Reklama

Temat tygodnia

Czas pożegnań i powitań

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 30/2012

Rokrocznie w Kościele polskim w czasie letnim następują zmiany na stanowiskach proboszczów i wikariuszy. Księża biskupi odwołują księży z jednych placówek, powołując ich na nowe miejsca pracy duszpasterskiej. Wiąże się to z jakimś poważnym ruchem w każdej diecezji, który ma służyć lepszemu funkcjonowaniu placówek kościelnych, a tym samym owocniejszej pracy duszpasterskiej.
Oprócz czynnika czysto administracyjnego działa tu jednak także czynnik ludzki: przywiązanie, kultura bycia i trud związany z przeprowadzkami. Jeśli ksiądz proboszcz pracował w parafii 5, 10 czy 15 lat i przechodzi do innej parafii albo czasami na emeryturę, to z pewnością nie jest mu łatwo, choć tzw. nowe wpisane jest w los każdego kapłana. Bardzo dużo zależy tu od parafian, zarówno tych, od których kapłan odchodzi, jak i tych, do których przychodzi. W każdej parafii trzeba docenić pracę księdza, dostrzec jego starania i troskę o dobro wspólnoty. Czasami ksiądz oprócz pracy duszpasterskiej musiał zajmować się także sprawami budowlanymi czy remontowymi, czasem przypadła mu w udziale troska o wyposażenie wnętrza kościoła lub o sprawy porządkowe na terenie kościelnym czy na cmentarzu - jest bardzo dużo elementów, które wiążą się z pracą duszpasterza w parafii i które w takich momentach powinno się zauważyć. Podobnie gdy chodzi o pracę księdza wikariusza, który jest zwykle o wiele krócej w parafii, jednak pracuje dla jej dobra. Trzeba zauważyć przede wszystkim prowadzoną przez niego katechezę dzieci i młodzieży, przygotowanie do I Komunii św., do bierzmowania, organizowanie pielgrzymek, prowadzenie ruchów katolickich i zespołów młodzieżowych. To także jego bliskość jako kapłana - wikariusz przez swoją młodość i zaangażowanie jest często łatwiej dostępny duszpastersko niż ksiądz proboszcz. To ważne, by kapłan miał kontakt zwłaszcza z młodymi ludźmi, którzy mogą do niego przyjść, porozmawiać, uzyskać pomoc duchową i dobrą radę. Po wieloletniej służbie kapłańskiej księża wspominają tę wspaniałą młodzież, z którą rozmowy bardzo ich ubogacały.
Zwrócę więc dziś uwagę na bardzo ważny aspekt życia parafii - podziękowanie swoim duszpasterzom. Wiadomo, że każdy ksiądz musi wykazać się posłuszeństwem wobec własnego biskupa - ujmuje to przysięga składana podczas jego święceń kapłańskich. Niech więc w parafiach zabrzmi głos wdzięczności za dobro, jakie przez kapłana w parafii zaistniało. Zawsze będzie za co dziękować, choć jednemu księdzu udaje się być dobrym w jednym, drugiemu w czymś innym, zawsze jednak jego obecność w parafii była wielkim ubogaceniem.
Dlatego okażmy naszym duszpasterzom wdzięczność, wyraźmy ją słowem i modlitwą. To najpiękniejsze prezenty dla kapłana, umacniające go i doceniające wkładany wysiłek. Myślę, że choć o tym nie mówią, wszyscy księża tego oczekują i będą nam za to wdzięczni.
Podobnie gdy do parafii przychodzi nowy kapłan, należy go serdecznie przywitać, wskazać, co jest w tej parafii ważne, na co należy zwrócić uwagę w posłudze duszpasterskiej, jaka jest specyfika terenu, ewentualnie - co rozpoczął poprzednik nowego proboszcza i dobrze byłoby to kontynuować.
Żegnajmy więc naszych duszpasterzy z wielką miłością i wdzięcznością, szacunkiem i kulturą, i przyjmujemy nowych w duchu otwarcia na Chrystusa i Jego Ewangelię.

Radio Maryja świętuje 28 lat istnienia

2019-12-07 12:40

lk, Radio Maryja / Toruń (KAI)

Radio Maryja świętuje w sobotę i niedzielę 28 lat istnienia. Jak w poprzednich latach miejscem głównego dziękczynienia za działalność toruńskiej rozgłośni będzie hala widowiskowo-sportowa „Arena Toruń”. - Zapraszamy na wielkie dziękczynienie za 28 lat działalności Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych oraz za całą posługę apostolskiej Rodziny Radia Maryja w całej Ojczyźnie i poza jej granicami - zachęca dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk.

Katarzyna Cegielska

Głównym punktem sobotnich uroczystości będzie popołudniowa Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Poprzedzą ją różaniec ze słuchaczami i koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich. Transmisję z uroczystości przeprowadzą sama rozgłośnia oraz TV Trwam.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu jak co roku zaprasza założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. W liście do słuchaczy redemptorysta przypomina, że urodziny rozgłośni zbiegają się z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Zwraca uwagę, że wciąż jest dużo bluźnierstw i zniewag Matki Bożej, dlatego zachęca do włączenia się w cykliczne, pierwszosobotnie modlitwy wynagradzające za te akty.

"Niech ta pierwsza sobota grudnia, 28 lat po powstaniu radia Matki Najświętszej, będzie wielkim wynagrodzeniem podjętym przez wszystkich naszych Rodaków – od najmłodszych do najstarszych – Matce Najświętszej za zniewagi Jej wyrządzane w Ojczyźnie i świecie. I tak rozpocznijmy wszyscy odprawianie przynajmniej pięciu pierwszych sobót miesiąca" - napisał o. Rydzyk.

"Poprzez modlitwę ratujmy siebie, wszystkich ludzi, Ojczyznę. Raz jeszcze zapraszamy do Torunia na to wielkie dziękczynienie za 28 lat działalności Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych; za całą posługę apostolskiej Rodziny Radia Maryja w całej Ojczyźnie i poza jej granicami" - dodał redemptorysta.

W niedzielę powstanie Radia Maryja świętować będą także mieszkańcy Bydgoszczy. Z tej okazji Mszy św. o godz. 18.00 w tamtejszej katedrze będzie przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem