Reklama

Gniezno

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Sodano - legatem papieskim na zjeździe gnieźnieńskim

Podczas spotkania w Kurii Gnieźnieńskiej z marszałkami sejmików wojewódzkich z całej Polski abp Henryk Muszyński podał informację, że Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano będzie legatem papieskim na drugim zjeździe gnieźnieńskim. Zjazd odbędzie się
12 marca 2000 r. z okazji 1000. rocznicy historycznego zjazdu gnieźnieńskiego, ma w nim uczestniczyć siedmiu lub ośmiu prezydentów państw europejskich, których historia wiąże się z postacią św. Wojciecha. Wydarzenie to będzie jednym z głównych elementów obchodów Roku 2000 w Polsce.

Rocznica powstania Radia Maryja

8 grudnia br. Radio Maryja obchodziło 8. rocznicę powstania. Uroczystości rocznicowe odbyły się 7 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Mszy św. przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, koncelebrowało blisko 100 kapłanów z kraju i z zagranicy. W homilii bp Suski przypomniał niektóre wypowiedzi Jana Pawła II skierowane do Radia Maryja. W ich kontekście wskazał na główne zadanie rozgłośni: uczestnictwo w dziele nowej ewangelizacji.
Głównym darem ołtarza Rodziny Radia Maryja, złożonym w czasie Mszy św., była kolejna złota róża, wykonana m.in. z obrączek małżeńskich ofiarowanych przez słuchaczy rozgłośni. Dar składała poruszająca się na wózku 13-letnia Madzia Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.
Wśród obecnych było liczne grono parlametarzystów z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Zającem, a także przedstawiciele Ministerstwa Łączności, Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomoc dla Kościoła na Syberii

Tak jak nasi przodkowie pomagali przed rewolucją bolszewicką tworzyć Kościół na Syberii, tak teraz my mamy okazję pomóc w budowaniu odrodzonego Kościoła na tych terenach - powiedział bp Jerzy Mazur, administrator apostolski Syberii Wschodniej. Przemawiał on 3 grudnia br. na zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną w Warszawie konferencji prasowej nt. Kościoła na tym terenie.
Ukazanie życia Kościoła na Syberii miało związek z ogólnopolską zbiórką pieniężną w parafiach na potrzeby Administratury Apostolskiej Wschodniej Syberii (12 grudnia br.)
14 grudnia br. Warszawska Prowincja Karmelitów Bosych - w odpowiedzi na zaproszenie bp. Mazura - rozpoczęła swoją działalność duszpasterską we Wschodniej Syberii. Dwaj kapłani tej Prowincji, o. Kasjan Jerzy Dezor i o. Maciej Sydow, podjęli pracę w Usolu Sybirskim k. Irkucka, tj. w miejscu katorgi patrona Sybiraków - św. Rafała Kalinowskiego, karmelity bosego.

Reklama

Medal "Bogaci Miłosierdziem"

Marek Grechuta, Antonina Krzysztoń i Kaja Danczowska wystąpili w Koncercie Adwentowym z Caritas. Podczas koncertu metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski wręczył medal "Bogaci Miłosierdziem", przyznany Marii Gądek - "za przekazanie dorobku swego życia, w tym domu, z przeznaczeniem na zorganizowanie Rodzinnego Domu Dziecka w Krakowie".
Medal w imieniu nieobecnej na koncercie Laureatki odebrały dzieci, które mieszkają w jej domu. "Dobrej pani Gądek dzieci zaniosą medal, przekażą go i bardzo serdecznie ucałują od nas wszystkich. Tak jak potrafią, podziękują za tę miłość, która po prostu nazywa się dobrym sercem... Zanieście, podziękujcie, a potem bądźcie takie jak ona - dobre, rozdające miłość i życzliwe" - powiedział do najmłodszych kard. Macharski, wręczając odznaczenie.
Pierwszy w Krakowie Rodzinny Dom Dziecka powstał przy ul. Źródlanej. W domu ofiarowanym przez Marię Gądek mieszka rodzina Szczygłowskich i pięcioro dzieci z krakowskich domów dziecka. W domu jest dziesięć miejsc dla najmłodszych. Przygotowane są także miejsca dla dzieci, które trafiają tu na jakiś czas z pogotowia opiekuńczego. Dom finansowany jest przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Reklama

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

IX Pielgrzymka Górników

28 listopada br. ok. 3 tys. górników wzięło udział w pielgrzymce na Jasną Górę. Zorganizował ją Krajowy Sekretariat Energetyki i Górnictwa NSZZ "Solidarność". W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: Marek Kempski - wojewoda śląski, Jan Szlązak - wiceminister gospodarki i górnictwa, Karol Łużniak - poseł RP i Jerzy Langer - wiceprzewodniczący Krajowej Komisji NSZZ "Solidarność".
Górnicza brać zgromadziła się najpierw przy kościele św. Barbary w Częstochowie. Powitał ją proboszcz - o. Jan Zinówko - paulin, który przed wstąpieniem do Zakonu jako górnik dołowy pracował w kopalni węgla "Sośnica". Górnicy, z 50 pocztami sztandarowymi, ze śpiewem i przy dźwiękach dętej orkiestry "Bełchatów", weszli procesjonalnie do Bazyliki, aby uczestniczyć w koncelebrowanej Eucharystii. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Stefan Cichy. Na wstępie podprzeor - o. Zygmunt Okliński pozdrowił górnicze zgromadzenie. Słowo Boże wygłosił Biskup Celebrans. Nawiązując do przeżywanego czasu Adwentu, powiedział: "Czuwać - to znaczy czuć się odpowiedzialnym za wspólne dobro, które nazywa się Polska. Czuwać - znaczy nie tracić nadziei, bo zabijać nadzieję jest zbrodnią".
Po wyznaniu wiary bp Cichy poświęcił dwa nowe sztandary: Stowarzyszenia Górników Emerytów z Kłobucka i Zakładu Górniczo-Energetycznego " Sobieski" Jaworzno II Sp. z o.o.
Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Ksiądz Biskup odczytał Akt Zawierzenia Maryi wszystkich górników oraz ich rodzin. Zakończeniem pielgrzymki było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach.
XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich
4 grudnia br. odbyła się XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich. Uczestniczyło w niej ponad 300 osób.
Po modlitwie przed Cudownym Obrazem wygłoszone zostały w Auli Papieskiej następujące referaty: Trójca Święta jako źródło i wzór miłości międzyludzkiej u progu Wielkiego Jubileuszu - ks. prał. Tadeusz Uszyński z Warszawy, krajowy moderator Sodalicji Mariańskich; Miejsce wychowania w życiu człowieka i społeczeństwa - rodzina, Kościół, szkoła - Grażyna Sołtyk, poseł na Sejm RP; Katolik w życiu publicznym - Jan Musiał.
Po dyskusji sodaliski i sodalisi udali się do Kaplicy Matki Bożej, aby uczestniczyć w koncelebrowanej Eucharystii, której przewodniczył ks. prał. Uszyński, a homilię wygłosił moderator Jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej - o. Mieczysław Łacek. W czasie Mszy św. 8 osób złożyło przyrzeczenia sodalicyjne i 14 - ślubowania sodalicyjne.
Następnie w Auli Papieskiej odprawiono Drogę Krzyżową, odmówiono Różaniec i odczytano życzenia skierowane do Ojca Świętego, Prymasa Polski, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Pielgrzymkę zakończono podzieleniem się opłatkiem.

Reklama

Więź Opola z Ojcami Paulinami z Jasnej Góry

Grupa modlitewna Królowej Pokoju istnieje w Opolu od czerwca 1997 r. Zrodziła się spontanicznie, w wyniku ogromnej potrzeby modlitwy, kiedy to jedna z uczestniczek pielgrzymki do Medjugorie poważnie zachorowała. Łaska uzdrowienia spotęgowała chęć modlitwy we wspólnocie. Odtąd uczestnicy grupy modlitewnej zaczęli spotykać się regularnie każdego 2. i 25. dnia miesiąca o godz. 17.00 na Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Świętej Trójcy w klasztorze Ojców Franciszkanów w Opolu. Opiekę nad grupą sprawują: o. Krescencjusz Rutowicz - gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Opolu oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry.
"Możemy uczynić wiele dobrego, modląc się wspólnie i wynagradzając Boskiemu Sercu przez dobre uczynki i życzliwość" - powiedziała Barbara Skrzyńska. To właśnie p. Barbara zorganizowała spotkanie z o. dr. Janem Pachem - paulinem, stałym współpracownikiem Niedzieli. Spotkanie miało miejsce we franciszkańskim klasztorze w Opolu 2 grudnia br. Wiersze Ojca Jana recytowała Grażyna Rogowska - aktorka Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Wieczór uświetniły grą na skrzypcach i śpiewem uczennice opolskiej Szkoły Muzycznej II stopnia - Marta Majchrzczyk i Anna Dzwonkowska. W czasie spotkania Ojciec Jan mówił o Jasnogórskiej Matce Bożej, o swej poezji i o wielkiej potrzebie "wczytywania się" w szpalty prasy katolickiej. Zebrani mogli też bliżej zapoznać się z postacią i spuścizną Stefana Kardynała Wyszyńskiego. O. Pach mówił również o małych, regionalnych ojczyznach, z których wywodzi się wielu wybitnych Polaków.
"Ojcowie Franciszkanie wsłuchują się w bicie serca Matki Bożej z Częstochowy, dlatego więź z Ojcami z Jasnej Góry jest nam bardzo potrzebna" - stwierdził o. Zenon Obuchowski, duchowy opiekun grupy, podsumowując autorskie spotkanie z o. Janem Pachem.
Po zakończeniu spotkania jego uczestnicy mogli nabyć nie tylko poezje o. Pacha, zebrane w tomiku W ramionach Matki, ale także wiele innych propozycji książkowych Biblioteki "Niedzieli".

Renata Zaraś

JEDNYM ZDANIEM

8 grudnia br. w Warszawie Prymas Polski - kard. Józef Glemp wręczył 18 osobom ordery prymasowskie "Ecclesiae populoque servitium praestanti". Przyznano też tegoroczne Nagrody im. św. Brata Alberta - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej oraz działalność społeczną i ekumeniczną.
Ks. Bogdan Giemza został wybrany na drugą kadencję prowincjałem Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Kolejny - siódmy transport z pomocą humanitarną dla Kosowa zorganizowała Caritas Polska, przy współpracy z Caritas Ordynariatu Polowego i Caritas Archidiecezji Katowickiej. Caritas zgromadziła dotąd łącznie na pomoc dla Kosowa 9 mln zł.

Premier Jerzy Buzek przebywał z oficjalną wizytą państwową w Izraelu i w Autonomii Palestyńskiej. Jej rezultatem ma być m.in. podpisanie polsko-izraelskiej umowy o ruchu bezwizowym.

Z wizytą w Polsce przebywał dowódca sił NATO w Europie - gen. Wesley Clark. Spotkał się on z dowództwem i żołnierzami Wojska Polskiego oraz rozmawiał z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Polska wezwała Unię Europejską do ustalenia listy konkretnych warunków, na jakich możemy przystąpić do Unii (UE domaga się m.in. natychmiastowego wprowadzenia całkowitej liberalizacji handlu ziemią pod inwestycje).

W ramach programu PHARE Polska rozpoczęła działania zmierzające do uszczelnienia zielonej granicy (z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą i Słowacją).

Rząd przyjął stanowisko negocjacyjne wobec Unii Europejskiej w sprawie rolnictwa, w którym nie domaga się żadnych okresów przejściowych, zobowiązując się do przejęcia w całości do końca 2002 r. wspólnej polityki rolnej.

Hanna Suchocka, minister sprawiedliwości, zapowiedziała nowelizację kodeksu karnego, wg której surowiej mieliby być karani m.in. pijani kierowcy, gwałciciele i łapówkarze.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Legalność zawieranych w kraju transakcji miałby nadzorować Generalny Inspektor Informacji Finansowej.

ZChN podjęło starania o przeprowadzenie wraz z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi referendum w sprawie dekomunizacji oraz o przeprowadzenie debaty parlamentarnej na temat odszkodowań dla polskich robotników przymusowych w III Rzeszy.

Czesław Kiszczak będzie odpowiadał za przyczynienie się do masakry w kopalni "Wujek". Warszawski Sąd Okręgowy nie uwzględnił wniosku mec. J. Wasilewskiego, obrońcy Kiszczaka, o zawieszenie procesu jego klienta w tej sprawie ze względu na stan zdrowia.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie rozstrzygnie, czy śledztwo w sprawie inwigilacji prawicy przez UOP na początku lat 90. będzie kontynuowane (zostało ono umorzone w sierpniu br. przez warszawską Prokuraturę Okręgową).

Sąd ukarał uczestników pochodu 1-majowego w 1997 r. w Łodzi - sprawców pobicia dziennikarzy, którzy chcieli zarejestrować atak sympatyków SLD na organizatorów antykomunistycznego happeningu.

Skazani przed rokiem w głośnym procesie mordercy warszawskiego maturzysty Tomka Jaworskiego wystąpili z apelacją, domagając się zmniejszenia wyroków. Jeden z nich odwołał wszystko, co powiedział przed sądem.

I oddział PKO BP w Łodzi zapłaci ponad 300 tys. zł odszkodowania swojemu klientowi, którego oszczędności przed 2 laty bankowcy przez nieostrożność wydali złodziejom.

ZUS i pracodawcy zaoszczędzili od sierpnia br. ponad 1 mln zł na wyłudzanych przez pracowników zasiłkach chorobowych (okazało się, że jedna trzecia zwolnień lekarskich była wystawiana bez żadnego uzasadnienia).

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję