Reklama

Orędzie z portugalskiej wioski

Po 7 latach po objawieniach w Fatimie Maryja pozwoliła s. Łucji na ujawnienie treści drugiej części tajemnicy fatimskiej. Wizjonerka zapewniła: „Cześć oddawana Niepokalanemu Sercu Maryi jest środkiem zbawienia na trudne czasy Kościoła i świata”

Kiedy to orędzie z małej portugalskiej wioski jak echo obiegło cały Kościół powszechny, komentarz wygłaszali kolejni papieże. Ojciec Święty Pius XII powiedział: „Skończył się czas powątpiewania w objawienia w Fatimie. Nastał czas działania. Orędzia fatimskie są jedynym ratunkiem dla świata”. Jan Paweł II 13 maja 1982 r., a więc rok po próbie zamachu na jego życie, wypowiedział w Fatimie słowa: „Jeśli Kościół przyjął orędzie z Fatimy, to przede wszystkim dlatego, że zawiera ono prawdę i wezwanie, które są w swojej zasadniczej treści prawdą i wezwaniem samej Ewangelii (...). Treść wezwania Pani z Fatimy jest tak głęboko zakorzeniona w Ewangelii i całej Tradycji, że Kościół czuje się tym orędziem wezwany (...). To ewangeliczne wezwanie do pokuty i nawrócenia jest nadal aktualne. Jeszcze bardziej aktualne i naglące niż 1917 r.”. Benedykt XVI 13 maja 2010 r. w kaplicy objawień w Fatimie powiedział: „Ja również przybywam jako pielgrzym do Fatimy, do tego domu, z którego Maryja zechciała przemówić do nas w naszych czasach”.
Cieszyć się trzeba, że do wielu parafii naszej archidiecezji dotarły echo i komentarz objawień fatimskich i dzięki temu zostało zainicjowanych wiele działań duszpasterskich. W wielu wspólnotach parafialnych księża przywieźli figury Matki Bożej Pani Fatimskiej i przy tym znaku, gromadząc wiernych, trwają na modlitwie różańcowej. Oprócz tej ważnej modlitwy potrzeba jeszcze katechezy, stałej formacji, by ludziom uświadomić, po co do ręki biorą różaniec św. i w jakim celu spoglądają na Panią Fatimską. Istotna w działalności pastoralnej Kościoła jest przede wszystkim formacja, a nie tylko akcja duszpasterska. Oprócz figury jeszcze treść, gdyż te dwie rzeczywistości - słowo i znak, tworzą pełny pastoralny kierunek działania Kościoła.
Prawie wszyscy obserwatorzy życia Kościoła przekazują opinii publicznej, że Kościół powszechny doświadcza trudnych czasów. Spada liczba powołań kapłańskich i zakonnych, coraz więcej ludzi żyje tak, jakby Boga nie było. Brak wierności przyrzeczeniom, prześladowania chrześcijan, znieważanie Ojca Świętego to tylko niektóre sygnały i znaki, że najlepiej nie jest. Ten obraz mobilizuje, by na nowo usłyszeć echo orędzia fatimskiego, które obiega świat już prawie 95 lat i wzywa do pokuty, modlitwy i zadośćuczynienia za wszelkie zniewagi zadane Niepokalanemu Sercu Maryi.
Znieważanie Trójcy Świętej, Matki Bożej i Kościoła wyrażone przez obojętność i bluźnierstwa wymaga publicznego zadośćuczynienia. Nie możemy przejść obojętnie obok tego ludzkiego buntu. Nie można wobec rozlegającej się codziennej wrzawy pozostać głuchym. To jest kolejne wezwanie zapisane w drugiej tajemnicy objawień z Fatimy. Nie tylko mamy modlić się za siebie i we własnych sprawach, ale nade wszystko za tych, którzy gardzą miłością Boga i toną w grzechach. Właśnie za tych, którzy na różne sposoby znieważają Serce Matki otrzymaliśmy „z nieba” nabożeństwo wynagradzające pierwszych pięciu sobót miesiąca. Inną formę nabożeństwa wynagradzającego praktykują wierni z parafii pw. św. Tomasza Ap. na os. Kasztanowym w Szczecinie. Oprócz codziennej modlitwy różańcowej, I sobót miesiąca, procesji każdego 13. miesiąca począwszy od maja do października włącznie, wspólnota parafialna przeżywa swój czas wynagrodzenia. Trwa on 40 dni. Na wzór postu Jezusa na pustyni, wierni pod koniec wakacji rozpoczynają nabożeństwo, połączone z postem ścisłym, Mszą św., 2-godzinną modlitwą przez Najświętszym Sakramentem i codzienną katechezą dorosłych zakończoną Apelem Jasnogórskim i Fatimskim. I tak po 40 dniach intensywnej modlitwy wynagradzającej, uroczyście przeżywać będą kolejną rocznicę nałożenia złotej korony na figurę fatimską, którą to koronę i perłowy różaniec pobłogosławił na Placu św. Piotra papież Benedykt XVI 8 października 2008 r. Istotą tego wynagradzającego nabożeństwa jest prośba wyrażona w słowach: „Maryjo, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Tak jak publicznie Ciebie znieważają, tak my publicznie gromadzimy się, by za ich grzechy, czyny i słowa, Ciebie, Maryjo, przepraszać”.
Wierni parafii pw. św. Tomasza Ap. w Szczecinie do intencji wynagradzającej wszelkie zniewagi zadane Niepokalanemu Sercu Maryi wyrządzone przez swoich parafian dołączają w tym roku również grzechy wiernych całej archidiecezji. Oprócz modlitwy różańcowej na listę postu ścisłego, który trwa 24 godziny, gdzie pokarmem jest chleb, a napojem woda, wpisują się wierni, by w tej formie ekspiacyjnej wynagrodzić Sercu Niepokalanej.
Do tego nabożeństwa zapraszane są dzieci. Również one wpisują się dobrowolnie na post ścisły, uczestniczą we Mszy św., słuchają katechez, przychodzą z rodzicami na adorację Najświętszego Sakramentu i razem włączają się w śpiew Apelu. Buduje ich świadectwo i cieszy, gdyż to im właśnie Pani Fatimska pozostawiła to wyjątkowe orędzie z nieba.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję