Reklama

Diecezjalni u celu

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 35/2011

Mimo „koślawego” lata, pątnicy, którzy 11 sierpnia dotarli na Jasną Górę nie mogli nic złego powiedzieć na temat pogody. Ta okazała się dla nich wyjątkowo sprzyjająca. Deszcz im zbytnio nie dokuczał, ani też żar z nieba nie lał się na głowy. Jednym słowem, aurę do pielgrzymowania mieli wyjątkowo korzystną.
Intencje, w jakich pątnicy wyruszyli na szlak, były bardzo podobne do tych, które słychać było w latach ubiegłych. Podczas odmawianego w trakcie drogi Różańca proszono o dar bycia rodzicem, szczęśliwy poród, zdrowie, dobrego współmałżonka, uwolnienie od nałogu pijaństwa, łaskę nawrócenia, czy - co jest smutną konsekwencją obecnej koniunktury gospodarczej - o dobrą pracę. - Syn niedawno przeszedł operację serca. Mamy więc i o co prosić i za co dziękować. No, nie muszę chyba dodawać, że i przepraszać jest za co - mówiła Bożena Wieczorek z Istebnej, która wespół z mężem i dwójką dzieci tworzy dla trójki innych małolatów rodzinę zastępczą. Podczas pielgrzymki wraz z nią o zdrowie dla jej biologicznego syna modliła się trójka jej nowych dzieci.

Stare i nowe

To co się nie zmienia w kolejnych edycjach pielgrzymek, to modlitwa, ból w nogach i trasa, która idzie utartymi od lat szlakami. Natomiast to, co ulega w niej zmianie, to specyfika pielgrzymowania. Kiedyś, żeby przejść cały etap trzeba było zatroszczyć się o odpowiedni ekwipunek i zapas jedzenia. W podręcznym bagażu była więc nie tylko odzież i coś na deszcz, ale i konserwy, kanapki oraz napój wystarczający niemal na cały dzień marszruty. Teraz, o czym wspominają najstarsi stażem pielgrzymi, o prowiant nie trzeba się tak troszczyć. Powstałe w ostatnich latach sklepy i sklepiki pozwalają nie tylko ugasić pragnienie, kupić owoce, ale i na poczekaniu zrobić kanapkę. Żadna ekspedientka nie odmówi sprzedania kilku plasterków szynki i sera oraz przecięcia bułki na połowę. Co zaś się tyczy ciepłych posiłków, to każdy, kto tylko miał na nie ochotę, miał do nich stały dostęp. Za diecezjalnymi pielgrzymami, już od Libiąża, a więc od początku drugiego dnia pielgrzymki, aż po koniec dnia przedostatniego, jechał za nimi obwoźny punkt gastronomiczny i sprzedawał im swoje wyroby. Nawet jednak i bez niego nikt na pielgrzymce z głodu by nie umarł. Po królewsku diecezjalni pątnicy zostali ugoszczeni w Pisarzowicach, Wilamowicach, Bielanach, Rajsku, Pińczowie i Sławkowie. W tych miejscach częstowano ich kanapkami, kołaczem, żurkiem, grochówką, kapuśniakiem, drożdżówkami, a nawet drugim daniem. Menu obejmowało leczo, ziemniaki i karminadel.

Szlakiem Papieża

Już samo hasło diecezjalnej pielgrzymki: „Nie lękajcie się!”, mówiło o tym, pod czyją egidą pątnicy będą szli do Maryi. Postać bł. Jana Pawła II przypominały więc cytowane podczas konferencji słowa, a także rzeźby widoczne w miejscowościach, przez które pątnicy przechodzili. Z pierwszym papieskim pomnikiem pielgrzymi zetknęli się w Bielanach, drugim w Chruszczobrodzie, rodzinnej miejscowości ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli” (czekały tam na nich bezpłatne egzemplarze naszego tygodnika), a z trzecim - na jasnogórskich wałach.

Reklama

Dwujęzyczna ewangelia

Czy to w Hałcnowie, czy w Koziegłówkach, czy wreszcie na Jasnej Górze, słowo Boże czytano w j. polskim i węgierskim. Był to naturalny ukłon w stronę 35-osobowej grupy Madziarów przybyłych z ks. Stanisławem Starostką. Oprócz Ewangelii, także i kazania mieli oni tłumaczone na swój rodzimy język.
O inwencji naszych przysłowiowych pobratymców wspomniał w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Trzebini Sierszy proboszcz tamtejszej wspólnoty, ks. Stanisław Krzysik („Proboszcz Roku 2004” w konkursie Katolickiej Agencji Informatycznej). Mówił o stworzonej na Węgrzech katolickiej akademii piłkarskiej. Na dzień dzisiejszy o jedno miejsce ubiega się w niej 50 młodych kandydatów. Co cieszy, efekty tego przedsięwzięcia są nie tylko piłkarskie. Z roku na rok wzrasta wśród adeptów odsetek tych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania bądź chrzest św.
Warto zaznaczyć, że dla Węgrów od ks. Starostki diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę nie była pierwszą pieszą inicjatywą w tym roku. Nieco ponad miesiąc wcześniej wierni z ich parafii wyruszyli w drogę z Hidasnemeti do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dystans liczący 280 km pokonali w 9 dni.

Nie tylko marsz

Na pieszej pielgrzymce jest miejsce nie tylko na modlitwę, ale i na godziwą rozrywkę. Na jubileuszowej, 20. odsłonie diecezjalnej pielgrzymki pątnicy wspólnie tańczyli, brali udział w pogodnym wieczorze, w koncercie zespołu z Kaniowa, a także, jako kibice, w meczu piłkarskim, w którym drużyna kapłanów zmierzyła się z zespołem porządkowych. O tym, że nie było to kurtuazyjne spotkanie świadczyła zaciętość, z jaką walczono o piłkę oraz słowa, jakie dochodziły do kibiców z murawy. - O mój dobry Jezu, jak boli - mówił jeden z zawodników po zderzeniu z bramkarzem drużyny przeciwnej. Ostatecznie na boisku w Kozłówce lepsi okazali się księża, którzy pokonali porządkowych stosunkiem bramek 3:2.

Wielki finisz

Pod jasnogórskimi wałami diecezjalnych pątników witał ks. inf. Władysław Fidelus, proboszcz konkatedralnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Na sprawowanej przez niego Mszy św. nie zabrakło przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, wśród których, z racji 20-lecia bielskiego pielgrzymowania znalazł się Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.
- Na tym ołtarzu złożymy modlitwy, wszystkie intencje, które nieśliście w waszych sercach, intencje, które wam powierzono, wiedząc, że udajecie się do tego świętego miejsca. Ten wasz trud pielgrzymowania, te wasze obolałe stopy, to zmęczenie - będziemy prosić, aby Jezus Chrystus przyjął i włączył w sprawowaną teraz Najświętszą Ofiarę - mówił w homilii ks. Fidelus.
Podczas Mszy św. modlono się o zdrowie chorego kierownika pielgrzymki, ks. Józefa Walusiaka, który zasłabł w Oświęcimiu i trafił do szpitala.
- Szliście przed Tron Matki ze świadomością, że Maryja to droga do prawdy i przykład, że trzeba iść za Chrystusem, że Maryja to przewodniczka w wierności do końca, po krzyż (…). Drodzy pielgrzymi, wsłuchajcie się w słowa Maryi, a czas waszego pielgrzymowania zaowocuje błogosławieństwem dla was i dla waszych najbliższych, siłami i nadzieją na lepsze jutro - mówił zwracając się do diecezjalnych pątników paulin, o. Mieczysław Polak. Jego słów wysłuchało 3582 pątników z pięciu członów diecezjalnej pielgrzymki: bielskiego, cieszyńskiego, andrychowskiego, czechowickiego i oświęcimskiego. W tym gronie znalazło się ok. 90 uczestników pielgrzymki rowerowej: andrychowskiej i czechowickiej. W tym roku rzesze pątników wspomagało w marszu 55 księży, 1 diakon, 5 braci zakonnych, 22 kleryków i 22 siostry zakonne. Najstarszym pątnikiem okazał się być 81-letni Kazimierz, a najmłodszym 8-miesięczna Zosia.
Jubileusz 20-lecia diecezjalnej pieszej pielgrzymki został wzbogacony wydaną na tę okoliczność płytą, zawierającą zdjęcia i filmy z lat minionych. Poukładane chronologicznie, rok po roku materiały, dla wielu stały się pretekstem do wspomnień, a dla innych możliwością dostrzeżenia zmian, jakie zaszły przez czas 20 lat diecezjalnego pielgrzymowania. Okolicznościowa płyta wydana została staraniem M2 M Studio.

Reklama

Świeccy franciszkanie na Jasnej Górze: bądźmy apostołami jedności

2019-07-20 17:05

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Z udziałem ponad 4 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Spotkanie wpisało się w przygotowania do jubileuszu 800. rocznicy powstania wspólnoty świeckich franciszkanów. Do bycia „apostołami jednoczenia” zachęcał ich biskup świdnicki Ignacy Dec.

BPJG

Podczas dwudniowej pielgrzymki rozważano przesłanie z Listu św. Franciszka do wiernych „Poświęceni są ku jedności” - poinformowała Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. - Jedność jest bardzo ważną sprawą nie tylko u nas, ale w całej Ojczyźnie, w całym Kościele, wszędzie i o to będziemy się modlić – zapewniała świecka franciszkanka.

- By nie wstydzić się jednoczyć wokół Krzyża i Ewangelii - zachęcał zgromadzonych biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

- Jesteśmy chorzy na brak jedności – diagnozował biskup świdnicki i ubolewał nad pogłębiającym się rozbiciem w narodzie. Zachęcał do bycia na co dzień „apostołem jednoczenia”.

O wielkiej aktualności i sile franciszkańskiego charyzmatu we współczesnym Kościele mówi o. Andrzej Romanowski, narodowy asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. - „Franciszku idź, odbuduj mój Kościół!”. To jest ciągle aktualne, tego bardzo potrzeba na dziś i jutro. To przesłanie, które otrzymał Św. Franciszek jest tak aktualne, tylu ludzi jest zagubionych, tylu poszukujących, zranionych – tłumaczył zakonnik i podkreślił, że potrzeba nie tylko dotrzeć do nich z przesłaniem miłości Jezusa, ale nieść Franciszkowy zapał, entuzjazm, fascynację Chrystusem, gdyż to najbardziej zaraża innych i wpływa na zmianę myślenia.

Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga ona opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich, umożliwia jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego.

Franciszkański Zakon Świeckich został założony ok. 1221 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Powstał on z myślą o ludziach świeckich, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną dążyć do doskonałości chrześcijańskiej. W Polsce zakon liczy obecnie ok. 10 tys. członków.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami, czyli franciszkanami świeckimi byli m.in. św. Sebastian Pelczar biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Malczewski - malarz, Józef Haller - legionista, generał Wojska Polskiego oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kasyna: musimy dziś budować duchowe barykady z modlitwy

2019-07-21 15:59

ks. is / Pelplin (KAI)

„Trzeba nam dzisiaj budować duchowe barykady z modlitwy, by broniły przed zabiciem ducha narodu” - powiedział 21 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas centralnych uroczystości odpustowych w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

Klata/pl.wikipedia.org
Matka Boża Sianowska - Królowa Kaszub

Na liturgii zgromadziły się tysiące wiernych, którzy przybyli na odpust z okazji wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel w sercu Kaszub.

Na początku homilii główny celebrans podkreślił, że wspólna modlitwa u stóp Matki Bożej jest wyrazem jedności i wspólnoty rodzinnej. Wagę tego wydarzenia ukazuje współczesna rzeczywistość „czasów, w których brakuje nam jedności” - mówił hierarcha.

Dodał, że podziały są widoczne w rodzinach, w życiu społecznym, a „nawet Kościół nie jest wolny od napięć”, stwierdził kaznodzieja. Za przyczynę podziałów uznał biskup „brak miłości”, która „bywa traktowana jako samozadowolenie, przyjemność jako osobiste spełnienie zamiast wzoru ukazanego przez św. Pawła w Liście do Koryntian”.

Bp Kasyna wskazał, przyczyną braku prawdziwej miłości jest brak modlitwy, także „brak modlitwy we wspólnocie, gdzie rodzą się dobre owoce”.

Oceniając współczesną rzeczywistość biskup pelpliński zauważył u wielu osób „niechęć do brania odpowiedzialności za wspólne dobro”. Rodzi się to z „braku podjęcia daru służby”, a „służba jest wynikiem miłości” - mówił.

Bp Kasyna podjął również temat budowania wspólnoty rodzinnej i wzajemnej troski o jedność i wzrost wiary wśród członków rodzin. „Stajemy się egoistami, żyjemy swoim życiem, nie ma krążenia miłości” - stwierdził hierarcha.

Biskup podkreślił, że przybywając do Sianowa modli się o jedność w rodzinach i o wiarę dla wszystkich rodzin.

„Uczmy się służby rodzinie i Ojczyźnie od wielkich mężów Kościoła i świadków wiary, takich jakimi byli: sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II” - powiedział biskup diecezjalny.

Biskup zaapelował, że „pomimo dążenia do jedności trzeba nam dzisiaj budować duchowe barykady z modlitwy, by broniły przed zabiciem ducha narodu, by chroniły dzieci i ludzi młodych przed zatruciem genderyzmu, działaniami grup LGBT, przed narkotykami, dopalaczami, alkoholem i rozwiązłością”.

Dlatego „potrzebujemy modlitwy w naszych rodzinach i w Ojczyźnie”, by „stały się w pełni Chrystusowe”.

Uroczystości w Sianowie gromadzą zawsze rzesze pątników. Wielu przybywa tam w strojach kaszubskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem