Reklama

Św. Józef - patron Przedwojowa

Niedziela legnicka 18/2002

Opat Bernard Rosa, budowniczy wielu świątyń w Kotlinie Kamiennogórskiej, zamierzał w ostatnim dziesięcioleciu XVII w. (1693) zbudować w Przedwojowie kościół św. Józefa. Plan nie został w całości zrealizowany. Powstało obszerne prezbiterium z zamurowanym łukiem tęczowym. Do budowy nawy nie przystąpiono, ponieważ proboszcz i dziekan Kamiennej Góry Walentyn Jan Weiner złożył protest do władz państwowych, motywując argumentami o charakterze majątkowym. Stwierdza to dokument z zasobów archiwalnych miasta Wrocławia znaleziony na Zachodzie po 1945 r.

Na obszerną budowlę wskazują pokaźnych rozmiarów otwory okienne, które w czasie nakładania tynków zewnętrznych w 1999 r. zostały wraz z łukiem tęczowym odpowiednio uwidocznione. Dało to efekty wizualne. W końcu ubiegłego stulecia wymieniono okna drewniane na metalowe i zastosowano blachę w miejsce nieszczelnego pokrycia gontami. Po wymalowaniu w trzech kolorach wnętrza przystąpiono do konserwacji ruchomych dzieł sztuki. Najcenniejszym obiektem jest barokowy ołtarz, którego części zniszczone przez drewnojady odrywały się i spadały na stopnie. Antepedium przybierające postać proszku, po utwardzeniu zostało pokryte złotem i srebrem. Obok gruntownej konserwacji figurki św. Anny Samotrzeciej, jej dolna część, od kolan po stopy wymagała rekonstrukcji. Trzy obrazy: Najświętszego Serca Jezusowego, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, z postaciami zbliżonymi do naturalnej wielkości, zostały odnowione i pokryte werniksem. Madonna z elementami gotycko-barokowymi i XIX-wieczny biskup ciągle bez identyfikacji (nie miał i nie ma imienia) pozostają jeszcze w krzeszowskiej pracowni konserwatorskiej prowadzonej przez Marię Lelek i Annę Hermanowicz.

Przedstawione tu dokonania świadczą, że każdy rok coraz bardziej zespala wspólnotę utworzoną po 1945 r. przez tutejszych mieszkańców. Trzy rodziny: Wicke, Klener i Ditterla są świadkami wydarzeń międzywojennych i wojennych, inne przybyły po drugiej wojnie światowej z Pogórza Karpackiego, głównie z Nowosądecczyzny. Ze Wschodu - z okolic Trembowli przybyli do Przedwojowa: Kuczmowie, Naryńscy i Paluchowie. Nie ma tu nikogo z Wileńszczyzny, Polesia i Wołynia. Te trzy grupy skupione w kościele posiadają swoje śpiewy pogrzebowe i drużbów weselnych z ciupagami.

Ostatnie uroczystości patronalne ku czci św. Józefa odbyły się w Przedwojowie 16 marca 2002 r. Na 520 mieszkańców ponad 300 osób przybyło do świątyni, aby obok pełnego uczestnictwa w Eucharystii spotkać się z ks. inf. Władysławem Bochnakiem, który reprezentując Pasterza Legnickiej Diecezji, poświęcił wyremontowany i odnowiony kościół oraz jako rektor Bractwa św. Józefa spotkał się z 23 miejscowymi członkami i liczną delegacją z Kamiennej Góry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Schönborn: Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii

2022-09-29 20:32

[ TEMATY ]

Biblia

kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii" - napisał kard. Christoph Schönborn w wiedeńskim tygodniku katolickim "Der Sonntag". Najnowszy jego numer poświęcony jest Biblii. Arcybiskup Wiednia i siedmiu innych autorów stara się wyjaśnić, "dlaczego Biblia nie jest zakurzoną księgą, ale dostarcza impulsów do codziennego życia". Okazją do zajęcia się tą problematyką jest Szlak Biblijny, który 30 września w centrum Wiednia umożliwi zainteresowanym osobom wgląd w Księgę Ksiąg.

Kard. Schönborn wymienił dwa wymiary Biblii, które miały na niego szczególny wpływ: z jednej strony "krótkie słowa, które wbijają się w mój umysł i towarzyszą mi", z drugiej strony historie, jak historia Józefa z Księgi Rodzaju czy ta o życiu króla Dawida, ale przede wszystkim przypowieści Jezusa. Słowa z Psalmu 119 towarzyszą mu "jak chwytliwa melodia": " O Panie, ratuj me życie! " – podkreślił kard. Schönborn. Także stwierdzenie z tego samego Psalmu: "Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, bym się nauczył Twych ustaw” było znaczące dla jego życia: "Wobec upokorzeń, jakich doznałem w życiu, dobrze jest powiedzieć, że musiałem przez nie przejść. To mnie podtrzymało na duchu" - napisał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję