Reklama

Reptowo nową parafią

Bogdan Nowak
Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem) 30/2012

W drugą niedzielę lipca przedwojenny murowany kościół pw. Wniebowzięcia NMP, w liczącej ośmiuset mieszkańców wsi Reptowo, wypełnił się licznie wiernymi i gośćmi z całej archidiecezji, by przeżyć erygowanie nowej parafii oraz powitać jej pierwszego proboszcza 37-letniego ks. Pawła Ostrowskiego.
Kanonicznego wprowadzenia proboszcza na polecenie abp. Andrzeja Dzięgi dokonał dziekan dekanatu Kołbacz ks. kan. Piotr Twaróg w asyście kilku innych księży. Obecny był też dotychczasowy proboszcz Reptowa ks. Feliks Łobos SDB, bowiem przez 65 lat ta wieś należała do salezjańskiej parafii pobliskiej Kobylanki. Z listu przełożonego Inspektorii Salezjańskiej w Pile do Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego wynika troska o religijną przyszłość tej rozrastającej się społeczności, bowiem utworzenie odrębnej parafii stwarza możliwości jeszcze lepszego niż dotąd otoczenia opieką duszpasterską tamtejszych wiernych. W niedalekiej przyszłości, z racji na tendencje rozwojowe... wzrośnie liczba mieszkańców. To dobrze, że przychodząc na nowe miejsce, będą mogli uczestniczyć w tworzeniu tożsamości nowej parafii.
W skład nowej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Reptowie weszły jeszcze cztery wsie, będące dotąd pod duszpasterską opieką Salezjanów w Wielgowie i w Kobylance: Cisewo, Motaniec, Niedźwiedź i Wielichówko, na obszarze których mieszka ponad półtora tysiąca osób. Z uwagi na przemieszczanie się ludzi ze środowisk wielkomiejskich teren nowo powstałej parafii w Reptowie ma już charakter liczebnie wzrostowy. Poza parafialną świątynią w Reptowie jeszcze na jej terenie znajduje się filialny kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Niedźwiedziu.
Szczególnie wzruszało obecnych na Mszy św. inaugurującej proboszczowanie ks. Pawła jego publiczne wyznanie wiary, a potem ślubowanie duszpasterskiej troski zgodnie z Prawem Kanonicznym o wszystkich parafian „podszczecińskiej Bożej Owczarni”.
W czasie okolicznościowej homilii wspomniany ks. dziekan Twaróg nawiązał do treści Ewangelii, odczytanej przez diakona, tak bliskiej swoim uniwersalnym tekstem do misji duszpasterskiej księdza w świecie współczesnym. Wszak proboszcz to prawie biblijny prorok, służący wszystkim słabym i zagubionym, który już za ziemskiej wędrówki Zbawiciela był źle widziany; A Jezus mówił im: „Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony” (Mk 6,5).
Kaznodzieja, który doskonale pamięta ks. Pawła Ostrowskiego z czasów kilkuletnich studiów w szczecińskim seminarium, podkreślił jego walory bezinteresownej pomocy pielęgniarskiej chorym w infirmerii, które później tak bardzo też przydały się, gdy wraz z innymi wolontariuszami udał się z misją dobroczynną do cierpiących na Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi. Ks. Paweł nie znosi bezczynności, dlatego często z młodzieżą pielgrzymuje na rowerach do sanktuariów maryjnych, ewangelizując w ten turystyczny sposób szukających Boga. Od kilku lat jest z woli Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego dyrektorem Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz twórcą i prezesem Archidiecezjalnej Fundacji „Szczecińska”. Nim otrzymał dekret Księdza Arcybiskupa powołujący go na pierwszego proboszcza parafii w Reptowie, przez 11 lat Chrystusowego kapłaństwa doświadczenie na tej niwie zdobywał kolejno jako wikariusz w Myśliborzu, w Szczecinie-Niebuszewie, na os. Słonecznym w Szczecinie i ostatnie trzy lata w najważniejszej parafii - katedralnej, będącej „Matką kościołów”.
Na zakończenie prawie dwugodzinnej Eucharystii w starannie utrzymanym kościele zbudowanym z cegły w roku 1929 zabrał głos dotychczasowy duszpasterz Reptowa ks. Łobos, dziękując wszystkim za trud duchowej i materialnej wzajemnej opieki w tej wiejskiej społeczności, w której wychowało się kilka pokoleń. Swojemu następcy życzył ubogacania Reptowa charyzmatycznym kapłaństwem przy wsparciu parafian.
Chór młodzieży akademickiej ze Szczecina (tam ks. Ostrowski był duszpasterzem akademickim) nadał Liturgii mszalnej bardzo piękny w śpiewie i grze radosny wymiar.
Na podniosłej uroczystości byli m.in. rodzice i rodzeństwo nowo mianowanego proboszcza, delegacje parafian z poprzednich miejsc duszpasterskich ks. Pawła, siostry jadwiżanki ze Szczecina, OSP Reptowo ze swoim strażackim sztandarem, reprezentanci lokalnych władz i organizacji, zespół folklorystyczny „Lipka” z Kobylanki...
- Najważniejsze, że erygowanie parafii w Reptowie może stać się bardzo cennym procesem integrującym naszą społeczność pod kierunkiem tak wszechstronnego i ewangelicznego jej pierwszego proboszcza, którego serdecznie witamy w naszej rodzinie parafialnej - oznajmiła mi przedstawicielka miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Reklama

Kard. Stella: Papież potrzebuje modlitwy, potraktujmy to poważnie

2019-12-14 15:13

Krzysztof Bronk/vaticannews / Watykan (KAI)

Modlitwa za Papieża jest obowiązkiem każdego katolika. Powinniśmy to potraktować bardzo poważnie, zwłaszcza kapłani, którzy imiennie wspominają Ojca Świętego podczas każdej Mszy św. – apeluje kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

wikipedia.org

Przypomina on, że Franciszek nieustannie prosi o modlitwę w swojej intencji, od samego początku pontyfikatu. Odniósł się również do słów, które Ojciec Święty wypowiedział podczas spotkania z jezuitami na Madagaskarze. Mówiąc o znaczeniu modlitwy za Papieża, przyznał, że jest kuszony, wręcz osaczony i że tylko modlitwa ludu Bożego może go wyzwolić. Kard. Stella przyznał, że są to słowa tajemnicze. Pokazują jednak, jak bardzo Franciszek musi się zmagać z siłami zła.

"Myślę, że Papież często czuje ciężar tego krzyża, bo sprawowanie posługi Piotrowej jest krzyżem. Ponadto niekiedy odnosi się wrażenie, że nie chodzi tu tylko o krzyż, ale że są za tym, w ukryciu, siły zła, które mogą również kusić Papieża, osaczać go, wprowadzać go w ciemność, sprawiać, że odczuwa samotność i zmęczenie - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Stella. - Papież to też osoba z całym swoim człowieczeństwem, z ciałem i umysłem oraz uczuciami. To człowieczeństwo może być niekiedy wystawione na działanie sił zła. Myślę, że Papież tego doświadcza i odczuwa również ludzką słabość w obliczu tego wielkiego ciężaru i ekstremalnej presji mocy zła przede wszystkim względem jego osoby“.

Zapytany, o co powinniśmy się modlić dla Papieża, kard. Stella przyznał, że on sam modli się dla niego o spokojną noc, o dobry wypoczynek i pogodę ducha.

„Jeśli Papież odpocznie dobrze w nocy, to w ciągu dnia jest bardziej pogodny, odprężony i radosny. A my potrzebujemy żywego spojrzenia Papieża, uśmiechu na twarzy, jasnego umysłu. Chcemy, aby patrzył nam prosto w oczy, był otwarty i uśmiechnięty. Zawsze znaliśmy go właśnie takim. Proszę Boga, aby Papież zawsze miał uśmiechnięte oblicze, pomimo ciężarów i zmęczenia - mówi Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. - Widzę, że niekiedy jest to uśmiech wymuszony, że to pogodne oblicze nie zawsze jest naturalne. Doceniam ten jego wysiłek, bo ważne jest, aby lud Boży wiedział, że Papież czuje się dobrze, potrafi powiedzieć słowa, które trafiają do serca, aby był zawsze taki, jakiego go znaliśmy przez wszystkie te lata. Papież gościnny, uśmiechnięty, biorący w objęcia".

Nawiązując do przypadającej wczoraj 50. rocznicy święceń kapłańskich Papieża, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zauważył, że wszyscy kapłani powinni się uczyć od niego duchowej dyscypliny. Pomimo licznych obowiązków, zachowuje on stały program dnia. Zawsze, od samego rana, jest w nim miejsce na modlitwę i rozeznawanie, ze Słowem Bożym w ręku – dodał kard. Stella.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Brazylii Adwent to czas pomocy ubogim

2019-12-15 18:43

Zdzisław Malczewski SChr/vaticannews.va / Brasília (KAI)

Dla Brazylijczyków czas Adwentu wiąże się z modlitwą i pomocą potrzebującym. Organizowane są zbiórki produktów żywnościowych oraz ubrań, w które włączają się parafie, wspólnoty, a nawet supermarkety i prywatne przedsiębiorstwa.

Margita Kotas

Episkopat opracował też specjalną nowennę, która ma pomóc wiernym przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. W specjalnej broszurce znajdziemy nie tylko modlitwy na każdy dzień, ale też propozycje konkretnych darów dla ubogich.

„Zebrani w rodzinie przygotowując przyjście Pana” - to temat tegorocznej nowenny opracowanej przez Krajową Konferencję Biskupów Brazylii. Ma ona na celu pogłębienie więzi wspólnot wiary, aby stawały się gościnnymi i otwartymi „domami”, w których wszyscy będą się czuli jak bracia i siostry.

Na ostatni dzień odprawianej nowenny poszczególne rodziny przynoszą kanapki, słodycze, napoje chłodzące, aby w ten sposób przy skromnym posiłku wyrazić ducha wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem