Reklama

30 lat parafii

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2011

MONIKA JAWORSKA: - Kościół Znalezienia Krzyża Świętego należy do najstarszych zabytków Skoczowa. Jego początki sięgają XIV w. Kiedy powstała tutaj osobna parafia?

KS. KRZYSZTOF KLAJMON: - Nasza parafia została erygowana w 1981 r. W tym roku mija 30 lat od tej pamiętnej daty. A historia kościoła jest wymalowana na sklepieniu kościoła. Malowidła powstały w 1958 r. i wykonał je artysta Jakub Kawulok z Istebnej. Przedstawiają m.in. życie św. Jana Sarkandra, który został ochrzczony w naszym kościele w 1576 r. Do dziś w prezbiterium zachowała się kamienna chrzcielnica, przy której był chrzczony.

- Często zamiast ogólnej nazwy parafii wierni używają określenia Szpitalik, mówią, że idą do Szpitalika. Dlaczego przyjęło się takie określenie?

- Nazwa Szpitalik wzięła się stąd, że kościół początkowo służył jako szpital dla ciężko chorych, którymi się tutaj opiekowano. Świątynia służyła również jako kaplica „szpitalika”, czyli przysiółku dla bezdomnych i najuboższych.

- A jeśli mówić o znalezieniu Krzyża Świętego...

- Jest niewiele kościołów jak nasz pod tym wezwaniem. Historia znalezienia wiąże się ze znalezieniem w IV w. relikwii Krzyża św. przez św. Helenę w Jerozolimie. Persowie zabrali relikwie, a w 630 r. cesarz Herakliusz pokonał Persów, odzyskał relikwie Krzyża św. i wprowadził je do Bazyliki Grobu Pańskiego. Stąd mowa o podwyższeniu Krzyża św., którego pamiątkę obchodzimy co roku 14 września. Warto zauważyć, że na wieży naszego kościoła znajduje się krzyż, który w nocy jest oświetlony. W prezbiterium mamy duży krzyż. Ponadto postawiliśmy nowe krzyże w Międzyświeciu i w Wilamowicach, gdzie przejeżdżał papież Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce. Niedawno postawiliśmy siedmiometrowy krzyż w Skoczowie przy Caritasie obok skrzyżowania, z okazji stulecia budynku Caritasu. Zawsze w niedzielę po 14 września przypada u nas odpust parafialny.

- Teraz odbył się 18 września...

- Tak. Przy okazji odpustu warto zaznaczyć, że na Sumie gra jedna z najlepszych orkiestr dętych w Polsce: orkiestra dęta OSP z Pogwizdowa, a procesja po Sumie idzie aż 3 ulicami. Zwykle zapraszam też kogoś z zewnątrz do odprawienia sumy odpustowej i głoszenia homilii. Najczęściej są to franciszkanie. Po odpuście zawsze w poniedziałek odprawiam Mszę św. za dusze zmarłych. Otwieram Księgę pogrzebową, czytam nazwiska zmarłych. Procesja ofiarna idzie dookoła ołtarza… Staram się to wprowadzać dzień po uroczystościach odpustowych.

- Z tej parafii co roku wyrusza piesza pielgrzymka do Częstochowy...

- W tym roku wyruszyła nasza 11. piesza pielgrzymka. Szło 100 osób. W ogóle czuję sentyment do czasopisma „Niedziela” i zawsze ją pokazuję wiernym, mówię o ciekawszych artykułach i zachęcam do kupna m.in. dlatego, że ta gazeta powstaje w Częstochowie, do której co roku w 1. sobotę wakacji pielgrzymujemy na piechotę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję