydarzeniach, jak i trudnych (np. wojny, pożary); traktował bowiem parafię jako „źródło tryskające pośrodku osady, do którego wszyscy mieszkańcy przychodzą ugasić pragnienie”
(bł. Jan XXIII)

Pierwsza informacja o parafii w Działoszynie pochodzi z 1411 r. Jednak - według historyków - kościół istniał już w XIV wieku. Jak podają źródła pisane, w 1513 r. miał wezwanie św. Marii Magdaleny. W czasach reformacji na ok. 40 lat został zamieniony na zbór kalwiński. Po trudnym okresie dla parafii XVIII wiek przyniósł jej rozwój. Wzniesiono nowy kościół. W długiej historii i miasto, jak i świątynia paliły się kilkakrotnie. W czasie II wojny światowej spłonęła plebania, zginęli dwaj proboszczowie, a kościół zamknięto i zamieniono na spichlerz oraz magazyn. Po wojnie przywrócono pierwotny wygląd świątyni (w stylu późnobarokowym).
Wykonano nową polichromię. W 1957 r. z terenu parafii wydzielono samodzielną placówkę duszpasterską w Trębaczewie, a w 1995 r. parafię w Działoszynie. W latach 1983-1986 wzniesiono kaplice duszpastersko-katechetyczne w Bobrownikach, Zalesiakach, Kolonii Lisowice i Raciszynie; te dwie ostatnie pełnią funkcję kościołów parafialnych.

Przygotowanie

Jubileusz jest okazją do wdzięczności Bogu, duszpasterzom, którzy pracowali i pracują w parafii, oraz ludziom, którzy tworzyli i tworzą wspólnotę. W ten nurt wdzięczności wpisuje się pragnienie proboszcza ks. kan. Jana Skibińskiego, by wierni doświadczali tego dziedzictwa i przekazali je kolejnym pokoleniom. Temu służą: wystawa „Ocalić od zapomnienia”, sesja naukowa oraz książka pt. „Z przeszłości kościelnej Działoszyna i okolic” ks. prof. Jana Związka. Kolejnym pragnieniem Księdza Proboszcza jest postawa wdzięczności parafian wyrażona, szczególnie od jubileuszu, potrzebą przedstawiania Bogu przed Najświętszym Sakramentem wszystkich spraw, by cenili czas przeznaczony na modlitwę w kaplicy adoracji.
Do rocznicy przygotowano się nie tylko duchowo, lecz także materialne. - Postanowiliśmy nadać świątyni nowy blask - opowiada ks. Jan Skibiński. Owocem wspólnego działania duszpasterzy i wiernych było poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu przez abp. Stanisława Nowaka 4 grudnia 2010 r., a także malowanie wnętrza kościoła, renowacja ołtarza głównego (sponsor - Cementownia „Warta”), naczyń liturgicznych, gotyckich ornatów, obrazów: św. Marii Magdaleny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Trójcy Świętej i Świętej Rodziny, Matki Bożej Różańcowej, św. Rocha, ambony i chrzcielnicy oraz żyrandoli. Prace te były możliwe dzięki zaangażowaniu i ofiarności wiernych oraz darczyńców. Dlatego Ksiądz Proboszcz dziękuje im, podkreślając, że dzięki ich działaniu kościół odzyskuje dawną świetność, a przez to kontynuują wielowiekowe dziedzictwo parafii.

Reklama

Jubileusz

Głównym punktem obchodów była Msza św., której 24 lipca przewodniczył abp Stanisław Nowak, dziękując za 600 lat istnienia parafii. Koncelebransami byli kapłani pochodzący z parafii i pracujący w niej. W uroczystości uczestniczyli m.in.: przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, miejsko-gminnych, placówek kulturalno-oświatowych, szkół oraz konserwatorzy i sponsorzy. Licznie przybyli wierni, reprezentując grupy działające w parafii, a są to: Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Civitas Christiana, Caritas, wolontariat młodzieżowy, grupa AA Metanoia oraz lektorzy i ministranci (owocem jubileuszu jest powrót do służby ołtarza dawnych ministrantów - 15 mężczyzn).
W homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział, że historia parafii skłania do refleksji na temat sensu życia, cierpienia i śmierci. Na przestrzeni wieków bowiem wierni walczyli o Boga, wiarę i parafię. Dlatego tak ważne jest szukanie Chrystusa, a wzorem takiej postawy jest św. Maria Magdalena. Tak było przez stulecia, parafianie chodzili jej drogami, uwierzyli Bogu i związali się z Jezusem. Dziś także człowiek nie może żyć bez Boga - wyjaśniał abp Nowak i apelował do zebranych: „Trwajmy przy Chrystusie. Trwajmy w wierze. Trwajmy w parafii. Trzymajmy się Chrystusa. On jest bramą”. Metropolita Częstochowski przypomniał poświęcenie pomnika Chrystusa, które miało miejsce z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu 600-lecia miasta i parafii pw. św. Marii Magdaleny, podkreślił, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość należą do Chrystusa. W tym kontekście wołał: „Jezu, bądź z Działoszynem. Jezu Królu, poświęcam Ci cały Działoszyn, a szczególnie tę parafię”.
W czasie liturgii złożono jako rocznicowe dary: medal, książkę „Z przeszłości kościelnej Działoszyna i okolic”, księgę pamiątkową, 3 ornaty i 15 komż.
Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup poświęcił tablice upamiętniające 600 lat parafii oraz fundatorów renowacji ołtarza głównego. Oprawę muzyczną zapewnili: kwartet smyczkowy „Primavera”, zespół wokalny i orkiestra Cementowni „Warta”.
Zmienia się świat, upadają mocarstwa i systemy polityczne, a Kościół trwa. Ta wspólnota - ożywiana tchnieniem Ducha Świętego - przez wieki gromadzi wiernych i duszpasterzy kochających swoją parafię, zatroskanych o jej piękno. Jak powiedział ks. Skibiński, uroczystość jest wielkim dziękczynieniem za 6 wieków istnienia parafii, która wpisuje się w dzieje miasta i Kościoła. Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy przed nami tworzyli wspólnotę, a także kontynuatorami tego bogactwa. Nasze działania są znakiem wdzięczności za 600 lat istnienia parafii i miasta. Były one związane z obecnością chrześcijaństwa i Kościoła na tej ziemi. Dlatego dziś naszym zadaniem jest dochowanie wierności temu dziedzictwu.

Reklama

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

2019-06-22 21:03

Anna Przewoźnik

Przed Dniem Ojca 22 czerwca na Jasnej Górze mężczyźni z całej Polski spotkali się u tronu Maryi, Królowej Polski, na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn. „Męskie Oblężenie Jasnej Góry” po raz 3. zorganizowali liderzy różnych męskich środowisk katolickich. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Powołani do męskości”.

Anna Przewoźnik/Niedziela

– To są działania w kierunku przebudzenia, by mężczyźni dostrzegli swoją rolę w małżeństwie, w rodzinie, ale też swoją rolę w Kościele. Trzeba organizować takie wydarzenia, by budzić innych – zaznacza Mieczysław Guzewicz - konsultant Rady Episkopatu ds. Rodziny. I dodaje: – Samo bycie pośród tak dużej ilości mężczyzn daje siłę dla mężczyzn, dla nas ważne jest, by spotykać się z innymi mężczyznami reprezentującymi podobne wartości.

Zobacz zdjęcia: Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

Oprócz modlitwy, której kulminacją była Eucharystia przed jasnogórskim Szczytem pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, pielgrzymka bogata była w konferencje. O powołaniu mężczyzn do małżeństwa, ojcostwa, kapłaństwa i służby mówili: dr Jacek Pulikowski – uznany autorytet w temacie małżeństwa i rodziny, Mieczysław Guzewicz, abp Grzegorz Ryś i Jim Murphy - przewodniczący Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, powołanej przy watykańskim organie Papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Zobacz zdjęcia: Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Współczesna kultura atakuje wzorce męskości, próbuje pozbawić rodziny odpowiedzialnych mężów i ojców, silnych obrońców, duchowych liderów. Tymczasem mężczyźni rozwijają w pełni swoją męskość wtedy, gdy aktywnie podejmują męskie role, wchodzą w swoje powołanie. Na to właśnie zwracają uwagę odpowiedzialni za pielgrzymkę. – Budzi się męska odpowiedzialność, powstało wiele ruchów męskich, takie spotkanie daje poczucie, że nie jesteśmy sami – zauważa dr Jacek Pulikowski. – Zaczyna się w Polsce zryw mężczyzn, którzy chcą być odpowiedzialni za siebie, za swoje czyny, żony, za całe państwo. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. A jakość rodziny zależy od jakości małżeństwa. Trudno o tym mówić, ale najbardziej chimerycznym ogniwem małżeństwa jest mężczyzna. Zagubienie męskiej części społeczeństwa bywa totalne i gubi rodzinę, także trzeba mężczyzn odnaleźć – stwierdza Pulikowski. Zaś Andrzej Lewek – lider Mężczyzn św. Józefa i jeden z organizatorów spotkania dodaje, że pielgrzymka jest wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach.

Przybyli z różnych stron Polski do Matki Bożej, by Jej powierzyć swoje życie, rodziny, problemy. Zaczerpnąć u źródeł. – Potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do tronu Królowej - powiedział „Niedzieli” ks. Stanisław Kalisztan z Gorzkowa koło Wieliczki. Kapłan przyjechał z 50-osobową grupą mężczyzn, aby zamanifestować wiarę i pokazać, że warto stać przy Chrystusie. Pielgrzymka rozpoczęła się już w drodze na Jasną Górę. – W autokarze umacnialiśmy się świadectwami wiary naszych braci i ich rodzin, modliliśmy się w intencji małżeństw, rodzin i przy każdym dziesiątku Różańca jeden z mężczyzn dawał świadectwo wiary – przybliżył przebieg podróży ks. Kalisztan.

Pielgrzymka zakończyła się aktem zawierzenia mężczyzn i rodzin Matce Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego.

Spotkanie objęli patronatem: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski i wiceprzewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. dla członków Zakonu Maltańskiego

2019-06-24 19:57

kos / Warszawa (KAI)

Mszą św. w katedrze polowej damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego uczcili w poniedziałek święto swego patrona – św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W czasie Eucharystii dziękowano m.in. za piętnaście lat służby ambasadorskiej Vincenzo Manno, ambasadora Zakonu Maltańskiego w Polsce, który kończy misję dyplomatyczną w naszym kraju.

Piotr Drzewiecki

– Gromadzimy się na modlitwie w intencji całego zakonu, w intencji realizacji wszystkich dzieł, którym damy i kawalerowie służą w swej odpowiedzialności, ale równocześnie modlimy się w intencji ambasadora Vincenzo Manno w 15 rocznicę jego posługi ambasadorskiej – powiedział kard. Nycz na początku Mszy św.

Homilię wygłosił bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej. Hierarcha nawiązując do czytań z dnia mówił o powołaniu proroków Izajasza i św. Jana Chrzciciela oraz o charytatywnej działalności Zakonu Maltańskiego w Polsce oraz osobistej misji wieloletniego ambasadora Zakonu Vincenzo Manno. – Spoglądamy na cztery piękne powołania. Powołanie Izajasza, Jana Chrzciciela, Zakonu Maltańskiego i jednego z członków tego zakonu. To były piękne i owocne lata dla Zakonu Maltańskiego w Polsce – podkreślał.

Hierarcha życzył damom i kawalerom Zakonu Maltańskiego w Polsce, aby pamiętali o swej dewizie: Tuitio Fidei et obsequium pauperum (Obrona wiary i służba ubogim).

Eucharystię koncelebrowali ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła Sióstr Wizytek oraz ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego w Polsce. We Mszy św. uczestniczyło liczne grono dam i kawalerów maltańskich.

Po Komunii świętej Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich podziękował ambasadorowi Vincenzo Manno za jego działalność na rzecz rozwoju Zakonu w Polsce i dobrą współpracę z damami i kawalerami zakonu.

Biskup polowy uhonorował ambasadora Manno medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionymi z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

Głos zabrał także ambasador Vincenzo Manno, który ze wzruszeniem mówił o pracy w naszym kraju. Jak podkreślił jest jedynym przedstawicielem korpusu dyplomatycznego w Polsce, którego służba trwa nieprzerwanie od czasów przywrócenia w Polsce urzędu prezydenta w 1989 r. Powiedział, że szczególne więzi łączyły go z prezydentem Lechem Kaczyńskim, podziękował też swoim współpracownikom, biskupowi polowemu za możliwość sprawowania w katedrze polowej Mszy św. w święto patronalne Zakonu oraz swojej małżonce Elżbiecie. Manno przywołał też kilka inicjatyw, które podjął jako ambasador Zakonu Maltańskiego m.in. wizytę prezydenta Kaczyńskiego na Malcie i zorganizowanie wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie, poświęconej historii zakonu.

Zakon Maltański jest najstarszym zakonem rycerskim wywodzącym się ze wspólnoty mniszej, która w poł. XI wieku utworzyła w Jerozolimie szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej.

Pierwotnie wspólnotę rycerzy nazywano Rycerzami Św. Jana od imienia patrona - Św. Jana Jerozolimskiego (stąd joannici). Następne nazwy - Zakon Rodyjski, a potem Maltański - brały się od terytoriów, jakimi dysponowali w swojej historii. Pełna nazwa jest następująca: Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodos i Malty. Powszechnie używa się nazwy Zakon Maltański. Na czele Zakonu stoi książę i wielki mistrz. Obecnie władzę tymczasową pełni Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto.

Działalność szpitalnicza i dobroczynna na rzecz chorych wyróżnia działania Zakonu od początku jego istnienia, aż do czasów współczesnych. Tradycja szpitalnicza i rycerska ukształtowały charakter posługi Zakonu, której dewizą stały się słowa Tuitio fidei et obsequium pauperum (z łac. Obrona Wiary i Służba Ubogim). Realizowana jest ona przez charytatywną pracę kawalerów i dam zakonu w ramach pomocy humanitarnej, medycznej i innych działań społecznych. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z państwami – obecnie jest ich ok. 110 i ma status stałego obserwatora przy 12 organizacjach międzynarodowych, m.in. ONZ, UNESCO, FAO.

Polska wznowiła po kilkudziesięciu latach przerwy stosunki dyplomatyczne z Zakonem 6 lipca 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem