Reklama

Chce coś zrobić dla innych

Marta Kilian
Edycja świdnicka 32/2011

Największą radością pani Jadwigi jest kontakt z muzyką i śpiew. „Śpiew towarzyszył mi od najmłodszych lat” - wyznaje. Zetknięcie z mikrofonem i występami publicznymi miały miejsce w kościele. Nauczycielka muzyki w szkole podstawowej, która miała odpowiednie wykształcenie wyłoniła talent u młodziutkiej dziewczynki. Okres młodości obfitował w liczne występy wokalne, co pozwoliło oswoić się z publicznością i mikrofonem. Kolejnym etapem życia, który miał wielki wpływ na dalsze losy pani Jadzi było liceum ogólnokształcące w Świdnicy oraz studium organistowskie we Wrocławiu, które przygotowało do pracy z chórzystami i pracy z grupą wokalną. Był to czas niezwykle obfity, w którym miłość do muzyki została zaszczepiona przez licznych nauczycieli i osoby ściśle związane z tą dziedziną sztuki.
Siostra Nikodema zainicjowała w Kamieńcu Ząbkowickim powstanie chóru. Po jej odejściu to właśnie pani Jadwiga przejęła obowiązki i zajęła się jego prowadzeniem. Dziś w chórze są osoby, które śpiewają od 15 lat i uczestniczyły w stawianiu pierwszych kroków. Mają obecnie liczne obowiązki rodzinne, ale nadal śpiewają. Siedemnaście osób należących obecnie do chóru to osoby, na które można liczyć. Ciągle przychodzi ktoś nowy. „Ważne, że są osoby, które w XXI wieku chcą działać i udzielać się społecznie, chcą pracować przy takiej inicjatywie” - wyznaje pani Jadwiga. Wyraża również nadzieję, że dzieci chórzystów zasilą szeregi grupy. Czas prób jest dostosowany do uroczystości, w okresie świąt kościelnych spotkania są częstsze, w wakacje raczej chórzyści odpoczywają. Ważne są regularne spotkania, ale grupa jest zdyscyplinowana. To osoby zdolne i chętne do pracy, przy uroczystościach mobilizują się, ćwiczeniem staje się coniedzielna Msza św. Kiedy jest wprowadzany nowy repertuar, zwoływane są próby.
Schola śpiewa na terenie diecezji, dekanatu, kiedy są większe uroczystości, a także gdy przypadają święta narodowe. - Ważna jest oprawa muzyczna. Gdy liturgia jest bogata, przeżywanie wydarzeń kościelnych jest głębsze - podkreśla pani Jadwiga.
Śpiew nie jest jedynym polem działania pani Jadwigi w kościele. Przez bp. Ignacego Deca pani Jadwiga została odznaczona pierścieniem dla zasłużonych osób w diecezji świdnickiej. - Jestem wdzięczna mojemu proboszczowi ks. Rafałowi Kozłowskiemu za to, że dostrzegł moją pracę na rzecz kościoła, dbam o jego wystrój podczas wszystkich świąt i uroczystości, wszelkiego rodzaju dekoracje, ułożenie kwiatów. Miło, że ktoś to zauważył i jestem wdzięczna, że zostało to docenione w taki sposób, niewspółmiernie do tego co robię - wyznaje. - Zbliża się piesza pielgrzymka do Częstochowy. W grupie IV jestem osobą odpowiedzialną za śpiew, za stronę muzyczną podczas całej trasy. Ukoronowaniem całej pracy, tego trudu rokrocznie jest już moment, w którym mogę zaśpiewać psalm przed obrazem Matki Boskiej, to jest wielkie wyróżnienie i zaszczyt”.
Pani Jadwiga jest osobą otwartą i sympatyczną. Ma duszę społecznika i prócz pracy zawodowej nie wyobraża sobie życia bez pracy na rzecz społeczeństwa, tego w którym mieszka. Jest dumna, że potrafi i że lubi pracę społeczną i wolontariacką, która kształtuje jej osobę i charakter, wrażliwość na drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy. Należy do Klubu Honorowych Dawców Krwi, w Kamieńcu Ząbkowickim powstał Klub Honorowych Dawców Krwi im. Matki Teresy z Kalkuty, w którym też działa. To jest działalność, która daje sens życiu. Nawiązała współpracę i małymi kroczkami angażuje się w wolontariat w hospicjum we Wrocławiu. - Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że jestem gotowa nieść pomoc innym” - mówi. Jest samotna, marzy o założeniu rodziny. Życie tak się ułożyło, co jest planem Boga, nie spotkała nikogo, z kim będzie szła, przyjmuje życie takim jakim jest. Nie odczuwa braku rodziny przez to zaangażowanie, ale nadejdzie ten czas, bo gdy widzi dzieci i matki coś chwyta ją za serce, ten brak wówczas odczuwa, budzi się w Pani Jadwidze instynkt macierzyński. Wielokrotnie sugerowano jej życie duchowne, jednak służba Bogu to nie tylko klasztor, ale również rodzina, praca na rzecz innych.
Plany na przyszłość: - Przez doświadczenia mojego życia staram się nie wybiegać daleko w przyszłość. Najbliższe całkiem prozaiczne marzenie to stworzenie powiatowego klubu dawców krwi oraz spółdzielni socjalnych, które łączą cele gospodarcze i społeczne, wyciągają rękę do tych, którym w życiu się nie powiodło. Marzę, by stworzyć taką spółdzielnię w powiecie, ponieważ są takie potrzeby - opowiada - Ważne jest także zdrowie, bo kiedy jest zdrowie, resztę można jakoś poskładać”.

* * *

Jadwiga Adamska
- społecznik, dyrygent chóru przy parafii Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim. Przepełniona miłością do śpiewu. Swym głosem wielbi i czci Boga

Reklama

Paryż: pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre-Dame

2019-06-15 20:00

pb (KAI/KTO) / Paryż

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia - mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.

Ks. Zbigniew Chromy
Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Liturgia sprawowana była w kaplicy Najświętszego Sakramentu w absydzie świątyni. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów - wikariusze generalni archidiecezji i kapelani katedralni. Uczestnikami była grupa pracowników zabezpieczających świątynię i przygotowujących ją do odbudowy. Z powodów bezpieczeństwa wszyscy, łącznie z arcybiskupem, nosili na głowie białe kaski.

Msza odprawiana była przy przedsoborowym ołtarzu. Językiem liturgii był francuski, lecz części stałe Mszy odmawiano po łacinie.

Rozpoczynając liturgię abp Aupetit zaznaczył, że w rocznicę poświecenia katedry odprawiana jest w niej Eucharystia, bo po to ta świątynia została zbudowana. W homilii wyjaśnił, że świętując tę rocznicę, świętujemy powód, dla którego katedra została zbudowana, a jest nim wzniesienie się duszy człowieka ku Bogu. A ponieważ Jezus dał nam Maryję za Matkę, to właśnie jej ta świątynia została dedykowana. Budując ją, ludzie sprzed wieków wyrażali swą wiarę. Czy dziś nie wstydzimy się wiary przodków? - pytał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że pomimo olbrzymiej ignorancji religijnej współczesnych ludzi, nie możemy odseparować kultury od kultu, gdyż wtedy staje się ona nie-kulturą. Zwrócił uwagę, że turyści wchodzący do katedry, wychodzą z niej odmienieni, bo spotykają się w niej z obecnością Boga. Świątynia ta jest arcydziełem ludzkiego geniuszu, ale jej kamieniem węgielnym jest Chrystus. Bez niego byłaby tylko szkieletem pozbawionym życia.

Metropolita Paryża zaznaczył, że w każdej Eucharystii zaczyna się życie wieczne, bo otrzymujemy na niej pokarm dla duszy, łączący nas z Bogiem. - Odprawiamy tę Mszę, by Bogu oddać to, co należy do Boga, a człowiekowi jego szczytne powołanie - zakończył abp Aupetit.

Po Komunii św. prał. Pascal Gollnisch, kierujący dziełem pomocy Kościołom wschodnim Oeuvre d’Orient przekazał dar od chrześcijan maronitów z Aleppo w Syrii - krzyż wyrzeźbiony z kamienia pochodzącego ze zniszczonego sklepienia ich katedry, która znajduje się „w podobnym stanie” jak Notre-Dame w Paryżu. Dziękując za dar, abp Aupetit wskazał, że jest to znak świadczący o tym, że moce piekielne nie przemogą Kościoła.

Na zakończenie uczestnicy Mszy zwrócili się w stronę figury patronki świątyni - Matki Bożej (obecnie zabezpieczonej w jednej z bocznych kaplic), by odśpiewać „Salve Regina”.

Msza św. transmitowana była przez katolicką telewizję KTO.

Od 1 września br. do czasu ponownego oddania katedry do użytku nabożeństwa zwyczajowo sprawowane w katedrze oraz adoracja korony cierniowej Jezusa Chrystusa i innych relikwii Męki Pańskiej zostaną przeniesione do kościoła św. Germana z Auxerre (Saint-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru. Z kolei uroczyste liturgie, w których zwykle uczestniczą liczne rzesze wiernych, odbywać się będą w kościele św. Sulpicjusza (Saint Sulpice) w Dzielnicy Łacińskiej.

Gdy tylko pozwolą na to warunki bezpieczeństwa, na placu przed katedrą zostanie urządzona kaplica z kopią czczonej w tej świątyni figury Matki Bożej (Vierge du Pilier), gdzie czekać będą także kapłani gotowi służyć rozmową i sakramentem pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

38. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

2019-06-16 15:51

AKW

– Musimy jasno powiedzieć, że pijaństwo i inne grzeszne nałogi grożą utartą wiecznego zbawienia. Dlatego tutaj, na Jasnej Górze, musimy usłyszeć wołanie, wołanie o nawrócenie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – mówił w homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Anna Wyszyńska/Niedziela

Homilia została wygłoszona podczas 38. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Pielgrzymka, której motto brzmiało: „Młodzi trzeźwi i wolni” odbyła się 15-16 czerwca 2019 r.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w Sali Papieskiej. Witając apostołów trzeźwości z całego kraju bp Tadeusz Bronakowski przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, którym na sercu leżała trzeźwość naszego narodu. - Dodał, że wielkie dzieło, które przyniósł niedawny Narodowy Kongres Trzeźwości nie zrealizuje się samo, potrzeba wielu ludzi, ludzi bardzo oddanych, kochających Pana Boga i drugiego człowieka, aby ten program zrealizować. Niestety, proalkoholowa mentalność naszych rodaków wzrasta. Wzrasta spożycie alkoholu, każdego dnia Polacy kupują milion, a niektórzy mówią, że nawet 3 miliony tzw. „małpek”, małych buteleczek alkoholu. Władze samorządowe nie kwapią się do skutecznego podjęcia problemu zwalczania alkoholizmu.

Anna Wyszyńska/Niedziela

– Musimy tłumaczyć i przekonywać, jak wielkim zagrożeniem jest alkohol w naszej Ojczyźnie i modlić się o łaskę wolności wewnętrznej dla naszego narodu – kontynuował bp Bronakowski.

Prelekcję na temat „Dzieci i młodzież w Narodowym Programie Trzeźwości” wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Kulbacki, który przypomniał, że 40 lat temu Jan Paweł II w Nowym Targu pobłogosławił dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę jest modlitewnym wołaniem o trzeźwość młodych: nastolatków i dzieci. Narodowy Program Trzeźwości jest swoistą receptą, według której będziemy sporządzać programy działania. Ale są też środki doskonale nam znane i powszechnie dostępne. Jednym z ich jest profilaktyka uzależnień, bo każdy naród świadomy sensu swojego istnienia troszczy się o dzieci i młodzież, o potomstwo, które przejmie wartości pokolenia rodziców i będzie je realizować. Odpowiedzialność za trzeźwość młodych spoczywa przede wszystkim na rodzicach, ale także na nauczycielach, duszpasterzach i wychowawcach. Naszym celem jest wychowanie wolnych ludzi, którzy zajmą trzeźwą postawę w każdej dziedzinie życia.

Podczas spotkania w Auli zostały przedstawione świadectwa osób uzależnionych, które weszły na drogę trzeźwego życia, a także inicjatywa „Wesele wesel” - obejmująca małżeństwa, które swoje przyjęcia weselne zorganizowały bez alkoholu.

Po Apelu Jasnogórskim i Mszy św., w Bazylice, której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, uczestnicy pielgrzymki podjęli czuwanie przed Najświętszym sakramentem w intencji trzeźwości rodzin.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się Drogą Krzyżową na Walach jasnogórskich. Następnie bp Tadeusz Bronakowski odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszę św. w intencji wszystkich, którzy podejmują dzieło apostolstwa trzeźwości. W homilii zwrócił m. in. uwagę na sytuację młodego pokolenia, otoczonego medialnym szumem, w którym nie ma zachęt do moralnego życia, są natomiast reklamy zachęcające do spożywania alkoholu. Bp Bronakowski zachęcał, abyśmy zrobili sobie rachunek sumienia i odpowiedzieli na pytania: Jak wygląda nasze życie rodzinne? Jakie miejsce w życiu naszych rodzin zajmuje Jezus Chrystus? Dlaczego tak słabo reagujemy na coraz częstsze obrażanie Boga w przestrzeni publicznej? Razem z kard. Stefanem Wyszyńskim zadajmy sobie pytanie: Jakiej chcemy Polski? Czy chcemy Polski przepitej, zniewolonej nałogami? Grzeszne nałogi grożą utratą życia wiecznego – dlatego razem z Janem Pawłem II wołajmy o odnowę tej ziemi. „Młodzi trzeźwi i wolni” to nie tylko hasło przyświecające działaniom w Apostolstwie Trzeźwości, ale to zobowiązanie całego narodu wobec Boga. – Niech nasz rachunek sumienia zapoczątkuje narodowy zryw do walki – walki o przyszłość młodego pokolenia – apelował bp Bronakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem