Reklama

O seksie w małym mieście

Nie można zamykać się w stereotypach myślenia i czynić z seksualności tematu tabu. Ta sfera jest częścią naszego człowieczeństwa i trzeba o tym rozmawiać. Jest przy tym bardzo wskazane spojrzenie na sferę seksualności z punktu widzenia Pana Boga, z punktu widzenia etyki chrześcijańskiej - mówi Urszula Domarecka-Fikas ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret” w Myślenicach.
Pani Urszula wraz z mężem uczestniczyła 11 marca w konferencji „I Bóg stworzył seks”, którą poprowadził o. Ksawery Knotz, autor poczytnej książki „Seks, jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga”. Konferencja rozpoczęła się Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Dalszy ciąg spotkania miał miejsce w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Przyjechało ponad 110 osób: z Myślenic, okolicznych miejscowości, a nawet z Krzeszowic i Krakowa.

Służba rodzinie

Konferencja dla małżeństw odbywała się w Myślenicach już po raz szósty. Każdego roku omawiany jest inny temat. Koordynatorem spotkań jest Jacek Tylko, z wykształcenia pedagog i doradca życia rodzinnego. Pomaga mu cała wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret” z myślenickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. - Nasze konferencje i warsztaty są pewną formą służby małżeństwom i rodzinom. Poruszamy tematy, które pomagają na nowo odkryć pewne wartości, uporządkować sprawy i uczą bycia w rodzinie. Jednocześnie każda taka konferencja to nasze osobiste rodzinne święto, ponieważ w jej przygotowanie angażujemy się wspólnie z żoną i dziećmi - wyjaśnia Jacek Tylko, a jego żona Marta uzupełnia: - Tegoroczny temat stał się także pretekstem do wielu rozmów, szczególnie z naszymi córkami 9-letnia Emilką i 7-letnią Agnieszką. Oczywiście, wszystko na miarę wieku.
Jacek Tylko podkreśla, że ich działalność stała się inspiracją dla innych małżeństw z Krakowa czy Warszawy. Nie kryje satysfakcji, że idea służby rodzinie rozprzestrzenia się. Głośno myśli o założeniu fundacji, która pomogłaby działać szerzej i więcej.

O seksie z fantazją

Reklama

O. Ksawery Knotz mówił o świętości aktu małżeńskiego, która wynika z istoty sakramentu małżeństwa. Sakrament ten jest w istocie zaproszeniem Boga do umocnienia miłości między kobietą i mężczyzną. Zachęcał, aby małżonkowie tworzyli swój intymny rytuał. - Znam małżonków, którzy przed zbliżeniem zawsze piją lampkę czerwonego wina. Kupili specjalnie na tę okazję 2 wyjątkowe kieliszki. Inni znów słuchają swojej ulubionej muzyki, czasem klasycznej, czasem współczesnej, to ich nastraja i czyni te chwile wyjątkowymi. Wiele jest rzeczy, które pomagają małżonkom tworzyć zupełnie wyjątkową atmosferę intymnego spotkania. Życzliwość, proste gesty codziennej dobroci, czułości, które sobie okazują, kokieteria - są potrzebne. Seks ma służyć miłości małżonków i nie przynosi ujmy ich życiu duchowemu - przekonywał duchowny.
Poruszył również temat wstrzemięźliwości w okresie płodnym, mówił o trudnościach w relacjach małżeńskich oraz o dojrzewaniu do czystości i podejściu do grzechów seksualnych. Choć zagadnienia podejmowane w trakcie konferencji wydają się nieco wstydliwe, o. Ksawery mówił z wielką swobodą i humorem. Uczestnicy byli zaskoczeni jego otwartością, prostolinijnością i szczerością.

Ludzie pytają

Katarzyna i Jurek przyjechali na konferencję z pobliskiego Jawornika. 10 lat temu ukończyli podyplomowe studia w dziedzinie „przygotowania do życia w rodzinie” - wówczas po raz pierwszy usłyszeli o. Knotza. Fascynowało ich, że zakonnik może tak swobodnie mówić o seksualności człowieka. - Przyjechaliśmy na konferencję, mimo iż jesteśmy w temacie dobrze zorientowani. Liczymy na ożywienie, odświeżenie tej sfery naszego życia. Jednocześnie, jak podkreślają, oczekują, że spotkanie pomoże im nauczyć się dzielić wiedzą w dziedzinie planowania rodziny i seksualności. - Czasem w prywatnych rozmowach pojawiają się pytania, z którymi przychodzą znajomi, sąsiedzi, młodzi ludzie. Pytają, czy rzeczywiście planowanie rodziny po chrześcijańsku jest możliwe. Liczymy, że dzięki dzisiejszej konferencji będzie nam łatwiej rozmawiać z ludźmi, że będziemy bogatsi o fachową wiedzę w tej dziedzinie - mówią małżonkowie.
Ola i Aleksander Ogrodni wcześniej przeczytali książkę o. Ksawerego. Do udziału w konferencji namówili ich znajomi. Nie żałują: - Okazuje się, że o. Knotz mówi równie dobrze, jak pisze - zauważa Aleksander. - Doświadczamy naszej seksualności codziennie, nie można unikać rozmowy na ten temat. Nie wolno jej spychać na margines. Bo jeśli się o tym nie rozmawia, to zaburza się więź, jedność między małżonkami - dodaje Ola.

Warto rozmawiać!

O. Ksawery podkreśla, że z małżeństwami katolickimi o seksie można i trzeba rozmawiać. - Jest to zbyt ważna sfera życia, żeby o niej milczeć. My, katolicy mamy w tym temacie pewne zaszłości. Moje mówienie o seksualności tym się różni od innych seksuologów, że ja wprowadzam do tematu element moralny. Na seksualność należy patrzeć nie tylko od strony fizycznej, ale należy uwzględnić element sakramentalny, boski. Dlatego trzeba mówić również o tym, że to Bóg dał nam seksualność. Jest ona dobrym darem, który pomaga budować miłość małżeńską.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Film o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

2021-09-23 14:39

[ TEMATY ]

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

fb

Kard z filmu o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Kard z filmu o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Widzieliście już najnowszy film o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio? Jeśli nie, to polecamy!

5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję