Reklama

Mamy nowych kapłanów

Niedziela sandomierska 27/2012

Nie uważajcie się za nadludzi, bo jesteśmy tylko glinianymi naczyniami, które łatwo mogą się stłuc. Siła naszego posługiwanie bierze się z całkowitego posłuszeństwa Chrystusowi i rezygnacji z szukania samego siebie. Wówczas będziecie dla innych znakiem nadziei. Pewien młody człowiek napisał mi ostatnio, że widzi w kapłaństwie znak, który ratuje go przed rozpaczą. Bądźcie dla wszystkich takim znakiem, kiedy staniecie przy ołtarzu, w szkolnej klasie, w szpitalu, w domu prostych ludzi. - mówił ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz 19 czerwca podczas uroczystości udzielania święceń prezbiteratu 11 diakonom diecezjalnym i jednemu dominikaninowi z tarnobrzeskiego konwentu.
Mszy św., sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, przewodniczył Biskup Ordynariusz, a współkoncelebrowali m.in.: biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporowskiej Jan Sobiło i biskup pomocniczy Edward Frankowski. Katedrę wypełnili alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy neoprezbiterów.
Pasterz Kościoła sandomierskiego mówił homilii: - Jeżeli chcecie pozostać wierni waszemu powołaniu i zadaniom wynikającym ze święceń prezbiteratu, nie możecie myśleć o tym, jak ułożyć sobie życie w diecezji, żeby było wam wygodnie i niczego nie brakowało. Nie możecie stawiać warunków ani Chrystusowi, ani biskupowi, który w Jego imieniu będzie wam powierzał różne zadania. Wy macie myśleć tylko o tym, aby być w stałej jedności z Chrystusem, cichym i pokornego Serca, jedności w waszych myślach, słowach i uczynkach. Od tego zależy wszystko, owoce pracy duszpasterskiej, wasze samopoczucie i przede wszystkim wasze zbawienie.
Kandydatów do święceń przedstawił Ordynariuszowi rektor seminarium ks. Jan Biedroń. A kandydaci złożyli Biskupowi ślub posłuszeństwa. Następnie śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy Orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń. Kolejnymi obrzędami były: nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju. Od tego momentu nowi kapłani Kościoła sandomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę św. Na zakończenie Neoprezbiterzy złożyli Księdzu Biskupowi życzenia z okazji 27. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich, wyrażając w ten sposób wdzięczność za dar otrzymanych święceń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Polskie wydanie szwajcarskiego podręcznika do starej ministrantury

2021-09-22 09:44

[ TEMATY ]

podręcznik

liturgia trydencka

ministrantura

tłumaczenie

Dawid Makowski

Ostatnimi czasy na łamach polskiego rynku wydawniczego ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do ministrantury, autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, które zawiera wskazania i ogólne zasady funkcji ministranckich w starym obrządku rzymskim, zwanym umownie ,,liturgią trydencką”.

Tłumaczenia dzieła dokonał Dawid Makowski, ministrant z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który od ponad roku prowadzi ogólnopolski projekt o tematyce liturgicznej ,,Z pasji do liturgii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję