Reklama

Kaplica szpitalna

Matka Boża Uzdrowienia Chorych czuwa nad pacjentami w Szpitalu Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Nową kaplicę pod takim wezwaniem poświęcił, 16 kwietnia, bp Adam Śmigielski SDB. W uroczystości uczestniczyli dziekani dąbrowskich dekanatów: ks. kan. Bernard Bekus, ks. kan. Antoni Idasiak, ks. kan. Zygmunt Woźniak, kapelan szpitala ks. Jan Strona, dyrektorka placówki Beata Libera oraz pacjenci.

"Kaplica powstała bardzo szybko - powiedział Niedzieli kapelan szpitala - pierwsze prace remontowo-adaptacyjne rozpoczęliśmy na początku lutego. W kwietniu kaplica była gotowa". Kaplica mieści ok. 30 osób. Tyle jest krzeseł. Jest także konfesjonał, stacje drogi krzyżowej, otrzymane z parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Obok tabernakulum wisi pokaźnych rozmiarów obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Jest to dar Biskupa Ordynariusza dla dąbrowskiej kaplicy. By można było przeprowadzić remonty, potrzebne były odpowiednie fundusze. Kapelan szpitala uzyskał je ze zbiórki, która została przeprowadzona w okresie Wielkiego Postu w 3 dekanatach Dąbrowy Górniczej. Była to wielkopostna jałmużna na rzecz chorych. Oprócz wystroju trzeba było wymienić oświetlenie, okno, pomalować ściany, zakupić krzesła. Obecnie kaplica wygląda okazale.

Ks. Jan Strona w dąbrowskim szpitalu pracuje od 8 lat. Oprócz tego opiekuje się chorymi na Oddziale Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym i Oddziale Psychiatrycznym, które administracyjne należą do Szpitala Miejskiego, ale znajdują się w innym rejonie miasta. "Chorym poświęcam cały swój czas, nierzadko zdarza się, że jestem wzywany o 2.00 w nocy. Nie odmawiam, gdyż jeśli jest taka potrzeba, należy pomóc choremu" - podkreśla ksiądz kapelan.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu

2022-09-27 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Wyższe Seminarium Duchowne

Red.

Komunikat dotyczący przeniesienia Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024.

Treść komunikatu:

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję