Reklama

Temat tygodnia

Życie jest świętością

Dnia 26 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, obchodzimy w Polsce Dzień Świętości Życia. To znaczące święto, zwłaszcza teraz, gdy odnotowuje się w naszym kraju więcej zgonów niż urodzeń, kiedy w wielu miejscowościach zamyka się szkoły, bo nie ma kogo uczyć. A przecież pamiętamy, że byli tacy „światli nauczyciele”, którzy instruowali, jak uniknąć poczęcia, jak zniszczyć życie. Dzisiaj ten nowoczesny, światły nauczyciel cierpi, bo jest pozbawiany pracy. Dramat ten zaczyna też dotykać boleśnie całe społeczeństwo, bo m.in. przestanie funkcjonować system świadczeń emerytalnych, które - jak wiadomo - płyną z poborów obywateli pracujących.
Podobnie jest zresztą, gdy chodzi o sytuację Europy, która się po prostu starzeje. Obserwujemy napływ ludzi z innych kontynentów, ludzi innych ras, kultur i religii, którzy powoli zaprowadzają w Europie swoje prawa. Musimy więc pamiętać, że respektując zalecenia Kościoła, służymy nie tylko Kościołowi, ale sobie, swojemu narodowi i swojej kulturze, która jest kulturą życia i miłości.
Dzień Świętości Życia ma obudzić w nas świadomość, że dar życia jest darem od Boga, który należy szczególnie szanować - w każdej postaci i na każdym jego etapie. „Życie ludzkie - pisze Jan Paweł II w «Evangelium vitae» jest szczególnie słabe i kruche, kiedy przychodzi na świat i kiedy opuszcza doczesność, aby osiągnąć wieczność” (44).
Zachęcam do zapoznania się z treścią dokumentu Jana Pawła II na temat wartości ludzkiego życia, jakim jest wspomniana encyklika. Znajdziemy tam i odniesienie się Magisterium Kościoła do coraz powszechniej dokonywanych zabiegów na embrionach ludzkich, i zrozumienie oraz stosowną pomoc dla kobiety, która dopuściła się przerwania ciąży, i przekonanie, że Chrystus utożsamia się zawsze z „najmniejszymi” (por. Mt 25, 40), a więc do Niego odnosić trzeba wszystkie nasze działania wobec życia, i wiele innych cennych refleksji.
W 2004 r. uchwałą Sejmu RP został też powołany Narodowy Dzień Życia, obchodzony corocznie 25 marca. Jego celem jest promowanie dobrych wzorców i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny. W tym roku będzie się on wiązał z edukacją ekonomiczną rodziny. W wielu diecezjach praktykuje się także dzień wynagradzania Panu Bogu za grzechy przeciwko życiu i modlitwy o umiłowanie daru życia.
Chciałbym jeszcze tylko przypomnieć wstrząsające słowa Jana Pawła II, jakie wypowiedział na temat nienaruszalnej godności człowieka i jego podstawowego prawa - prawa do życia. I niech dotrą one do każdego mieszkańca naszej ojczyzny:
„Kościół, broniąc prawa do życia, odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym. Bóg mówi: «Nie będziesz zabijał!» (Wj 20, 13). Przykazanie to jest zarazem fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności, wpisanego w sumienie każdego człowieka.
Miarą cywilizacji - miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury - jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe. (Kalisz, 4 czerwca, 1997 r.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję