Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Kłodzko

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku ma już 30 lat. Mimo że jest młoda wiekiem, posiada bogatą historię. Od 2 lat wspólnotą opiekuje się ks. kan. Julian Rafałko, proboszcz parafii i zarazem dziekan dekanatu Kłodzko.

Niedziela świdnicka 16/2012

Z inicjatywą wybudowania kościoła wystąpili mieszkańcy ul. Rodzinnej, przy której powstało nowe osiedle. Taką potrzebę zauważył także jezuita ks. Bronisław Jeleń, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Dotychczasowe okoliczne parafie okazały się niewystarczające, a liczba ludności miasta wciąż wzrastała. Ks. Jeleń patronował sprawie, ale budowę nowego kłodzkiego kościoła zlecono ks. Ryszardowi Dominikowi. 14 września 1981 r. - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - na placu przeznaczonym pod budowę kościoła, tuż przy krzyżu odprawiono pierwszą Mszę św. Później niedaleko krzyża stanęła szopa pełniąca początkowo funkcję kaplicy. Projektem kościoła zajął się architekt mgr inż. Andrzej Weber. Ks. Ryszard Dominik spotkał się z nim w sprawie projektu 31 lipca 1981 r. Mimo groźby utraty prawa do wykonywania zawodu, architekt podjął się tego zadania. A były to czasy niełatwe. Pan Weber zaprojektował zespół katechetyczny z kaplicą, budynki mieszkalne i kościół. Zajmował się tym przedsięwzięciem do 1994 r. Po jego śmierci projekt autoryzował mgr inż. Andrzej Sankowski. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian kaplica, której budowa rozpoczęła się 15 maja, już 15 grudnia 1982 r. była zadaszona. W trakcie budowy erygowano parafię. Blok katechetyczny zaczęto budować rok później w marcu, a od września odbywały się tam już lekcje religii. W latach 1984-88 wybudowano obiekty administracyjno-mieszkalne. W 1997 r. rozpoczęto budowę kościoła, który otrzymał tytuł „Wotum Jubileuszu 2000-lecia Narodzin Pana Jezusa”, nadany przez kard. Henryka Gulbinowicza na prośbę księdza proboszcza. Kościół w stanie surowym został poświęcony w czasie pierwszej Mszy św. odprawionej przez Księdza Kardynała 24 grudnia 2000 r. Konsekracja kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego miała miejsce 14 października 2003 r., której dokonał kard. Gulbinowicz. Dzięki ofiarności ludzi udało się wybudować i wyposażyć świątynię. Do darów należy m.in. obraz Matki Bożej Częstochowskiej ufundowany przez kobiety. Obraz został poświęcony 20 sierpnia 1983 r. na Jasnej Górze podczas pielgrzymki parafialnej. Umieszczono go w kaplicy im. Matki Boskiej Częstochowskiej.
W kościele znajdują się ograny, które parafia posiada dzięki Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Kłodzkiej. Towarzystwo za sumę 40 tys. zł pozyskało organy z kościoła św. Piotra we Frankfurcie nad Menem, wyświadczając protestantom przysługę, ponieważ demontaż instrumentu był kosztowny, a tamtejsza wspólnota postanowiła oddać kościół miastu w planach zamienienia go na centrum kultury chrześcijańskiej. Organy zostały wymontowane w ciągu czterech dni i już w lipcu 2003 r. przyjechały do Kłodzka, ale wymagały renowacji i przebudowy. W 2003 r. wykonano dla parafii 3 dzwony, zamówione w Przemyślu u państwa Felczyńskich, ze złomu zebranego przez księdza proboszcza. Pierwszy dzwon nosi imię Jan Paweł II, drugi - św. Wojciech, trzeci został poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej. Początkowo, gdy kościół jeszcze nie istniał, dzwony były zamontowane na specjalnej konstrukcji.
W kościele znajduje się kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Codziennie po porannej Mszy św. wystawiany jest Najświętszy Sakrament, który można adorować do godzin wieczornych. Na terenie parafii znajduje się kaplica mszalna pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku-Zagórzu, która została wybudowana pod koniec XVIII wieku w stylu późnego baroku.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego działają: Rada Parafialna, Żywy Różaniec - w tym jedna róża nauczycieli i katechetów, Parafialny Zespół Caritas, Służba Liturgiczna Ołtarza oraz schola dziecięca. - Bardzo prężnie działa duszpasterstwo młodzieży „TRATWA”, założone dwa lata temu przez ks. Arkadiusza Raczyńskiego - mówi ks. proboszcz Julian Rafałko. - Róża nauczycieli i katechetów stanowi zalążek duszpasterstwa nauczycieli - spotykam się z nimi w pierwsze piątki miesiąca po wieczornej Mszy św. na zmianę tajemnic, modlitwę i rozmowy duszpastersko-formacyjne.
Ks. proboszczowi Julianowi Rafałko pomagają w pracy duszpasterskiej księża wikariusze - ks. Arkadiusz Raczyński i ks. Sebastian Olszewski. Oni również zajmują się katechizacją młodzieży w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego. W Szkołach Podstawowych nr 3 i nr 6 uczy pięć świeckich katechetek. Msze św. sprawowane są w parafii w dni powszednie o godz. 6.30 i 18, w dni świąteczne - godz. 8, 9.30, 11, 12.30, 17 i 20 (od maja do września).

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Dekanat: Kłodzko
Adres: ul. Stefana kard. Wyszyńskiego 1, 57-300 Kłodzko, tel. 74 867-24-20
Proboszcz: ks. kan. Julian Rafałko, dziekan dekanatu Kłodzko
Wikariusze: ks. Arkadiusz Raczyński, ks. Sebastian Olszewski
Odpust: 14 września
Wieczysta adoracja: 10 marca i 9 września

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję