Reklama

Kłodzko

Prawo nie dla wszystkich jednakowe

Od wielu miesięcy mieszkańcy naszego kraju, a także Polonia modlą się, podejmują różne inicjatywy broniące wolności słowa w Polsce i domagają się przyznania katolickiej Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Chcą tym samym, by nie zamilkł głos Pana Boga, Kościoła w polskiej przestrzeni medialnej. Uważają, że katolicka telewizja jest bardzo potrzebna do realizowania dzieła nowej ewangelizacji, do czego wzywał nas bł. Jan Paweł II, a dzisiaj czyni to Benedykt XVI. Niestety, tak jak w czasach komunistycznych również i obecnie podejmowane są przedsięwzięcia mające na celu ograniczyć działalność Kościoła katolickiego, podporządkować go władzy świeckiej, państwowej. Chodzi po prostu o to, by Kościół nie głosił prawd niewygodnych dla rządzącej krajem ekipy, by przestrzegał poprawności politycznej. Dlatego z uznaniem trzeba odnosić się do ponad 2 mln 200 tys. podpisów pod petycjami do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz marszami w obronie wolności słowa i TV Trwam.
Dziewięćdziesiąty marsz odbył się w Kłodzku. Stolica Kotliny Kłodzkiej była w diecezji świdnickiej drugim miastem, w którym zorganizowano to przedsięwzięcie. Ale wśród prawie tysiąca uczestników marszu byli również mieszkańcy innych rejonów Dolnego Śląska. - Nasze miasto dołącza dzisiaj do tych, których mieszkańcy chcą się modlić o sprawiedliwość, o odpowiednie prawa służące wolności mediów, o przyznanie katolickiej Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie - mówił na początku Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dziekan dekanatu kłodzkiego ks. kan. Julian Rafałko. Eucharystii koncelebrowanej m.in. przez kustosza sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie o. Mirosława Grakowicza CSsR, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztofa Orę przewodniczył Pasterz Kościoła świdnickiego bp Ignacy Dec.
W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup po raz kolejny wskazał, że ostatnio źródłem konfliktu między rządzącymi naszym krajem a Kościołem stała się katolicka Telewizja Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik”. Media te bowiem nie przestrzegają poprawności politycznej, ale są głosem Kościoła i wolnego narodu. A fakt nie przyznania katolickiej Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie Kościół i - jak powiedział - większa część narodu, ochrzczonego narodu, odczytuje jako dyskryminację nie tylko tej telewizji, ale i również Kościoła w naszej Ojczyźnie. Ksiądz Biskup wyraził dalej żal, że nie daje się tego załatwić w sposób normalny, na drodze postępowań przepisanych prawem. Okazało się bowiem, nie tylko zresztą w tym przypadku, że prawo nie jest dla wszystkich jednakowe.
Społeczeństwo wiedzione zmysłem samozachowawczym podjęło nie tylko modlitwę, ale i np. marsze w obronie wolności mediów i TV Trwam. Pasterz Kościoła świdnickiego uważa, że w sytuacji, kiedy bezskuteczne są normalne starania, jest to krok bardzo słuszny, odpowiedni. Jego zdaniem, Kościół musi mieć bowiem narzędzia do głoszenia Ewangelii. A media mają służyć przede wszystkim narodowi, także Kościołowi, a nie tylko rządzącej ekipie do utrzymania się przy władzy. Ksiądz Biskup podkreślił w tym kontekście, że Kościół nie napuszcza, nie nawołuje do tego, by kogoś odsunąć od władzy, ale domaga się od rządzących należnych praw i wzywa tych, którym została powierzona troska o dobro wspólne narodu do właściwego wykonywania tej misji, promowania sprawiedliwości, prawdy i miłości.
Po Mszy św. rozpoczął się marsz w obronie wolności mediów i TV Trwam. Towarzyszyły mu śpiew pieśni religijnych, patriotycznych, napisy na transparentach i okrzyki „Chcemy prawdy, a nie kłamstwa”, „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”, „Siejmy prawdę i nadzieję, a wyrośnie miłość”.
Zabierając głos na zakończenie kłodzkiego marszu poseł Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, podkreśliła, że TV Trwam oprócz tego, że jest medium katolickim, charakteryzuje się tym, że poważnie traktuje każdego człowieka. - Kłodzki marsz jest 90. w skali całego kraju, ale jak zajdzie taka potrzeba zorganizujemy i drugie tyle - deklarowała A. Zalewska.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia/ Zmarł J.J.Lionel, piosenkarz, który śpiewał słynne "Kaczuszki"

2020-07-15 19:59

[ TEMATY ]

piosenka

śmierć

Belgia

piosenkarz

indonewyork.pl

J.J.Lionel, belgijski piosenkarz, który w latach 80. śpiewał słynne "Kaczuszki", zmarł we wtorek w Comines-Warneton w wieku 72 lat - podały w środę media. Bez piosenki tej i charakterystycznego tańca nie mogły się obyć się wesela czy uroczystości rodzinne w wielu krajach.

J.J.Lionel (prawdziwe nazwisko Jean-Jacques Blairon) na Facebooku pozował z żółtą plastikową kaczką. Według belgijskiej gazety "L'Avenir" około 3,5 mln płyt z utworem "La danse des Canards" zostało sprzedanych po nagraniu piosenki w 1981 roku.

Piosenkę napisał belgijski autor tekstów Eric Genty. Ponieważ J.J.Lionel "nie był ani autorem, ani kompozytorem piosenki, nie uczyniła go ona bogatym człowiekiem" - podkreślił belgijski dziennik "L'Avenir".

Taniec wykonywany w rytm skocznej melodii na wielu weselach szybko przekroczył granice, od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, do Rosji przez Izrael, Estonię i Holandię. Był też bardzo modny swego czasu w Polsce.
(PAP)

jo/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Taizé: przygotowano program online dla rodzin

2020-07-16 18:20

[ TEMATY ]

Taize

janeb13/pixabay.com

Wspólnota z Taizé w tym roku po raz pierwszy przygotowała program dla rodzin w wersji online. Jest on adresowany do tych rodzin, które nie będą mogły w tym roku przyjechać do Taizé z powodu pandemii, a także do wszystkich rodzin, które zechcą skorzystać z tej propozycji. Został ułożony z myślą o rodzicach i dzieciach.

Program ma układ tygodniowy i jest podzielony na sześć dni. Każdy z nich ma inny temat i propozycje, które zajmują około półtorej godziny. Obejmuje on piosenkę na rozpoczęcie dnia, kącik teatralny - film wprowadzający temat dnia oraz wymianę myśli. Rozmowę można zakończyć wspólną modlitwą. Wspólnota z Taizé zachęca, by dostosować zaproponowane zajęcia do konkretnej sytuacji rodzinnej oraz by zaprosić znajome rodziny do wspólnego udziału.

Szczegóły na stronie: https://www.taize.fr/pl_article28378.html.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję