Reklama

Poniatowa

Parafia pw. Ducha Świętego

Niedziela lubelska 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 maja br. abp Józef Życiński dokona aktu konsekracji kościoła w Poniatowej. W ten sposób Poniatowa w pełni wpisze się w dziedzictwo kulturowe Polski i Europy.

Trudne początki

Miasta powstałe w powojennej Polsce z założenia nie miały w swojej strukturze obiektów sakralnych, dlatego ich pejzażu nie wieńczyły, jak od wieków w całej Europie, wieże kościołów, dzwonnic i katedr. W ich historię wpisane są starania mieszkańców o pozwolenia na budowę kościołów, szczególnie intensywne na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Poniatowa, podobnie jak inne młode miasta (np. Kraśnik, Świdnik), korzystała z posług religijnych parafii mieszczącej się w pobliskiej wsi Kraczewice.

Proboszczem kraczewickiej parafii został w 1978 r. ks. Józef Kozłowicz, który otrzymał misję budowy kościoła w Poniatowej. 5 maja 1979 r. delegacja mieszkańców miasta złożyła u wojewody lubelskiego prośbę o zezwolenie na budowę kościoła. Wojewoda pismem z dn. 6 czerwca zezwolił na przeniesienie do Poniatowej starego drewnianego kościoła z Matczyna. Ponownie złożono prośbę o pozwolenie na budowę nowego kościoła, zostało ono udzielone 24 listopada. Określono lokalizację obiektu na terenie między ulicą Fabryczną i Młynki, gdzie planowano zbudowanie 7- tysięcznego osiedla mieszkaniowego, co sytuowałoby kościół w centrum miasta. Na wiosnę 1980 r. teren został ogrodzony, doprowadzono wodę i energię elektryczną, zbudowano magazyny i zaplecze socjalne. 2 października podpisano rejentalny akt kupna placu za kwotę 184.000 zł. Zbudowano tymczasową kaplicę, 26 października bp Bolesław Pylak poświęcił plac pod budowę, kaplicę i Krzyż Pamiątkowy. Tłumy wiernych ze łzami w oczach obserwowały podniesienie i ustawienie krzyża, który wydawał się wtedy ogromny na pustym placu, gdzie miała stanąć świątynia. W Boże Narodzenie w kaplicy odprawiono pierwszą pasterkę w Poniatowej.

Budowa świątyni

Prace budowlane rozpoczęto wiosną 1981 r. Uczestniczyli w nich z ogromnym zapałem i zaangażowaniem mieszkańcy miasta. Kadra inżynierska zakładu "Predom-EDA" służyła swoimi umiejętnościami technicznymi i organizacyjnymi, robotnicy wykonywali ciężkie prace budowlane, kobiety i młodzież prace pomocnicze. 18 sierpnia położono pierwsze cegły w murze kościoła, 18 października bp B. Pylak dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego, przywiezionego z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Uroczystość uświetnił występ zespołu "Scholares Minores pro Musica Antiqua". 13 grudnia rozpoczął się stan wojenny, na okres świąt Bożego Narodzenia zawieszono godzinę policyjną, dzięki temu można było o północy odprawić pasterkę. Po zimowej przerwie od wiosny 1982 r. kontynuowano budowę, mimo narastających braków w zaopatrzeniu we wszelkie materiały budowlane. Kronika parafialna odnotowuje kłopoty i starania związane ze zdobyciem cementu, stali zbrojeniowej, blachy miedzianej na pokrycie dachu. Były one poszukiwane, zamawiane i pozyskiwane na terenie całego kraju, a nawet pożyczane od innych prowadzących budowy parafii. W 1985 r. oddano do użytku dolną kondygnację kościoła i pokryto dach.

2 czerwca bp B. Pylak poświęcił dzwony. Zostały one zamówione jeszcze w 1982 r. w przemyskiej firmie "Felczyński". Wielu mieszkańców miasta ma w nich swoją cząstkę, bowiem ta słynna ludwisarnia nie mogąc zdobyć surowców, zażądała dostarczenia złomu miedzi i cyny. Wykonano trzy dzwony o średnim profilu i trójdźwięku durowym, o wadze 420 kg, 220 kg i 130 kg. Zostały umieszczone pionowo w ażurowej konstrukcji wieży kościoła. Nadano im imiona: Józef, Maryja i Jan Paweł II. Opatrzono je - zgodnie z wielowiekową tradycją - inskrypcjami, w których zawarte są informacje o imieniu, czasie powstania, fundatorach i przesłanie do wiernych. "Narodzie polski, gdy usłyszysz głos mój, wznieś serce do Boga, zmów Anioł Pański, wspomnij zmarłych i poległych za wiarę i ojczyznę" - głosi napis na dzwonie Jan Paweł II. Umieszczenie dzwonów w kościelnej wieży stało się symbolicznym aktem wpisania Poniatowej w wielowiekowe dziedzictwo kulturowe Polski i Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powstanie parafii

10 lutego 1986 r. biskup lubelski B. Pylak podpisał dekret erygujący parafię pod wezwaniem Ducha Świętego w Poniatowej. Została wydzielona z terenu parafii Kraczewice i obejmuje miasto oraz wsie Plizin i Leśniczówka. Powstał też cmentarz parafialny, zlokalizowany w lesie w kierunku Opola Lubelskiego. Pierwszym proboszczem został budowniczy kościoła ks. kan. Józef Kozłowicz, a wikariuszami ks. Leszek Adamowicz i ks. Władysław Dobrowolski. Kontynuowano prace przy budowie kościoła i plebani, po 6 latach zdjęto rusztowanie z wieży kościelnej, którą wskutek niestarannego wykonania dwukrotnie tynkowano. Na plebani zamieszkali księża, w szkole katechetycznej odbywała się nauka religii, otwarto bibliotekę parafialną i księgarnię.

18 grudnia 1988 r. zmarł ks. Józef Kozłowicz. Pogrzeb odbył się 21 grudnia, z udziałem biskupa P. Hemperka, ponad 200 kapłanów i ogromnej liczby wiernych. Zacny kapłan pochowany został na cmentarzu w Poniatowej. 22 stycznia 1989 r. proboszczem został mianowany ks. kan. Józef Brzozowski. Kontynuował on prace budowlane i wykończeniowe: tynkowanie wnętrza kościoła, instalacje, posadzki, schody zewnętrzne. Wyposażył kościół w obiekty kultu i użytkowe: ołtarze, Drogę Krzyżową, chrzcielnicę, konfesjonały, ławki, żyrandole, organy. Prace na rzecz dokończenia budowy i wyposażenia kościoła przechodzą niepostrzeżenie w prace remontowe i konserwatorskie. Kościół budowany w czasach wielkiego niedostatku i fatalnej jakości materiałów budowlanych wymaga po dwudziestu latach remontów, szczególnie dachu i instalacji.

Reklama

Architektura świątyni

Zespół sakralno - użytkowy zaprojektowany przez architekta Romana Orlewskiego składa się z połączonych obiektów kościoła, plebani i pomieszczeń przeznaczonych na szkołę katechetyczną. Kościół zbudowany jest z cegły na planie zbliżonym do koła o promieniach od 14 do 16m, z dobudowaną wieżą o wysokości 34m, zwieńczoną 8 metrowym krzyżem. Mniejsza wieża tworzy świetlik nad głównym ołtarzem. Składa się z dwu kondygnacji, w dolnej znajdują się pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, sala widowiskowa, kaplica pogrzebowa i kostnica. Górna kondygnacja podzielona jest na nawę główną na planie półkola, kaplicę i zakrystię. Kaplicę i główny kościół łączy okno witrażowe, zawierające krzyż i symbolikę Ducha Świętego. Witraż przedstawiający gołębia, symbol Ducha Świętego, znajduje się też nad głównym wejściem. Wnętrze w całości pomalowane na biało, zamknięte sklepieniem wspartym na dwu filarach zdobią mozaiki. Wnętrze kościoła jest jasne, przestronne, elementy ozdobne dobrane są z rozwagą, jednolite stylistycznie. Kościół wyróżnia się idealną czystością i pięknymi, oryginalnymi kompozycjami kwiatowymi.

Pomieszczenia przeznaczone na szkołę katechetyczną znajdują się we wspartej na kolumnach antresoli przylegającej w jednej czwartej do obwodu gmachu kościoła. Do 1990 r. odbywały się w nich katechezy, obecnie przeznaczone są na księgarnię, bibliotekę, siedziby wspólnot i stowarzyszeń związanych z parafią.

Reklama

Parafianie i ich duszpasterze

Społeczność parafii stanowi większość mieszkańców miasta. Jej liczebność wzrastała wraz z rozwojem miasta i nieznacznie maleje, proporcjonalnie do zmian demograficznych. Ilość parafian zapisanych w statystykach to około 10.350 osób. Wyniki liczenia wiernych wskazują, że na niedzielne Msze św. uczęszcza od 30 do 35 procent wiernych. Wielokrotnie większa jest frekwencja w święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Bożego Ciała.

Od erygowania parafii w 1986 r. do roku 2002 pracowało w niej dwu proboszczów: ks. kan. Józef Kozłowicz (1986-1988) i ks. kan. Józef Brzozowski (od 1988 r.) oraz 19 wikariuszy: ks. Leszek Adamowicz (1985-1987), ks. Władysław Dobrowolski (1986), ks. Jan Janikowski (1986-1987), ks. Krzysztof Szcześniak (1987-1993), ks. Krzysztof Kozak (1987-1994), ks. Stanisław Dworniczak (1990-1992), ks. Wiesław Nowicki (1992-1994), ks. Piotr Pasterczyk (1993-1995), ks. Jerzy Ćwik (1995), ks. Marek Sapryga (1994-1996), ks. Leszek Żelazny (1994-1996), ks. Adam Sobieszek (1994-1997), ks. Jan Miczyński ( 1996-1998), ks. Marek Romański (od 1996-2001), ks. Leszek Aftyka ( 1997-1999), ks. Mirosław Piątek (od 1998), ks. Sławomir Sura (od 1999-2001), ks. Mirosław Kawczyński (od 2001) i ks. Marcin Szymańczuk ( od 2001).

Święcenia kapłańskie uzyskało 13 księży pochodzących z Poniatowej: ks. Waldemar Taracha (1985), ks. Zdzisław Zając (1986), ks. Mirosław Bielecki (1991), ks. Mirosław Komorowski (1991), ks. Dariusz Kobiałka ( 1992), ks. Mariusz Nowaczek (1996), ks. Piotr Siekierka (1996), ks. Robert Śliż (1996), ks. Marek Szymański (1997), ks. Piotr Taracha ( 1999), ks. Wojciech Piela (1999), ks. Waldemar Głusiec, ks. Grzegorz Bajon (2001). W tym roku święcenia kapłańskie przyjmie diakon Marcin Pyda.

Reklama

Proboszczowie w Poniatowej

Ks. kan. Józef Kozłowicz urodził się w 1931 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. Do Kraczewic przybył po 10 letnim pobycie w Łosińcu, wybudował w tamtejszej parafii kaplicę dojazdową. Zadanie, które otrzymał, było o wiele trudniejsze, pozwolenie na budowę kościoła wymagało ogromnej ilości starań i zabiegów, korespondencji, podań, niezliczonych wizyt w urzędach, znoszenia upokorzeń i arogancji ze strony urzędników. Po przebrnięciu przez system zezwoleń ze strony władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych rozpoczął się okres zdobywania materiałów budowlanych. Lata osiemdziesiąte zaznaczyły się w gospodarce Polski brakiem wszelkich towarów i ich ograniczoną dystrybucją. Mimo trudności ks. Kozłowicz gromadził potrzebne materiały, kupował, a nawet pożyczał. Kierował wszystkimi pracami, doglądał robotników, wspierał życzliwym słowem, pełen wiary i entuzjazmu, niestrudzony w pracach budowlanych, organizacyjnych i duszpasterskich. Tworzył kościół w Poniatowej od podstaw, w wymiarze materialnym i duchowym, był pierwszym proboszczem w historii tego miasta.

Niestety, coraz częściej zaczął podupadać na zdrowiu, mimo to nie zaniechał starań przy budowie kościoła. Z przerwami na pobyty w szpitalach i sanatoriach kontynuował swoje dzieło, które 18 grudnia 1988 r. przerwała śmierć. Zmarł w poniatowskim szpitalu, spoczywa na miejscowym cmentarzu. Pozostał w pamięci Poniatowian jako człowiek wielkiego serca, wiary i czynu

Ks. kan. Józef Brzozowski urodził się 13 sierpnia 1940 r. w parafii Wąwolnica. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1964 r. Był wikarym w Komarowie, Michowie i Świdniku, od 1981r. proboszczem w Piotrawinie. Od 22 stycznia 1989 r. jest proboszczem parafii w Poniatowej, od 1998 r. dziekanem dekanatu opolskiego. Jest kanonikiem honorowym kapituły zamojskiej i kanonikiem honorowym kapituły archikatedralnej lubelskiej.

Ks. Brzozowski kontynuował i dokończył dzieło ks. Kozłowicza budowania kościoła materialnego oraz tworzy i umacnia Kościół duchowy. Jest niekwestionowanym autorytetem w poniatowskiej społeczności. Z jego inicjatywy rozwijają się różne formy pracy duszpasterskiej i aktywności parafian. Jego postawa i przykład wiary owocują licznymi powołaniami kapłańskimi. Wspiera duchowo i wspomaga materialnie wielu potrzebujących.

Reklama

Duszpasterstwo w parafii

Duszpasterstwo nie ogranicza się do sprawowania sakramentów i posług religijnych. Ukształtowała się tradycja nabożeństw, w których aktywnie uczestniczą sami wierni: codzienny różaniec, comiesięczne czuwania fatimskie, comiesięczne całoroczne czuwania modlitewne i ekspiacyjne oraz rekolekcje i pielgrzymki. Opieką otaczani są chorzy, księża odwiedzają ich w domach z posługą kapłańską. Tworzą i rozwijają się wspólnoty apostolskie: Legion Maryi, Akcja Katolicka, kółka różańcowe. Dzieci i młodzież należą do oazy Ruchu Światło - Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego " Zawisza".

Chlubą parafii jest młodzieżowa wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Marana tha". Założona w 1994 r. przez ks. Piotra Pasterczyka skupia elitę poniatowskiej młodzieży, kształtuje jej formację duchową. Obecnie opiekunem wspólnoty jest ks. Mirosław Piątek. Diakonia muzyczna wspólnoty wzbogaca liturgię muzyką i śpiewem. Zespół wyróżnia się oryginalnością doboru instrumentów, ma charakterystyczne, nawiązujące do tradycji judeochrześcijańskiej brzmienie. Młodzi muzycy zdobywają nagrody na konkursach i festiwalach. W Roku Jubileuszowym 2000 nagrali swoją płytę. Wspólnota podejmuje dzieło ewangelizacji w swoim środowisku poprzez koncerty, spotkania w szkołach, plakaty i publikacje w lokalnym piśmie. Trwanie wspólnoty jest znakiem istnienia dobra we współczesnym życiu poniatowskiej społeczności i nadziei na przyszłość.

***

Parafia w Poniatowej jest ośrodkiem integrującym większość mieszkańców miasta. W okresie załamania gospodarczego i przemian społecznych Kościół pełni funkcję jednoczącą, podtrzymującą tradycje i wartości. Jest ostoją w społeczności podlegającej wielorakim zagrożeniom, strażnikiem wartości najważniejszych i nieprzemijających.

2002-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję