Reklama

Paliusz dla abp. Stanisława Budzika

Metropolita Lubelski otrzymał paliusz wraz z kilkudziesięcioma arcybiskupami z całego świata tuż przed Mszą św. sprawowaną w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem Papieża w dniu 29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła. Zwracając się do arcybiskupów, wśród których trzech pochodziło z Polski (abp Stanisław Budzik - Lublin, abp Wacław Depo - Częstochowa i abp Wiktor Skworc - Katowice), Benedykt XVI podkreślał: „Otrzymany paliusz będzie wam zawsze przypominać, że zostaliście ustanowieni w wielkiej tajemnicy i dla wielkiej tajemnicy komunii, jaką jest Kościół, duchowa budowla wzniesiona na Chrystusie, kamieniu węgielnym, a w jego wymiarze ziemskim i historycznym na skale Piotrowej. Ożywiani tą pewnością, czujmy się wszyscy razem współpracownikami prawdy, która jest, jak wiemy - jedna i «symfoniczna», i wymaga od każdego z nas i od naszych wspólnot nieustannego trudu nawrócenia do jedynego Pana w łasce jedynego Ducha”.
Tuż po uroczystości abp Stanisław Budzik w rozmowie z KAI mówił: - To było doświadczenie wielkiej uniwersalności Kościoła. Nowi metropolici przygotowywali się do uroczystości w kaplicy św. Sebastiana, w której spoczywa bł. Jan Paweł II. - Stojąc w tym miejscu bazyliki watykańskiej, celebrans widzi utrwalone tam słowa Chrystusa wypowiedziane do Piotra: Piotrze, prosiłem za tobą, aby nie ustała twoja wiara, a ty, nawróciwszy się, utwierdzaj swoich braci - kontynuował ks. Arcybiskup. - Dzisiejszą uroczystość traktuję jako wezwanie do dalszych działań apostolskich, aby nie ustała nasza wiara, to znaczy wiara każdego wiernego i wiara hierarchów Kościoła. Staje się to tym bardziej naglące, że zbliżamy się do Roku Wiary. Mimo, że idziemy za Chrystusem i wierzymy Ewangelii, to ciągle potrzebujemy radykalnego zwrotu i nawrócenia, żeby móc utwierdzać wiarę naszych braci i sióstr - podkreślał abp Budzik. Jeszcze przed przyjęciem paliusza Metropolita Lubelski przypominał słowa Benedykta XVI z homilii inaugurującej pontyfikat, że „paliusz utkany z wełny owczej jest symbolem owcy, którą pasterz bierze na ramiona, żeby ją przyprowadzać do Chrystusowej owczarni”.
W pielgrzymce do Rzymu abp. Stanisławowi Budzikowi towarzyszyła delegacja duchownych i świeckich z naszej archidiecezji. Biskupi, kapłani, siostry zakonne i świeccy swoją obecnością wyrażali jedność z Metropolitą Lubelskim, a modlitwą u grobu św. Piotra - następcy Chrystusa na ziemi, wypraszali łaski potrzebne ks. Arcybiskupowi i Kościołowi w Lublinie. Delegację tworzyli m.in. bp Artur Miziński, ks. Tadeusz Pajurek, ks. Marek Słomka i ks. Ryszard Podpora. W uroczystej Mszy św. z wręczeniem paliuszy uczestniczyła także Anna Artymiak, pochodząca z Lublina dziennikarka akredytowana przy Stolicy Apostolskiej, która jedno wezwanie modlitwy wiernych odczytała po polsku. Jej siostra, Katarzyna Artymiak, przygotowała bogaty fotoreportaż z pobytu ks. Arcybiskupa w Rzymie. Najciekawsze zdjęcia zamieścimy w kolejnym wydaniu „Niedzieli Lubelskiej”.

(buk)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Wielki pożar we wsi Nowa Biała opanowany

2021-06-19 22:04

[ TEMATY ]

pożar

PAP

W wielkim pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim płonie 21 budynków mieszkalnych i 20 budynków gospodarczych. Pożar został opanowany. Cztery osoby, które doznały oparzeń trafiły do szpitala – powiedział PAP Bogusław Szydło z małopolskiej straży pożarnej.

Na miejscu badane są kolejne dwie poszkodowane osoby. Łącznie w działaniach bierze udział 99 zastępów straży pożarnej z PSP i OSP; łącznie na miejscu jest 400 strażaków. W działania zostali zaangażowani strażacy z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo rodziny rusza z kampanią promującą zaangażowane ojcostwo

2021-06-20 12:50

[ TEMATY ]

rodzina

ojcostwo

Adobe Stock

O roli ojca w przestrzeni publicznej nie mówi się tak dużo i często jak o macierzyństwie, ale nie mam żadnych wątpliwości, że tata jest dla każdego dziecka osobą równie ważną, co mama - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg, inaugurując kampanię promującą zaangażowane ojcostwo.

Akcja promocyjna opierająca się na trzech spotach wyświetlanych w mediach społecznościowych będzie przekonywać młodych ludzi, że bycie ojcem i aktywna obecność w życiu dziecka to prawdziwa przygoda życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję