Reklama

Cystersi powracają do słupa

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 22/2012

Miejscowość Słup koło Jawora, historycznie należała do jednych z najstarszych posiadłości cysterskiego opactwa w Lubiążu, której początki sięgają 1177 r. Z czasem cystersi rozciągnęli swoje zarządzanie na całą okolicę, czyniąc pobliski folwark w Winnicy ośrodkiem zarządzającym. 6 maja br. przypomniano o tej historii, podczas otwarcia wystawy pt. „Świętych obcowanie. Obraz i kult na Szlaku Cysterskim”
Przed otwarciem wystawy na niedawno wykonanym tu parkingu przy Punkcie Informacji Turystycznej (PIT) stanęła rzeźba cystersa wykonana przez Zdzisława Nowaka z Męcinki. Jest to już druga rzeźba cystersa na terenie parafii, w ubiegłym roku podobną oddano w Winnicy. W najbliższym czasie zaplanowano także taką rzeźbę w miejscowości Chroślice.
Odsłonięcia dokonali starosta jaworski Stanisław Laskowski oraz starosta złotoryjski Józef Sudoł. Natomiast wójt gminy Męcinka Zbigniew Przychodzeń uroczyście uruchomił internetowy infokiosk zainstalowany przy PIT. Zainaugurowano także funkcjonowanie bezprzewodowej sieci Wi-Fi, umożliwiającej darmowy dostęp do Internetu.
Kiedyś, przed wiekami przybywający tu cystersi, przynosili ze sobą mieszkańcom wsi nową kulturę agrarną, umiejętność wykorzystania i pozyskiwania zasobów naturalnych. Dziś, możemy powiedzieć, że cystersi powracają do naszej parafii, przynosząc nam dostęp do najnowszych technologii: Internetu czy Wi-Fi - mówił podczas tego wydarzenia proboszcz parafii ks. Zbigniew Dyl.
Wszystkie wykonane prace pobłogosławił dziekan dekanatu Jawor ks. Dominik Drapiewski, a uświetnione zostały wystrzałami z moździerza, przez członków grupy historycznej II Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego.
Druga część uroczystości miała już miejsce w kościele parafialnym. Kościół pw. NMP w Słupie jest wzmiankowany już w 1202 r. Był on wówczas, obok kościoła klasztornego w Lubiążu, jednym z najstarszych kościołów należących do tego opactwa. Dlatego leży on na Szlaku Cysterskim, stanowiąc fragment dolnośląskiego odcinka tego wielkiego szlaku, łączącego ze sobą wszystkie miejsca w Europie, w których zaznaczyła się religijna, kulturalna i gospodarcza działalność cystersów.
W świątyni, w klimat wydarzenia wprowadził koncert „Muzyka baroku” w wykonaniu kwartetu Violinetta, wraz z solistką Beatą Pazio-Grygiel. Następnie historyk sztuki z Regionalnego Muzeum w Jaworze Arkadiusz Muła opowiedział o czterech oryginalnych obrazach znajdujących się na wystawie, a pochodzących z kościoła w Męcince i Słupie, oraz o prawie 30 kopiach obrazów znanych malarzy baroku, (m.in. Michaela Willmanna) które tworzą ekspozycję. Odwiedzający, przy wyjściu z kościoła mieli okazję skosztować także „cysterskich ciasteczek”.
Wystawę można będzie zwiedzać do 22lipca br., w poniedziałki i piątki w g. 17-19, w niedzielę po Mszach św. o g. 8 i 12.30. Można też zgłosić chęć odwiedzenia wystawy w innym terminie, pod nr. tel. 76/ 8708637. Wstęp wolny.
Więcej informacji o parafii na stronie www.parafiaslup.pl

Reklama

Wyróżnienie dla abp. Pennacchio

2019-10-19 12:12

at

Jest niezmiernie ważne, aby treści społecznej nauki Kościoła docierały do jak najszerszego kręgu osób – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce odbierając Złotą Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczystość odbyła się 18 października podczas II Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.

Archiwum organizatorów/Aneta Żylińska

Abp Salvatore Pennacchio został wyróżniony m.in. za „pełen miłości kapłańskiej trud promowania nauczania Jana Pawła II”. - Ks. Nuncjusz jest przyjacielem naszego festiwalu. Od pierwszej jego edycji błogosławi nam oraz wspiera nas w propagowaniu Katolickiej Nauki Społecznej – powiedział „Niedzieli” Kamil Suleja, członek zarządu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Poza wyróżnieniem dla abp. Pennachio stowarzyszenie przyznało jeszcze dwa wyróżnienia „Bonum et Lucrum” (Dobro i zysk). Otrzymali je przedsiębiorcy Robert Tarantowicz i Tomasz Desko, którzy „aktywnie wspierają działania na rzecz relacji społecznych opartych na wartościach moralnych i szacunku do drugiego człowieka”.

- Przyznając nagrody „Bonum et Lucrum” chcemy docenić oraz promować osoby, które w sposób praktyczny kierują się zasadami Katolickiej Nauki Społecznej – mówił K. Suleja.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest ogólnopolską organizacją formacyjno – edukacyjną przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. Organizowany przez stowarzyszenie festiwal ma na celu propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym, gospodarczym i naukowym. Festiwal jest również okazją do integracji środowisk realizujących zasady KNS.

Patronem honorowy III Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie jest abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Tygodnik „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Wodarczyk do Odnowy w Duchu Świętym: Wzrastajcie w wierze!

2019-10-19 17:21

ks.sk / Pszczyna (KAI)

40 rocznica istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym była okazją do wspólnego świętowania w Piasku k. Pszczyny. Eucharystii podczas dnia jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii przypominał o wartości cnoty wiary w życiu każdego ochrzczonego. – Wiara jest podstawą, fundamentem. Wszystkie inne cnoty wypływają z cnoty wiary – zauważył duchowny – Wzrastajcie w wierze! Jeżeli wzrastamy w cnocie wiary, to wzrastamy we wszystkich innych cnotach – dodał.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

– Gdy myślę o 40-leciu Odnowy, to widzę ten największy dar: wiarę, która pozwala iść za Jezusem, nawet jeśli potrzeba iść pod prąd temu światu… – stwierdził bp Wodarczyk. – Niech Duch Święty daje nam siłę, aby to dzieło, w którym się formujecie było żywe. Aby osoby, które zapraszacie do wspólnot doświadczały łaski wiary – powiedział.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że znakiem trwałości działania Ducha Świętego w sercach zgromadzonych w kościele w Piasku członków Odnowy w Duchu Świętym jest wierność. – Wielu z was tutaj dzisiaj obecnych rozpoczynało w początkach tego ruchu – powiedział.

Bp Wodarczyk podkreślił również, że szczególnym doświadczeniem działania Ducha Świętego, które odkrywamy przez formację we wspólnocie jest odkrycie daru wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a przez to Boga, który ukazuje się w swoim Synu w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Wiara prowadzi też do tego, że z pełnym pokojem serca słuchamy słów, które Bóg przekazuje przez Pismo Święte – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zauważył, że nie słyszymy w niej o rzeczach łatwych. – Będą was ciągnąć do synagog, urzędów i władz… to doświadczenie próby – komentował bp Wodarczyk. – Ale jest też słowo pocieszenia: nie martwcie się, co macie mówić. Duch Święty was pouczy – dodał. – Cała historia Kościoła jest świadectwem tej prawdy. Będziemy doświadczali krzyża, jako Jego uczniowie, ale będziemy mieć też siłę, by sprostać tej próbie – powiedział.

Na temat samego ruchu Odnowy w Duchu Świętym wypowiedział się natomiast ks. Tadeusz Skrzypczyk, który jest moderatorem wspólnoty w archidiecezji katowickiej. – Na terenie naszej archidiecezji jest ponad 30 wspólnot – stwierdził. – To około pół tysiąca osób, które się regularnie spotykają i modlą w różnych intencjach – zauważył.

Początki działalności odnowy charyzmatycznej na terenie diecezji katowickiej sięgają 1978 r. Od 1979 r. rozpoczęły się regularne spotkania modlitewne osób chcących pogłębiać swoją wiarę w ruchu charyzmatycznym. W 1984 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz mianował ks. Tadeusza Skrzypczyka odpowiedzialnym za coraz liczniej powstające grupy modlitewne. Posługę tę ks. Skrzypczyk pełni do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem