Reklama

W obronie prawdy i wolności

Beata Pieczykura
Edycja toruńska 15/2012

- Odmowa miejsca na multipleksie Telewizji Trwam jest nie tylko złamaniem unijnego prawa pluralizmu mediów, ale również wyrazem ideologii antyreligijnej, spychającej religię chrześcijańską do muzealnego getta - wołał abp Wacław Depo w sanktuarium narodu polskiego na Jasnej Górze, modląc się o wolność katolickich mediów, a szczególnie Telewizji Trwam

Pielgrzymka w obronie wolności i mediów zorganizowana przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i „Nasz Dziennik” odbyła się 24 marca. Była ona także wyrazem protestu przeciwko działaniom KRRiT, która odmówiła przyznania miejsca Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie.

Liturgia

W intencji Telewizji Trwam w Bazylice Jasnogórskiej koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wśród koncelebransów byli m.in.: o. Piotr Chyła CSsR - wikariusz generalny Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Zachariasz Jabłoński - definitor generalny Zakonu Paulinów, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR - dyrektor i założyciel Radia Maryja, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Modlitwa w domu Matki była transmitowana przez radia Maryja, Fiat i Jasna Góra oraz Telewizję Trwam. Licznie przybyłych z różnych stron Polski powitał o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.
W homilii Arcybiskup Wacław, nawiązując do Ewangelii, przypomniał, że spojrzenie wiary pomaga zobaczyć siebie w prawdzie, dostrzec godność w świetle śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To On jest prawdą i stąd człowiek nie może żyć bez prawdy. Ksiądz Arcybiskup zauważył potrzebę odkłamania życia. Dlatego istotne są modlitwa i świadectwo obudzonego sumienia. Wyrazem tego obudzenia jest także obrona Telewizji Trwam eliminowanej z przestrzeni publicznej. - Dwa miliony podpisów w obronie prawa do wolności słowa i obrazu Telewizji Trwam, tysiące ludzi na ulicach polskich miast i poza granicami naszej Ojczyzny to nie krucjata antydemokratyczna, to nie krucjata antypolska czy antyeuropejska, ale to jest dowód, że sumienia są przebudzone prawdą. To prawo do wolności słowa i obrazu. To prawo do prawdy jest elementarnym wymiarem sprawiedliwości społecznej, o której mówił pan premier - wołał Metropolita Częstochowski. Podkreślił, że wolność poza prawdą jest nie tylko manipulacją, lecz także zniewoleniem. Stąd warto podjąć wysiłek nowej ewangelizacji i upominać się o wolność słowa oraz obrazu. W tym dziele pomocą jest Maryja, która wstawia się u Syna oraz uczy zaufania nawet wbrew nadziei i faktom. Każdemu bowiem została dana łaska i dlatego każdy jest obdarowany oraz potrzebny Bogu i Ojczyźnie.
Na zakończenie liturgii głos zabrali o. Piotr Chyła i o. dr Tadeusz Rydzyk, redemptoryści. Ojciec Dyrektor na ręce abp. Depo złożył podziękowanie wszystkim pasterzom Kościoła za życzliwość, a przede wszystkim za modlitwę i wypowiedzi w obronie tych, których spycha się na margines. - Polacy potrzebują sił, potrzebują odwagi, potrzebują wiatru w żagle. Potrzebujemy tego i to nam daje Boże Słowo - podkreślił.

Reklama

Zawierzenie

W tej trudnej sytuacji Rodzina Radia Maryja przybyła do Królowej Polski, by zawierzyć Jej siebie, Radio Maryja i Telewizję Trwam. Matka Boża pokazuje drogę i prowadzi do Jezusa. Teraz, kiedy wyklucza się Telewizję Trwam z polskiej rzeczywistości, pielgrzymi na kolanach przed Cudownym Obrazem z wiarą błagali, by głos prawdy w naszych domach nie umilkł. Aktu zawierzenia dokonał o. dr Rydzyk. Matka Boża jest dana ku obronie naszego narodu i dlatego Rodzina Radia Maryja oddaje się Jej całkowicie. Ojciec Dyrektor z wiarą przypomniał, że Ona zawsze zwycięża, ale potrzebuje naszego nawrócenia. W tym duchu apelował do zebranych, by byli ludźmi wiary, zaufania i miłości, ludźmi modlitwy i czynu. Na rozesłanie Arcybiskup Wacław ku pokrzepieniu powiedział: - Idźcie, jesteście posłani.

Świadectwa

Ci, którzy słuchają Radia Maryja i oglądają Telewizję Trwam, przyjechali na Jasną Górę, by wyrazić swoje niezadowolenie z tego, że ta telewizja nie otrzymała miejsca na multipleksie - ze wzruszeniem mówiła Elżbieta z Dąbrowy Górniczej i dodała: Mamy wielką siłę w Najświętszej Maryi Pannie. Modlimy się wszyscy. W podobnym tonie wypowiadała się Halina z Suwałk: - Przyjechałyśmy tu, żeby przeżywać Eucharystię w intencji dzieła, które jest niszczone. Kocham to dzieło, żyję nim. I stąd miałyśmy potrzebę serca, by tu przyjechać i uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Natomiast Leonard z Skarżyska-Kamiennej wyznał, że jeśli człowiek chce żyć wiarą i mieć oparcie w Bogu, musi mieć kontakt, jaki daje Radio Maryja. Przez modlitwę i słuchanie rozważań człowiek się ubogaca i staje wobec życia, które czasem płata figle, mocniejszy. Wśród pielgrzymów nie zabrakło młodych słuchających tego radia na co dzień. Karolina z Ostrowa zwróciła uwagę na znaczenie modlitwy za pośrednictwem fal radiowych. Pragnienie Boga wyrażające się we wspólnej modlitwie, uczestnictwie w Mszach św. oraz czynnej miłości to cechy Rodziny Radia Maryja, która teraz woła o wolność słowa i obrazu. Wszystkie wypowiedzi zawierają się w świadectwie Tomasza z Bystrzycy k. Lublina: - Jestem katolikiem. Słucham swojej radiostacji. Z tego powodu mój wybór jest za Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Czy ten głos katolików w wolnej i demokratycznej Polsce zostanie uznany?

Reklama

Warszawa: uroczystości z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-14 13:48

pk, mp / Warszawa (KAI)

Msza św. upamiętniająca rocznicę śmierci kapelana Solidarności, udostępnienie relikwii w postaci jego sutanny, wspomnienia przyjaciół i świadków życia świętego kapłana oraz rodzinna gra miejska, to tylko niektóre punkty zbliżających się obchodów.

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

18 października, piątek, 19:00, Dom Amicus przy Parafii Św. Stanisława Kostki na Warszawskim Żoliborzu - Wieczór Świadków - otwarte spotkanie z pięcioma świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki, którzy byli związani z błogosławionym na różnych etapach życia - od dzieciństwa po ostatnie dni jego posługi. Celem spotkania jest chęć zrozumienia drogi księdza Jerzego do świętości. Spotkanie będzie rejestrowane.

19 października, sobota, 18:00, Kościół św. Stanisława Kostki - uroczysta liturgia sprawowana w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w jej trakcie - poświęcenie kaplicy z udostępnionymi właśnie relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

20 października, niedziela, 10:00 - 16:00 - rodzinna gra miejska "Zło dobrem zwyciężaj". W Czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z Mszy za Ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984r. www.muzeumkspopieluszki.pl

Organizowany jest ogólnopolski konkurs literacki "Dobrem Zwyciężaj" przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Kar. Kazimierz Nycz, Minister Edukacji Narodowej oraz aktor Adam Woronowicz. Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów opartą na faktach z życia ks. Jerzego Popiełuszki. Przedsięwzięcie współfinansuje Fundacja KGHM. http:// muzeumpopieluszki.intelisoftoffice.pl/konkurs-literacki/

Patronami konkursu są: TVP1, TVP INFO, PR1, GOŚĆ, STACJA7

Patronat nad całymi obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody współfinansowane są ze środków NCK w ramach programu Kultura Interwencje.

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pozaliturgiczne wydarzenia obchodów dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2019”.

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: nowy szef służb bezpieczeństwa

2019-10-15 12:46

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii dr. inż. Gianlucą Gauzzi Broccolettiego, dotyczczasowego zastępcę dyrektora i zastępcą dowódcy tej jednostki– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Włodzimierz Rędzioch

Dr inż. Gianluca Gauzzi Broccoletti urodził się w Gubbio w Umbrii we Włoszech, 3 czerwca 1974 roku. Ukończył studia na kierunku bezpieczeństwa i inżynierii bezpieczeństwa na uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. W 1995 r. podjął pracę w Korpusu Żandarmerii. Od 1999 r. był odpowiedzialny za projektowanie i rozwój infrastruktury sieci i technologii bezpieczeństwa Państwa Watykańskiego oraz bezpieczeństwa cybernetycznego.

W 2010 r. został przeniesiony do Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa, stopniowo podejmując nowe obowiązki, a w 2017 roku został jego kierownikiem, zaś w 2018 zastępcą dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i zastępcą dowódcy Korpusu Żandarmerii. Na przestrzeni lat nawiązał relacje zaufania z poszczególnymi sekretariatami osobistymi Ojca Świętego, najwyższymi Władzami Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz Sekretariatu Stanu, gdzie konieczna była kompetencja i profesjonalizm w dochodzeniach o charakterze poufnym.

Towarzyszył Ojcu Świętemu w licznych podróżach apostolskich i wizytach duszpasterskich we Włoszech i w świecie. Pełnił także służbę koordynacyjną podczas letnich pobytów św. Jana Pawła II i papieża-seniora Benedykta XVI poza Watykanem, oraz pełnił funkcję zastępcy dowódcy oddziału Castel Gandolfo podczas letniego pobytu tam papieża Benedykta XVI. Należał do osób odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem technologicznym podczas konklawe w 2005 i 2013 roku.

Był delegowany w różnych okolicznościach przez Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego na spotkania z władzami Rzymu i różnymi siłami policyjnymi dotyczącymi tak zwanych wielkich wydarzeń, kiedy przewidywana była obecność Ojca Świętego. Uczestniczył w licznych kursach, seminariach i stażach z udziałem różnych włoskich i międzynarodowych sił policyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem