Reklama

Słowo abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego z okazji 1000. Numeru „Niedzieli Częstochowskiej”

Radość i wdzięczność


Edycja częstochowska 30/2012

Już na samym początku tego przesłania pragnę przypomnieć pewną zasadę, która zobowiązuje nas wszystkich wierzących w Chrystusa: „Sentire cum Ecclesia”. To krótkie sformułowanie, które precyzuje nam język łaciński, ma przebogatą treść i z niego wywodzi się często przez nas słyszane wezwanie, abyśmy za łaską Bożą „żyli życiem Kościoła”. Dlatego z radością i wdzięcznością wobec Boga i ludzi przyjąłem wiadomość o tysięcznym ewangelizacyjnym numerze naszej częstochowskiej edycji „Niedzieli”.
Pierwszy numer, który ukazał się w roku 1991, ubogacony był słowem i pasterskim błogosławieństwem bp. Stanisława Nowaka. Początkowo „Niedziela Częstochowska” ukazywała się jako dodatek miesięczny, aby po 4 latach, w 1995 r., przekształcić się już w 8-stronicowy tygodnik. Ten „błogosławiony początek” wiązał ze sobą wielkie wydarzenie kościelne i społeczne, jakim były w 1991 r. VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie, z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Idąc z Kościołem, z Piotrem naszych czasów i „pod Piotrem” - „Cum Petro et sub Petro”, nasza częstochowska edycja „Niedzieli” wskazywała i nadal wskazuje na wierność depozytowi wiary, teraźniejszość wyzwań oraz na kierunki przemian wobec procesów, w których wiara chrześcijańska jest kwestionowana. Dzieło „nowej ewangelizacji”, które podejmujemy za impulsami wiary bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, jest nieustannym zaproszeniem, aby każdy bez wyjątku człowiek uwierzył, że jego życie toczy się w Chrystusie i w Nim osiągnie zbawienie (por. „Redemptor hominis”). To dzieło na wielorakich polach potrzebuje współdziałania środków społecznego przekazu, aby dzięki nim „na pustyniach tego świata można było usłyszeć i zrozumieć słowa wiary ewangelicznej, które odrodzą w nas życie prawdziwe, życie w Bogu” („Instrumentum laboris” Synodu Biskupów, nr 8).
Jako piąty biskup częstochowski, a zarazem drugi metropolita, na ręce Czcigodnego Redaktora Naczelnego „Niedzieli” - ks. inf. Ireneusza Skubisia i jego Współpracowników wyrażam wdzięczność za całokształt dotychczasowej drogi zmagań o prawdę Chrystusową i za wierność Kościołowi. Jednocześnie zapewniam o mojej modlitwie, aby przesłanie „Niedzieli” było na najdalsze pokolenia skutecznym świadectwem prawdy i nadziei pokładanej w Bogu.
Niech Matka Słowa Wcielonego, Jasnogórska Matka Kościoła wspiera każdy Wasz trud i całe Wasze życie.
Z pasterskim błogosławieństwem

+ Wacław Depo, Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem