Reklama

Premier: Tysiące niebezpiecznych bodźców zagrożeniem dla dzieci

W trakcie pandemii tak wiele mówimy o zagrożeniach dla zdrowia publicznego i gospodarki, że często umykają nam równie ważne, ale mniej widoczne problemy.

[ TEMATY ]

dzieci

Mateusz Morawiecki

pandemia

Mateusz Morawiecki/Facebook

To szczególnie trudny czas dla najmłodszych Polaków, którzy z dnia na dzień stracili niemal zupełnie kontakt z rówieśnikami - przyjaciółmi z podwórka czy szkolnymi kolegami. To, co dla osób dorosłych jest dużym obciążeniem, dla dzieci staje się często załamaniem ich świata, który dopiero co zaczęły budować.

To ma ogromny wpływ na ich psychikę. Często są to sprawy, z których my, dorośli zdajemy sobie sprawę zbyt późno.

Reklama

Każdy, kto tak jak ja wychowywał się w PRL-u wie, że to nie było najłatwiejsze dzieciństwo. Żyliśmy na zdecydowanie niższym poziomie, a wiele rodzin przeżywało trudności – czy to finansowe, czy związane z polityczną opresją. Dziś żyjemy w społeczeństwie bardziej zamożnym i bezpiecznym, ale chyba można powiedzieć, że problemy, które dotykają nasze dzieci są jeszcze bardziej skomplikowane niż kiedyś.

My - rodzice, dorastaliśmy w świecie, w którym psychiatria, a zwłaszcza psychiatria dziecięca była dziedziną mało dostępną. Niektóre problemy z tego obszaru były słabo zrozumiane. Dziś wiemy doskonale, że dzieci narażone są w jeszcze większym stopniu na cierpienie psychiczne niż dorośli. Depresja, zaburzenia lękowe, nerwice czy uzależnienia dotykają wielu nastolatków, ale i młodsze dzieci.

Tysiące bodźców każdego dnia, niezwykła dynamika mediów społecznościowych, setki aplikacji, narażają młodych na wiele zjawisk, które wcześniej nie istniały w takim natężeniu: hejt, odzieranie z prywatności, uzależnienia cyfrowe, presja rywalizacji. Cierpią także z powodu zbyt małej ilości czasu, który poświęcają im rodzice. Wreszcie nie mogą się odnaleźć w rzeczywistości rozbitych rodzin.

Reklama

Chcę mocno podkreślić, że nikt nie powinien się wstydzić tych problemów. Te choroby mogą dotknąć każdego z nas, jak i każde dziecko.

Na nas - dorosłych, spoczywa wielki, choć trudny obowiązek zrozumienia, akceptacji i stworzenia warunków, w których dzieci otrzymają profesjonalną pomoc.

Dlatego od lat budujemy i rozwijamy sieć wsparcia dla dzieci, które potrzebują opieki psychiatrycznej. Tylko w zeszłym roku podwoiliśmy nakłady na tę zaniedbaną dotąd gałąź medycyny z poziomu 250 mln do 349 mln zł. Liczba placówek świadczących pomoc dzieciom i rodzicom zwiększyła się o ponad 50% - dziś jest ich ponad 500.

W kwietniu działalność rozpoczęło 138 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Nadal potrzebujemy więcej specjalistów od psychiatrii dziecięcej. W ostatnich 5 latach ich liczba wzrosła o blisko 25%, ale to ciągle za mało.

Nie piszę tego, by chwalić się osiągnięciami rządu. To nie powód do chwały, to po prostu nasz obowiązek wobec dzieci. No i przede wszystkim to dopiero początek długiej drogi, jaka przed nami. Dlatego w tym roku nadal będziemy wzmacniać psychiatrię dziecięcą.

Po pierwsze, potrzebna jest poprawa infrastruktury, a więc remonty i doposażenie oddziałów. Przeznaczymy na ten cel nawet do 120 mln złotych.

Po drugie, chcemy uruchomić bezpłatną, całodobową infolinię - również w wersji internetowej w formie chatu i e-maila - wsparcia dla dzieci i młodzieży, studentów i każdej potrzebującej młodej osoby. Na infolinii pomocy nikt nie odmówi również rodzicom, których dzieci borykają się z problemami. Na ten cel przeznaczymy ok. 20 mln zł.

Po trzecie, chcemy zwiększyć dostępność świadczeń zdrowotnych adresowanych do dzieci i młodzieży, które doświadczyły negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19. Przeznaczymy na to do 60 mln zł.

Po czwarte, chcemy uruchomić program profilaktyki uzależnień cyfrowych dla młodych i najmłodszych, na co mamy zarezerowane nawet 20 mln zł.

Te wszystkie działania będą warte nawet 220 mln zł. To ogromne środki, ale w tej sprawie nie ma miejsca na oszczędności.

To nie powinna być przedmiotem żadnych politycznych gier. Tu naprawdę nie chodzi o licytację, kto da więcej. Mierzymy się z wyzwaniami, które dotykają każdego nowoczesnego społeczeństwa, a problemy naszych dzieci nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Potrzebujemy długofalowej strategii umożliwiającej zbudowanie sieci pomocy, która będzie nie tylko skuteczna, ale i przyjazna dla najmłodszych.

Pamiętajmy - troska o zdrowie psychiczne dzieci to nie tylko kwestia pieniędzy, ale przede wszystkim naszej wrażliwości. Wiele zależy od nas - dorosłych. Dlatego proszę wszystkich rodziców, by nie wahali się rozmawiać ze swoimi dziećmi nawet o najtrudniejszych problemach i zwracali się po pomoc do specjalistów. Chcę żeby wszyscy Państwo wiedzieli, że Wy i Wasze dzieci nie zostajecie z problemami sami.

W tej sprawie wypowiadam się dziś nie tylko jako premier, ale również jako ojciec czwórki wspaniałych dzieci.

Dziękuję wszystkim, którzy od lat angażują się na rzecz poprawy sytuacji psychiatrii dziecięcej - parlamentarzystom, dziennikarzom i organizacjom społecznym. Jestem pewien, że w tej sprawie będziemy jeszcze wielokrotnie współpracować. Troska o los naszych dzieci może tylko łączyć.

2021-01-20 19:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: będę podejmował działania, które mają chronić instytucje rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

Mateusz Morawiecki

twitter.com/pisorgp

Rodzina jest podmiotem, a nie przedmiotem polityki. Podejmowałem oraz nadal będę podejmował działania, które mają chronić instytucje rodziny i chrześcijańskie korzenie Europy - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

"Podejmowałem oraz nadal będę podejmował działania, które mają chronić instytucje rodziny i chrześcijańskie korzenie Europy" - deklaruje szef rządu we wpisie opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję