Reklama

List Biskupa Rzeszowskiego przed koronacją obrazu Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu

Niedziela rzeszowska 19/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieśnią wesela witam,

O Maryjo miesiąc Twój,

My Ci z serca cześć składamy,

Ty nam otwórz łaski zdrój.

Drodzy Bracia Kapłani! Drodzy Bracia i Siostry - Wierni Diecezjanie!

1. Dziękczynne "Te Deum"

W maryjnym miesiącu maju zwracamy się do Was, Bracia i Siostry, ze słowami pozdrowienia i zachęty, które podyktowane są wydarzeniami w naszym Kościele diecezjalnym. Przed 10 laty Ojciec Święty Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" dokonał reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce. Wśród nowych diecezji utworzonych przez Ojca Świętego znalazła się również nasza rzeszowska diecezja, której patronują - bł. Józef Sebastian Pelczar, beatyfikowany 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie, oraz bł. Karolina Kózkówna, wyniesiona do chwały ołtarzy 15 lat temu w Tarnowie. Od 10 lat stanowimy Kościół lokalny, który wzrasta w wierze, nadziei i miłości i równocześnie buduje swoje struktury.

Wśród pierwszoplanowych zadań diecezji pozostaje troska o formację kapłanów i przygotowanie alumnów do kapłaństwa.

Dzięki Bogu powołane do istnienia 8 kwietnia 1993 r. Wyższe Seminarium Duchowne, które mieści w swoich murach ok. 150 alumnów, każdego roku przygotowuje do kapłaństwa kilkunastu diakonów.

Ważną misją Kościoła jest troska o ubogich i potrzebujących. Powołana do istnienia 8 maja 1992 r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zabiega o potrzebujących zarówno w Centrum Charytatywnym Diecezji w Rzeszowie jak i w: Jaśle, Gorlicach, Ropczycach, Tyczynie, Cmolasie i Kątach. Istotną częścią Caritas diecezjalnej są Parafialne Zespoły Charytatywne, działające w poszczególnych parafiach. To na nich Caritas diecezjalna opiera swoją działalność. Przy tej okazji dziękuję wszystkim, także i wolontariuszom, za współpracę w dziele świadczenia miłosierdzia przez udzielaną pomoc. Ważną rolę zarówno formacyjną jak i rekreacyjną pełni Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Myczkowcach.

Minione 10-lecie to także czas troski o mass media: Katolickie Radio VIA, które od 8 grudnia 1994 r. pełni misję ewangelizacyjną, katolickie programy w telewizji lokalnej, prasa katolicka z dodatkami diecezjalnymi czy Wydawnictwo i Poligrafia, która drukuje wiele potrzebnych materiałów i książek z dziedziny religijnej, społecznej i patriotycznej.

Dziękujemy Panu Bogu również za wielkie dzieło naszej diecezji, jakim jest Instytut Jana Pawła II, w którym mogą pogłębiać swoją wiedzę kapłani i wierni świeccy. Radością naszą jest również Dom Samotnej Matki oraz Dom Rekolekcyjny w Kotani.

Nie sposób pominąć ważnego zagadnienia, jakim jest modlitwa w życiu każdego chrześcijanina, rodziny, parafii i diecezji. Zaplecze modlitewne diecezji stanowią również klasztory, szczególnie kontemplacyjne - Siostry Wizytki w Jaśle i Siostry Karmelitanki w Rzeszowie, które przybyły do nas w 1993 r., a od 2000 r. mają swój klasztor w dzielnicy Wilkowyja.

Szczególną mobilizację modlitewną przeżywaliśmy od 1997 r. w okresie przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Odkupienia.

W tym czasie przypadła pielgrzymka Jana Pawła II do Polski i beatyfikacja

108 Męczenników II wojny światowej. W tej liczbie z terenu naszej diecezji pochodzą cztery osoby: bł. ks. Roman Sitko z Czarnej Sędziszowskiej, bł. ks. Józef Kowalski z Siedlisk k. Tyczyna, bł. Stanisław Starowieyski z Ustrobnej i bł. Natalia Tułasiewicz z Rzeszowa. W roku jubileuszowym parafie przeżywały nawiedzenie Pana Jezusa Miłosiernego w znaku Obrazu. To wydarzenie stało się czasem wielkiej modlitwy oraz mobilizacją do zaangażowania się w wielkie dzieło misji, trzeźwości, działalności charytatywnej oraz zdynamizowania duszpasterstwa rodzin.

Niezwykle doniosłym wydarzeniem w dziejach naszej diecezji jest rozpoczęty w ubiegłym roku I Synod, który aktualnie przeżywamy i uczestniczymy w jego pracach. Jest naszym pragnieniem, by w Synod angażowało się jak najwięcej wiernych świeckich Diecezjan.

Niech te dobra, które Bóg nam pozwolił zrealizować będą motywem naszej wdzięczności modlitewnej zarówno osobistej, jak i we wspólnotach parafialnych.

Zakończenie peregrynacji będziemy przeżywać w sobotę 24 sierpnia br. w Rzeszowie. Obraz Jasnogórski przekażemy archidiecezji przemyskiej.

2. Czas nawiedzenia

Nasze jubileuszowe przeżycia zostały ubogacone nawiedzeniem naszych parafii przez Matkę Bożą w Kopii Jasnogórskiego Obrazu. Każdego dnia śpiewamy Panu Bogu radosne "Magnificat", dziękując za Tajemnicę Wcielenia, za Maryję Bożą Rodzicielkę i Matkę Kościoła oraz Królową naszej Ojczyzny. Wspaniały List Ojca Świętego Jana Pawła II do naszej diecezji odczytujmy z miłością w każdej parafii, jako nasze duchowe ubogacenie.

Nawiedzenie jest czasem błogosławionym, bo stało się okazją do pogłębienia wiary poprzez przepowiadanie woli Bożej zawartej w przykazaniach, ponadto stwarza możliwość rozmodlenia osobistego i wspólnotowego, przyczynia się do ożywienia życia sakramentalnego, szczególnie sakramentu pokuty i pełnego przeżywania

Mszy św. W wielu parafiach młodzież w dniu nawiedzenia przyjmuje sakrament bierzmowania. Peregrynacja przyczynia się również do ożywienia życia społecznego: wierni nie tylko pięknie dekorują domy, drogi, świątynie i obejścia wokół kościołów, ale także w jedności we wspólnocie parafii remontują i odnawiają to co stanowi wspólną własność. Dary duchowe, wśród których są postanowienia trzeźwościowe, duchowa adopcja dziecka poczętego, nowe róże różańcowe, udział w pracy charytatywnej, apostolat misyjny, większe zainteresowanie katolickimi mass mediami to tylko niektóre owoce tego pięknego czasu.

Dziękujemy Kapłanom i Wiernym świeckim, którzy już przeżyli peregrynację za piękne przygotowanie i głębokie angażowanie się w to niezwykłe wydarzenie. Dołóżmy wszelkich starań i wysiłku, aby pielęgnować i rozwijać duchowe owoce i nic nie zatracić z tego bogactwa, które stało się naszym udziałem w tych niezwykłych dniach. Do kapłanów i świeckich, którzy przygotowują się do tego wydarzenia, jakim jest nawiedzenie, zwracamy się ze słowami zachęty, warto dobrze wykorzystać czas przygotowania i spotkania z Matką, aby to wydarzenie przyczyniło się do ożywienia ufności i nadziei w miłości Boga i wstawiennictwo Maryi.

3. Koronacja Obrazu Matki Bożej w Czudcu

Charakterystycznym rysem polskiej pobożności jest maryjność. Maryja zawsze odbierała w naszym Narodzie szczególną cześć jako Matka Syna Bożego i Królowa naszej Ojczyzny. Wyrazem tego kultu są miejsca szczególnej czci, które nazywamy sanktuariami.

W naszej diecezji mamy wizerunki Matki Bożej ukoronowane na prawie papieskim: Rzeszów - Pani Rzeszowskiej, Tarnowiec, Lipinki, Dębowiec. Na prawie diecezjalnym odbyły się koronacje: w Niechobrzu ( 1987) w katedrze (1993), Chmielniku Rzeszowskim (1997), w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej (2000), w Ropczycach (2001).

Już od dawna wierni w Czudcu pod przewodnictwem swoich Duszpasterzy przygotowują się do koronacji Obrazu Łaskawej Królowej Różańca Świętego. Uroczystość koronacji planujemy na 8 września br. w święto Narodzenia Matki Bożej.

Wizerunek Pani Czudeckiej - Łaskawej Królowej Różańca Świętego pochodzi prawdopodobnie z XV w. Ukazuje Maryję podtrzymującą Dzieciątko Jezus. Początki kultu tego wizerunku nie są dokładnie znane. Obraz odbierał cześć w 3 świątyniach, które istniały w Czudcu. Pewnym jest, że 8 września 1717 r., a więc w dniu koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Obraz Pani Czudeckiej został umieszczony w kaplicy ufundowanej przez dziedzica Józefa Grabieńskiego. Poświęcenia kaplicy i przeniesienia obrazu dokonał opat benedyktyński z Ostrzykonia, Jan Konstanty Morzkowski, przy licznym udziale pielgrzymów ze Strzyżowa, Wielopola Skrzyńskiego, Ropczyc i Sędziszowa. 14 września 1717 r. została założona fundacja, która utrzymywała dwóch mansjonarzy, czuwających nad rozkwitem kultu maryjnego. Odmawiali Oficjum o Matce Bożej, odprawiali Msze św. wotywne, głosili słowo Boże, spowiadali, przewodniczyli procesjom i innym nabożeństwom. W tym czasie istniała również specjalna służba liturgiczna. Rozbiory Polski położyły kres świetności sanktuarium, w tym czasie zaczęło się szerzyć nabożeństwo do Męki Pańskiej i cześć Matki Bożej Bolesnej. Odnowicielem kultu Pani Czudeckiej stał się śp. ks. Piotr Szkolnicki. Dzięki gorliwości ks. prał. Władysława Gwoździckiego z Brzysk, tutejszego rodaka, został zebrany materiał o kulcie Matki Bożej, a w 1973 r. Obraz został przeniesiony do ołtarza głównego i specjalne nabożeństwa rozbudziły na nowo cześć dla Maryi. Lokalne pielgrzymki, nabożeństwa, wielka miłość parafian do Matki Bożej, pozwalają na wydanie Dekretu o Koronacji tego wizerunku na prawie diecezjalnym. Pragniemy, aby Maryja była czczona w tym sanktuarium jako Łaskawa Królowa Różańca Świętego.

Parafia Czudecka od dawna przygotowuje się do koronacji. Przy życzliwej współpracy Władz Samorządowych Miasta i Gminy podejmowany jest bardzo kosztowny remont zabytkowej świątyni i konserwacja, wydawane są publikacje, a w najbliższym czasie odbędzie się sympozjum naukowe, poświęcone dziejom kultu Matki Bożej Czudeckiej.

Uroczystość koronacyjna będzie miała miejsce 8 września br. w Czudcu. Tego dnia w łączności z uroczystością koronacyjną będziemy przeżywać dziękczynienie za urodzaje, dlatego już dzisiaj zapraszamy delegacje rolników z wieńcami z całej diecezji. Pragniemy, aby sanktuarium w Czudcu było wotum wdzięczności za czas nawiedzenia kopii Jasnogórskiego Obrazu 13 października 2001 do 24 sierpnia 2002 r.

Gorąco prosimy wszystkich Diecezjan, zwłaszcza osoby chore i cierpiące, o modlitwę w intencji dobrego przygotowania do uroczystości koronacji Matki Bożej w Czudcu.

Na radosne spotkanie z Jasnogórską Matką i na piękne przeżywanie roku jubileuszowego - z serca Wam błogosławimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

    Już po raz 17. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła doroczna pielgrzymka katolików ze Słowacji organizowana przez „Radio Lumen”.

    Uroczystej Eucharystii, sprawowanej na ołtarzu polowym w sobotę 4 maja, przewodniczył bp František Trstenský, biskup spiski. W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków.

CZYTAJ DALEJ

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Rozważanie 6

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję