Reklama

Kościół

USA: biskupi dziękują papieżowi i Stolicy Apostolskiej za raport w sprawie McCarricka

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp José H. Gomez z Los Angeles w imieniu własnym i swoich współbraci w biskupstwie wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej za opublikowany dzisiaj obszerny raport na temat sprawy byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodora McCarricka.

Oto tekst oświadczenia abp Gomeza w tłumaczeniu na język polski:

Z zadowoleniem przyjmuję raport z dochodzenia Stolicy Apostolskiej w sprawie jego wiedzy i podejmowanych decyzji dotyczących Theodore'a McCarricka w czasie jego długiej kariery kapłańskiej, biskupiej i kardynalskiej. Badamy te wnioski i jesteśmy wdzięczni naszemu Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego troskę duszpasterską o rodzinę Bożą w Stanach Zjednoczonych i za jego przywództwo w wyzwaniu Kościoła do większej odpowiedzialności i przejrzystości w rozwiązywaniu problemów związanych z wykorzystywaniem i niewłaściwym traktowaniem zgłoszeń o nadużycia na każdym poziomie.

Jest to kolejny tragiczny rozdział w długiej walce Kościoła, by przeciwdziałać popełnianych przez duchownych przestępstwom wykorzystywania seksualnego. Ofiarom McCarricka i ich rodzinom, a także wszystkim ofiarom, które padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony duchownych, wyrażam głębokie ubolewanie i najmocniejsze przeprosiny. Proszę przyjąć do wiadomości, że wraz z moimi braćmi biskupami zobowiązujemy się uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc wam w wyruszeniu naprzód i zapewnić, aby nikt nie cierpiał tego, do czego znoszenia zostaliście zmuszeni.

Reklama

Wszystkim tym, którzy doświadczyli nadużyć ze strony księdza, biskupa lub kogoś w Kościele, wzywam was do zgłoszenia tych nadużyć organom ścigania i władzom kościelnym. Szczegółowe informacje na temat tego, jak i gdzie można zgłosić nadużycie, można znaleźć na stronie www.usccb.org/committees/protection-children-young-people/how-report-abuse.

Ten raport podkreśla potrzebę pokuty i wzrastania w naszym zaangażowaniu w służbę Ludowi Bożemu. Nie ustawajmy w modlitwie i dążmy do nawrócenia naszych serc, abyśmy mogli uczciwie i pokornie naśladować Jezusa Chrystusa.

2020-11-10 16:05

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: jesteśmy zgodni z USA w ocenie konfliktu wywołanego przez Łukaszenkę

Z naszymi przyjaciółmi z USA pozostajemy zgodni co do diagnozy zagrożenia, jakim jest wywoływany przez Łukaszenkę i jego sojuszników konflikt hybrydowy – napisał premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines.

"Dziś do Warszawy przyleciała pani Avril Haines, Dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Strona amerykańska prosiła o to spotkanie, co świadczy o poważnym zaangażowaniu naszych sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwestię zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO" – napisał Morawiecki w piątek na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję