Reklama

WIADOMOŚCI Z POLSKI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podsumowuje 1999 r.

Ożywienie życia w parafiach oraz wzrastająca aktywność ruchów i stowarzyszeń katolickich cechowały życie Kościoła w Polsce w 1999 r. Opinię taką wyraził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski - o. Adam Schulz SJ, poproszony o podsumowanie mijającego roku. Jego zdaniem, procesy te świadczą o dobrym przygotowaniu do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.
Według o. Schulza, pielgrzymka Ojca Świętego do Polski stała się wigilią Wielkiego Jubileuszu w naszym kraju. Drugim ważnym wydarzeniem minionego roku, zdaniem o. Schulza, było zakończenie prac II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego. Ubiegły rok przyniósł także wiele inicjatyw charytatywnych, społecznych, kulturalnych i formacyjnych, na co z pewnością miał wpływ "nowy dynamizm polskich kapłanów".
Wśród wydarzeń na świecie o. Schulz na pierwszym miejscu wymienił Synod Biskupów dla Europy.

Mniej urodzeń, dłuższe życie - raport GUS za 1999 r.

Po raz pierwszy w latach powojennych liczba ludności w Polsce zmniejszyła się i wynosi obecnie ok. 38 mln 654 tys. Jest to o 13 tys. mniej niż w poprzednim roku. Równocześnie w porównaniu z 1998 r. wzrosła o ok. 8 tys. liczba zgonów. Główną przyczyną ujemnego przyrostu naturalnego w Polsce jest świadomie przyjmowany model rodziny - jedno lub dwoje dzieci. Wynika to z większej aktywności zawodowej i edukacyjnej kobiet. Znaczenie ma tutaj rosnąca konkurencja na rynku pracy i chęć utrzymania stanowiska. Obecnie w Polsce współczynnik " dzietności" wynosi 1,4, co oznacza, że 10 kobiet rodzi 14 dzieci. " Współczynnik ten jest zdecydowanie niższy niż w krajach skandynawskich, a także w Islandii, Irlandii, Francji i Wielkiej Brytanii" - podkreśla raport GUS. Do roku 2010 nie można się spodziewać wyżu demograficznego.
Statystyczny mieszkaniec Polski ma obecnie 35 lat (w 1995 r. - 34).
Starsze są kobiety - średnio 37 lat. Średni wiek mężczyzn natomiast wynosi 33 lata. Mężczyźni dożywają średnio wieku 68,9 lat, a kobiety 77,3. Przy obecnych tendencjach nadumieralność mężczyzn będzie się stopniowo zmniejszała.
Według prognozy GUS, w perspektywie roku 2025 coraz więcej osób będzie pozostawało w stanie wolnym, mniej powstanie rodzin. Wiek kobiet zawierających małżeństwa przesunie się z 22-24 na 26, a przeciętny wiek, w którym rodzą dzieci przesunie się z 26 na 29 lat. Liczba ludności w Polsce będzie ulegała nieznacznym wahnięciom. W latach 2005-18 nastąpi nieznaczny dodatni przyrost i w 2015 można się spodziewać, że społeczeństwo polskie będzie liczyło 39 mln. Według prognoz GUS, 40 mln ludności możemy osiągnąć najwcześniej w 2050 r.

JEDNYM ZDANIEM

1 stycznia br. rozpoczęły się kościelne obchody 1000-lecia arcybiskupstwa wrocławskiego. Będą one świętowane przez cały rok jako milenium archidiecezji i miasta Wrocławia.

Wyznawcy prawosławia oraz Kościołów obrządku wschodniego (staroobrzędowcy i grekokatolicy) obchodzili - według kalendarza juliańskiego - święta Bożego Narodzenia 6-8 stycznia br.

Polska nie wywiązała się z 3 (na 24) celów obronnych, do których była zobowiązana po wejściu do NATO (chodzi głównie o niedostosowanie naszych lotnisk i samolotów do standardów NATO).

Polska ma 5 nowych miast: Prusice, Tyszowce, Czchów, Kosów Lacki i Nekla; prawa miejskie przyznał im premier RP.

Od nowego roku weszła w życie ustawa o działach administracji rządowej, według której premier RP został ministrem działowym ds. integracji europejskiej, a sekretarz Rady Ministrów - szefem Centrum Legislacyjnego Rządu.

Rząd zaproponował zaostrzenie przepisów o ruchu drogowym (m.in. ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h i przyznawanie prawa jazdy od 18. roku życia).

Senat RP uchwalił stanowisko w sprawie wojny w Czeczenii, domagając się natychmiastowego zawieszenia działań wojennych i podjęcia rozmów pokojowych z udziałem OBWE. Parlamentarzyści SLD nie poparli tego apelu.

W Sejmie dyskutowano o stosunkach polsko-litewskich. Stwierdzono m.in., że wzajemne kontakty są dobre, ale strona litewska często nie wywiązuje się ze zobowiązań przyjętych w odniesieniu do polskiej mniejszości na Litwie.

Parlamentarzyści oraz Prymas Polski spotkali się z 66 naszymi rodakami z Kazachstanu, przebywającymi w Polsce podczas świąt Bożego Narodzenia. 5 stycznia br. zakończyli oni swą 5. pielgrzymkę do ojczyzny.

Apel do marszałka Sejmu o znowelizowanie ustawy lustracyjnej tak, aby objęła ona swym działaniem także dziennikarzy mediów niepublicznych, wystosowała grupa 30 dziennikarzy. Obecnie lustracji podlegają tylko szefowie mediów publicznych.

Sejm ogłosił rok 2000 Rokiem Reymontowskim (w grudniu br. minie 75. rocznica śmierci Władysława Reymonta).

Posłowie chcą uniemożliwić zwrot nieruchomości osobom mieszkającym poza granicami Polski. Zmiany w projekcie reprywatyzacyjnym mają być odpowiedzią na niedawny pozew 11 amerykańskich Żydów.

Grupa parlamentarzystów pod przewodnictwem marszałek Senatu Alicji Grześkowiak stworzyła specjalny zespół "Parlamentarzyści dla Jubileuszu Roku 2000", włączając się w ten sposób w obchody Roku Jubileuszowego.

W Sejmie powstało kolejne, czwarte koło poselskie - Koło Polskiej Racji Stanu.

Michał Maliszewski został nowym szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, obejmując tym samym kierownictwo nad wszystkimi programami informacyjnymi w telewizji publicznej.

Prezesem Polskiego Radia został Ryszard Miazek z PSL.

W siedzibie MSWiA w Warszawie znaleziono nigdy nie ewidencjonowane dokumenty SB i MSW z lat 80.

W proteście przeciwko wojnie w Czeczenii w Lesznie podpalił się jeden z pięciu Polaków porwanych 2 lata temu w tym kraju.

W związku z przypadającą w br. 60. rocznicą zbrodni katyńskiej, MEN i sekcja oświatowo-wychowawcza NSZZ "Solidarność" zorganizowały konkurs dla młodzieży pod hasłem: Katyń - Golgota Wschodu.

Początek roku przyniósł podwyżki cen niektórych artykułów i usług. Więcej zapłacimy za telefon, energię cieplną i usługi pocztowe. Po raz pierwszy obniżono ceny paliw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Cały rozmowa z bp. Arturem Ważnym:

CZYTAJ DALEJ

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

2024-04-25 10:17

[ TEMATY ]

majówka

natura

kleszcze

Adobe.Stock

Zbliża się majówka, czas, który wielu z nas planuje spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z piękna natury i wspólnego czasu z bliskimi. Jednak wraz z nadejściem wiosny przypominamy sobie o niebezpieczeństwie związanym z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

Zwiększające się zagrożenie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję