Reklama

Zaproszenie do wspólnoty

Niedziela częstochowska 22/2012

ANNA WYSZYŃSKA: - Po roku 90. w Polsce powstawało wiele ruchów, stowarzyszeń i innych organizacji kościelnych. Jan Paweł II odnosił się do tego zjawiska bardzo życzliwie i nazywał je wiosną Kościoła. Czy odczuliśmy tę „wiosnę” także w naszej archidiecezji?

KS. DARIUSZ NOWAK: - Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej zrzesza dużo, bo ponad 50 różnych wspólnot. Większość powstała lub odrodziła się po roku 90. Organizacje kościelne powstawały w tamtych latach jak grzyby po deszczu. Było ich tak wiele, że w 1995 r. powołano dla nich forum wspólnego działania - Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Ich wzmożona aktywność była możliwa, ponieważ zostały zlikwidowane ograniczenia stawiane wcześniej organizacjom kościelnym przez władze państwowe. Te ograniczenia, a mówiąc wprost prześladowania spowodowały, że niektóre organizacje mają burzliwą historię. Np. Klub Inteligencji Katolickiej powstał w naszej diecezji w roku 1980, ale w 1981 r. został decyzją władz zawieszony, a w 1983 r. rozwiązany. Ponownie powołano go w 1989 r. Ruch Światło-Życie istniał od 1974 r., ale działał trochę w podziemiu - tzn. w różnych ośrodkach kościelnych organizowano oazy dla młodzieży, studentów czy dla małżeństw, tyle, że funkcjonowały one pod nazwą wakacyjnego wypoczynku lub rekolekcji. Również Rycerstwo Niepokalanej czy Franciszkański Zakon Świeckich w latach PRL działały dość dyskretnie. Nowa sytuacja spowodowała, że w latach 90. przeżywaliśmy wspomnianą wiosnę.

- Jaka jest rola Rady - integrowanie organizacji, inicjowanie działań?

- Wraz z ukonstytuowaniem się Rady została przyjęta Karta Rady określająca zakres jej działania. Jest w niej zapis, że Rada nie będzie organizować działań wspólnot, które zrzesza, ale je koordynować. Jeżeli natomiast inicjuje jakieś przedsięwzięcia, to tylko takie, pod którymi mogą się podpisać wszystkie wspólnoty. W ciągu roku mamy zwykle trzy spotkania: 6 stycznia - uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest świętem ruchów i stowarzyszeń kościelnych, okres Nowenny do Ducha Świętego, kiedy w różnych kościołach trwa modlitwa poszczególnych wspólnot, oraz Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw, które organizujemy na przełomie roku liturgicznego. Forum odbywa się pod koniec roku w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy.

- Stowarzyszenia, ruchy i bractwa mają różne cele i formy działania: od modlitewno-kontemplacyjnych po sportowo-rekreacyjne. Czy można je jakoś pogrupować?

- Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw ukształtowała się na bazie siedmiu charyzmatów, na wzór siedmiu darów Ducha Świętego. Dlatego postanowiliśmy, by nasze wspólnoty także pogrupować w układzie siódemki. Pierwsza grupa to wspólnoty o charyzmacie charytatywnym. Należą do nich m.in. Caritas, Federacja Organizacji i Wspólnot Dobroczynnych „Betel”, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Druga to ruchy i stowarzyszenia ewangelizacyjne, jak np. stowarzyszenie „Nowa ewangelizacja”, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie czy Wieczerniki Miłosierdzia Bożego. Mamy kilka stowarzyszeń i bractw o charakterze kontemplacyjnym, jak np. Franciszkański Zakon Świeckich czy Świecki Zakon Karmelitów Bosych, które mają zasięg ogólnopolski, ale mamy też wspólnoty o charakterze lokalnym, jak Bractwo Krzyża Świętego działające przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie czy Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce.

- W naszej archidiecezji jest szereg wspólnot o charyzmacie maryjnym.

- Tak, to m.in. Jasnogórska Sodalicja Mariańska, Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła, Legion Maryi, Bractwa Różańcowe, Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa.
Wymieńmy jeszcze grupę wspólnot o charakterze oświatowo-wychowawczym, a wśród nich Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, wspomniany wcześniej Klub Inteligencji Katolickiej, Salezjańską Organizację Sportową, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Widoczna jest również aktywność wspólnot o charakterze prorodzinnnym, takich jak Arcybractwo Najświętszej Rodziny, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” czy Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Siódmą grupę stanowią ruchy, stowarzyszenia i bractwa społeczne. Są to Akcja Katolicka, „Civitas Christiana”, Unia Laikatu Katolickiego, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

- Czy te przykłady są zarazem zaproszeniem dla czytelników do zastanowienia się, czy w jakimś obszarze działania mógłbym się sprawdzić, która wspólnota jest mi najbliższa?

- Oczywiście. Trudno byłoby wymienić wszystkie wspólnoty działające w archidiecezji, ale wiele z nich ma strony internetowe i tą drogą można zapoznać się z ich historią, celem i formami działania, nawiązać kontakt.

- Po latach aktywności, po wspomnianej wiośnie wspólnot, odczuwany jest pewien regres.

- Zbliża się Rok Wiary. Jest to szerokie pole do działania dla duszpasterskich rad parafialnych oraz możliwość, by odnowić oblicze parafii poprzez aktywizację wspólnot, by - jak mówił Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki - parafia stała się wspólnotą wspólnot. Najbliższa okazja do spotkania: w dniach od 18 do 27 maja br. odbędą się w 9 kościołach Częstochowy nasze czuwania w ramach Nowenny do Ducha Świętego, zakończone w niedzielę 27 maja o godz. 15.00 w Archikatedrze wspólną Eucharystią celebrowaną pod przewodnictwem abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego i Marszem dla Życia i Rodziny - z Archikatedry na Jasną Górę. Zapraszamy!

Więcej informacji na stronach:
www.rr.czest.pl oraz www.marsz.czest.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksje na Dzień Matki

Matka - pierwsza osoba, którą spotykamy na drodze naszego życia. Od samego początku zatroskana o nasze istnienie, o naszą przyszłość. Zawsze razem - Matka i dziecko. Ona - pełna niepokoju i lęku, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi, dając mu swoją miłość, czas, siłę i serce. Musi dzieckiem kierować tak, by dla nikogo nie było przyczyną łez. Matka musi mieć uczucia serdeczne, stawać się aniołem dobroci i odznaczać się cnotami, by dziecku dać przykład, jak ma iść przez życie. Dziecko to człowiek mający wolną wolę, którą może utracić, jeżeli rodzice nie potrafią do niego trafić w procesie wychowawczym, jeżeli nie będą w stanie ukształtować jego charakteru.
Uczucie matki do dziecka powinno być regulowane pewnymi zasadami: stąd - dotąd. Niech dziecko wie, co wolno, a czego nie wolno. Wychowanie musi iść w parze z pewnym hartowaniem osobowości. Dziecko musi oswoić się z tym, że nie wszystko w życiu jest dostępne. Mówi się często, że obecne młode pokolenie jest źle wychowane, nieczułe, nie ma szacunku dla rodziców. Chyba jedną z przyczyn takiego stanu jest zmiana stylu życia, przeobrażenia w rodzinie, inne traktowanie dzieci przez rodziców odnośnie do wymagań, a nawet bezwzględności, jak to było dawniej. Dzisiaj stosunki między rodzicami a dziećmi układają się coraz częściej na płaszczyźnie kontaktów przyjacielskich. Istnieje ogromna swoboda w tych relacjach, kiedyś nie do pomyślenia.
Zadanie matki to ciągła ofiara ze swojego czasu i odpoczynku, ofiara z wielu przyjemności życia, by być najbliżej swych pociech i czuwać nad nimi. I tak biegną lata, dzieci dorastają, a matka drepce za nimi cicha, o wiecznie zatroskanych oczach, które życie okradło nieraz z uśmiechów. Często uśmiechami obdarzamy przyjaciół, znajomych, a dla matki zostaje uśmiech jakiś wymuszony. Dzielimy swoje serce na drobne dla innych, a przed matką chowamy je głęboko. Zapominamy o jej prawie do naszego serca. Niech obchodzony corocznie 26 maja Dzień Matki będzie dla wielu dniem refleksji i zastanowienia się, jacy jesteśmy na co dzień dla swoich, kochających nas matek.
Wszystkim Matkom, tym młodym i tym starszym, życzymy, by miały w sobie dość siły i obfitość serca dla swych dzieci, by siłę tę czerpały z serca Bogurodzicy Maryi i do Niej się uciekały w trudnych chwilach, gdy burza zacznie zagrażać domowemu ognisku.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję