Reklama

„Wszystko postawiłem na Maryję”

Kazimierz Sikorki
Edycja szczecińsko-kamieńska 32/2011

W dniach 14-16 lipca br. w parafii św. Jerzego w Goleniowie Wspólnota Szkaplerza Świętego przeżywała swoje rekolekcje poprzedzające uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - Matki Bożej Szkaplerznej. Powyższe słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyły czasowi skupienia modlitewnego prowadzonego przez ks. Waldemara Piątka, opiekuna naszej wspólnoty, do której należy 389 sióstr i braci z terenu dekanatu Goleniów i całej naszej archidiecezji. Rekolekcje te były skierowane dla członków wspólnoty i osób chętnych do przywdziania Szkaplerza Świętego oraz ludzi żyjących cnotami Najświętszej Maryi Panny.
W sobotę 16 lipca we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu 21 osób przywdziało Szkaplerz Święty i podjęło się żyć i podążać do Jezusa na wzór Matki Bożej. Swe życie zawierzyli Maryi: dorośli, młodzież, pięcioro dzieci i dwie rodziny pochodzące z Goleniowa i okolic. Pozostali członkowie Wspólnoty Szkaplerza odnowili swe przyrzeczenia i powtórnie zawierzyli swoje życie Matce Bożej, a także polecali Miłosiernemu Bogu zmarłych członków wspólnoty. Po czuwaniu rozpoczęła się Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Waldemara Piątka i ks. Jana Chmiela TChr, obchodzącego 40. rocznicę święceń kapłańskich, podczas której polecaliśmy wszystkie osoby noszące Szkaplerz Matki Bożej Szkaplerznej. Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się w salce parafialnej agapa. Przy wspaniałych wypiekach naszych sióstr ze wspólnoty, radości rozmów, śpiewie i grze na gitarze ks. Waldemara chwaliliśmy Boga i wzajemnie się ubogacaliśmy. Spotkanie zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem.
Tradycja Szkaplerza Świętego w Goleniowie bierze swój początek w 2002 r. Pomysł zawiązania wspólnoty zrodził się po przeżyciu pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznnym w Szczecinie, gdzie ówczesny kustosz sanktuarium ks. Ireneusz Pastryk nałożył pierwsze Szkaplerze członkom wspólnoty. Po tym fakcie 16. dnia każdego miesiąca systematycznie gromadziliśmy się w sanktuarium, aby odnawiać zawierzenie Maryi. Były to niezapomniane i owocne spotkania z Matką Bożą.
Jednak Matka Najświętsza chciała od wspólnoty czegoś więcej i w roku 2006 przenieśliśmy nasze spotkania do Goleniowa. Nasza modlitwa zaczęła się rozrastać dzięki zaszczepieniu przez ks. Andrzeja Dernogę Nowenny Wynagradzającej Pierwszych Sobót Miesiąca Najświętszej Maryi Pannie. Po wielu przeciwnościach ks. Jan Chmiel TChr w kościele filialnym w Niewiadowie wraz z ks. Andrzejem Dernogą zainicjowali i odprawili pierwszą Msze św. wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Od 2007 r. Nowenna została przygarnięta pod dach parafii św. Jerzego w Goleniowie przez ks. kan. Bogdana Schmidta, który gości nas do dnia dzisiejszego.
Na Nowennę w każdą pierwszą sobotę miesiąca rozpoczynającą się o godz. 18 gromadzi się coraz większa rzesz wiernych. Każdy jest zaproszony na te niecodzienne spotkanie z Maryją we wspólnocie Kościoła Bożego i doznanie Bożych łask i błogosławieństwa.
Jednak pragnienie Maryi wobec naszej wspólnoty nie zakończyło się tylko na Nowennie i Szkaplerzu Świętym. Odkryliśmy wśród nas chęć i obowiązek modlitwy za dzieci nienarodzone, który zrodził grupę Adopcji Duchowej Nienarodzonych. Obecnie w to dzieło włączonych jest 66 osób, które wypełniają swą opieką już piąty czy nawet szósty raz z kolei.
Pisząc te słowa, chcę ukazać jak Niepokalana poprzez Szkaplerz Święty działa pośród nas, szerząc dobro i miłość swojego Syna Jezusa. Pragnę też, abyśmy zauważyli wielką rolę kapłanów w naszym życiu, za których już dziś składam Bogu Wszechmogącemu wielkie dzięki. Chcę też zaprosić wszystkich wierzących do podążania za Jezusem śladami Jego Matki. Wszystkich pragnących przyjąć Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel już dziś zapraszam w imieniu całej Wspólnoty na rekolekcje w terminie 6-8 grudnia 2011 r., które zostaną wygłoszone podczas Mszy św. o godz. 18.30 w kościele św. Jerzego w Goleniowie, a w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zostaną nałożone wszystkim osobom chcącym podjąć się tego zobowiązania.
Maryjo jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie i czuwam!

Profanacja kościoła w Koninie

2019-06-14 08:45

wpolityce.pl

Profanacja kościoła w Koninie! Wybite szyby, zniszczona figura św. Maksymiliana Kolbego i krwawe napisy na drzwiach.

Screen Facebook/Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

Wandale kolejny raz dokonali profanacji kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. Nieznani sprawcy wybili witraże w dolnym kościele i zniszczyli figurę patrona parafii. Czy to efekt przybierającej na sile antykościelnej nagonki?

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Zniszczenia ujawniła siostra zakonna, która kilkanaście minut po godzinie szóstej rano otwierała kościół.

Przyjmuję to z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem - powiedział proboszcz ks. Wojciech Kochański.

Wandale nie tylko wybili witraże i potłukli gablotę informacyjną. Figurce patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, odcięto dłoń.

Na drzwiach kościoła krwią namazano napis „Jakub oddaj”. Policja zabezpieczyła substancję do badań. Ani ks. proboszcz, ani funkcjonariusze nie wiedzą, jakie jest znaczenie napisu.

Według proboszcza parafii, straty wynoszą ok. 1 tys. złotych. Policja bada sprawę pod kątem uszkodzenia mienia.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza profanacja w konińskim kościele. Miesiąc temu również nieznani sprawcy wybili w Kościele szyby kamieniem. Z kolei cztery miesiące temu miała miejsce próba włamania na plebanię.

Ja to przyjmuję z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem mówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pielgrzymka coraz bliżej!

2019-06-18 00:58

Agata Pieszko

W poniedziałek (17.06) w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” po raz kolejny spotkali się Przewodnicy Pieszej Pielgrzymi Wrocławskiej na Jasną Górę. Spotkanie trwało do późna, ponieważ pielgrzymka zbliża się wielkimi krokami i organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nad wszystkim czuwał tradycyjnie ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, Główny Przewodnik PPW.

Agata Pieszko

Rys tegorocznej pielgrzymki

w dniach 2-10 sierpnia setki wiernych wezmą udział w 39. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę. W tym roku punktem wyjścia do rozważań w drodze będzie Credo, czyli wyznanie wiary, a szczególnie fragment „Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę, który mówił przez Proroków”. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Ożywiciel”. Nawiązuje ono do hasła nowego roku duszpasterskiego, które brzmi: „W mocy Bożego Ducha”. Cały Kościół we wszystkich okresach liturgicznych pochyla się więc nad Trzecią Osobą Boską. – Pierwszy obraz, jaki mamy w Piśmie Świętym, to Duch Święty, który unosi się nad wodami – podkreśla ks. Stanisław Orzechowski, główny przewodnik PPW. Świat został ożywiony, dzięki Jego tchnieniu!

Pielgrzymkę rozpocznie Msza Święta w Katedrze

Od wielu lat pierwsza Msza Święta na pielgrzymim szlaku odbywała się w miejscowości Malin, natomiast tym razem pielgrzymowanie rozpocznie Eucharystia w Katedrze Wrocławskiej o godz. 6:00. Decyzja o Mszy św. w Malinie była podyktowana względami praktycznymi, ponieważ przed laty w pielgrzymce uczestniczyło nawet 5 tys. wiernych, których Katedra nie mogła pomieścić. Pozostali blokowali więc Ostrów, dlatego organizatorom zawsze zależało na tym, żeby jak najwcześniej wyjść z miasta, by nie paraliżować ruchu. W tym roku pielgrzymka wyruszy z Wrocławia po Mszy św., jednak niezaprzeczalnym plusem jest to, że wszyscy, którzy z różnych powodów nie będą mogli fizycznie pielgrzymować, wezmą udział w pierwszej pielgrzymkowej Liturgii.

Przypominamy, że wszyscy pielgrzymi powinni złożyć swoje bagaże na ul. św. Marcina przy pomniku św. Jana XXIII do godz. 5:45.

Bronimy istoty

Na Ogólnopolskim Spotkaniu Księży Przewodników w Koszalinie przedstawiono projekt przedsiębiorców z branży cyfrowej, którzy zaproponowali aplikację mobilną dla pielgrzymów. Nasi księża na całe szczęście nie przyjęli tego pomysłu. Rekolekcje w drodze są tak wyjątkowe m.in. dlatego, że możemy wyjść ze świata elektroniki, w którym żyjemy na co dzień i całą swoją uwagę poświęcić Panu Bogu.

W tym roku organizatorzy zrezygnowali z codziennej adoracji po Eucharystii pielgrzymkowej. Dlaczego? Dobre pytanie. Może pielgrzymi nie doceniali tego pięknego momentu? Tym razem adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się 4 sierpnia na odcinku Oleśnica-Namysłów. Rok temu pielgrzymi byli bardzo poruszeni tym, że Pan Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie był z nimi w drodze, będzie to wiec jeden z najbardziej wyczekiwanych dni pielgrzymki. Piątego dnia pielgrzymi mają otrzymać w lesie za Wołczynem zawieszki z Duchem Świętym, a w Borkach Wielkich, w szóstym dniu wędrówki, odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Wieczór uwielbienia w Kluczborku

Program sierpniowej pielgrzymki nie ulega większym zmianom. Warto jednak zaznaczyć, że w Kluczborku odbędzie się wieczór uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu przy oprawie muzycznej zespołu „N.O.E”. Możliwe, że pielgrzymi będą mieli okazję do modlitwy przy Monstrancji Fatimskiej – darze Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Uwielbienie rozpocznie się o godz. 20:00, a zakończy ok. godz. 21:15 Apelem Jasnogórskim.

Wzmożona ostrożność

W świetle ostatniego tragicznego wydarzenia, jakim było zranienie nożem ks. Ireneusza Bakalarczyka w samym sercu Wrocławia, Służby Porządkowe PPW postarają się o wzmożoną ochronę policji w trakcie pielgrzymki. Ostatnie miesiące pokazały, że możemy się liczyć z różnego rodzaju prowokacjami, czy manifestacjami.

– Powinniśmy się poważnie zastanowić nad jasną procedurą działania w takiej sytuacji – mówi ks. Tomasz Płukarski, Rzecznik Prasowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Media udowodniły, że wystarczy niewłaściwe zachowanie jednej osoby, a ucierpieć może ogół, w tym wypadku cała pielgrzymka. Służby Porządkowe niejednokrotnie dawały jednak pielgrzymom dowody na to, że mogą się czuć przy nich bezpiecznie.

Apel na Jasnej Górze dla wrocławian!

W tym roku pielgrzymi z Wrocławia mają oficjalne zaproszenie do uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim, który 9 sierpnia o godz. 21:00 poprowadzi o. bp Jacek Kiciński w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Ten czas będzie zarezerwowany dla pielgrzymki wrocławskiej i jest odpowiedzią na prośby pielgrzymów, którzy pragnęli w poprzednich latach uczestniczyć w wieczornym apelu, jednak ze względu na inne pielgrzymki nie mieli takiej możliwości.

Grupy pielgrzymkowe

W Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej wyruszy 18 grup. Dodatkową grupę stanowią duchowi uczestnicy. Każda z grup proponuje inną duchowość. Na szlaku pojawi się grupa rodzinna, akademicka, pokutna, młodzieżowa, a także grupy prowadzone przed ojców i braci zakonnych. Pod opieką s. M. Samueli Brodackiej OSF formuje się nowa grupa o nazwie Lectio Divina, której uczestnicy będą mogli pielgrzymować jeszcze bardziej zasłuchani w Słowo Boże.

Zapisy

Każda parafia w Archidiecezji Wrocławskiej otrzymała komplet materiałów pielgrzymkowych. W celu zapisania się na pielgrzymkę należy zgłosić się do proboszcza swojej parafii i zapytać o PPW. Każdy duszpasterz otrzymał listę, na której może zapisywać chętnych do uczestnictwa. Taka lista trafi później do Biura Pielgrzymkowego. Istnieje także możliwość bezpośrednich zapisów w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki, który będzie czynny od 30 lipca do 1 sierpnia 2019 w godz. od 11:00 do 17:00. Punkt mieści się we wrocławskim Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” przy ul. Bujwida 51. W biurze będzie można wybrać także grupę, z którą pragnie się pielgrzymować. Osoby spoza Wrocławia mogą zapisać się również w trakcie pielgrzymki. Koszt uczestnictwa to 95 zł, natomiast osoby urodzone po 2003 r. (włącznie) są objęte opłatą ulgową – 85 zł.

Msze Święte w intencji pielgrzymki

Przypominamy o Mszach Świętych w intencji 39. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę, które odbywają się w Katedrze Wrocławskiej w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godz. 18:30. Najbliższa Msza Święta odbędzie się 8 lipca, a odprawi ją ks. Marek Leśnik, przewodnik grupy XXI młodzieżowej.

Orzech nadal świętuje swój jubileusz!

Na koniec poniedziałkowego spotkania księża wraz z s. Samuelą i Służbami Porządkowymi podarowali Orzechowi ikonę Trójcy Świętej z okazji jubileuszu 55 lat kapłaństwa.

– Twoja Pani Orzechowska, czyli laska pasterska nie darmo w Twoich rękach – mówił ks. Aleksander Radecki podczas składania życzeń – Orzech jest wielki, niech żyje wiecznie!

– Bez pielgrzymki by mnie nie było. Pielgrzymka zawsze mnie cieszyła, chociaż czasem były trudności, ale one zanikały wobec tego celu, który się realizowało dzięki ludziom – mówi Orzech.

Więcej informacji o Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę.

Facebook pielgrzymki wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem