Reklama

MEKSYK

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka do Guadalupe

Prawie 70 tys. pątników przybyło z pielgrzymką do narodowego sanktuarium Meksyku i Ameryki Łacińskiej w Guadalupe. Było to jedno z największych przedsięwzięć religijnych i organizacyjnych w skali całego kraju ostatnich lat.
Władze lokalne uruchomiły dla pielgrzymów specjalny program zdrowotny i program udzielania pierwszej pomocy. Na całej trasie ze stanu Meksyk do Guadalupe pielgrzymi mieli do dyspozycji wodę, a także surowicę, witaminy. Nad pielgrzymami czuwało ok. 130 lekarzy i pielęgniarzy.
Powyższe fakty świadczą o znacznej poprawie stosunków państwowo-kościelnych w kraju, który przez całe dziesięciolecia należał do najbardziej antyklerykalnych na kontynencie i w którym na początku tego wieku toczyła się wojna domowa, wymierzona w znacznym stopniu przeciw Kościołowi.

Obraz przed wyborami

Reklama

Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi biskupi hiszpańscy zaapelowali do wiernych o rozsądek polityczny. W liście pasterskim z okazji wyborów, zaplanowanych na 12 marca br., Konferencja Biskupów Hiszpanii przypomniała, że katolicy powinni głosować na taką partię, której program jest najbardziej zbliżony do przesłania ewangelicznego.
Biskupi wezwali też wyborców, by podejmując decyzję, dokładnie przyjrzeli się, czy wybierany przez nich kandydat dostatecznie silnie broni podstawowych wartości, takich jak prawo do życia czy ochrona rodziny opartej na związku małżeńskim. Jednocześnie, w związku z powtarzającymi się aktami terroryzmu, biskupi hiszpańscy przypomnieli, że katolik "nie może wybierać partii wspierającej przemoc, terror i śmierć".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sympozjum Komisji ds. Mediów

19 lutego br. odbyło się w Strasburgu spotkanie członków Komisji Episkopatów Europy ds. Mediów. Wziął w nim udział m.in. bp Jan Chrapek - wiceprzewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Mówił o procesie komercjalizacji mediów, który może oznaczać wprowadzenie nowego rodzaju cenzury: "cenzury ekonomicznej". Zwrócił też uwagę, iż wzrost liczby kanałów komercyjnych może doprowadzić do tego, że producenci telewizyjni będą kierować się wyłącznie zyskiem, co w praktyce doprowadzi do zepchnięcia na margines programów kulturalnych, społecznych i religijnych.
Podczas sympozjum w Strasburgu jego uczestnicy dyskutowali głównie na temat problemów katolickiej radiofonii i telewizji w Europie.

Propozycje Kościoła do Karty Praw Podstawowych UE

Reklama

Kościół katolicki przedstawił propozycje do opracowywanej Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Dokument biskupów europejskich, opublikowany 18 lutego br. w Brukseli, postuluje wprowadzenie do Karty UE takich wartości, jak prawo do życia, oraz gwarancję przestrzegania praw rodziny. Zdaniem biskupów, Karta powinna zagwarantować także prawa dziecka oraz ludzi starszych. Kościół upomina się też o osłony dla niepełnosprawnych, zagwarantowanie praw socjalnych i prawa do azylu. Biskupi z krajów UE przypominają, że wolna od pracy we wszystkich krajach wspólnoty niedziela byłaby wyrazem tożsamości i wspólnej spuścizny kulturalnej.
Idea zredagowania Karty Praw Podstawowych UE została zaproponowana wiosną 1999 r. przez Niemcy. Zestaw propozycji do Karty, pod ogólnym tytułem Prawo do życia, został opracowany przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Prostowanie wizerunku państwa

Dwa największe autorytety moralne Austrii: kard. Franz Koanig i kard. Christoph Schoanborn wystosowali wspólny apel do rodaków w związku z obecną sytuacją polityczną w tym kraju.
Kardynałowie napisali m.in., że w wyniku nieznanych dotychczas podziałów znacznie zmniejszył się fundament stabilnej wspólnoty, który przez dziesięciolecia owocował atmosferą życzliwości i spokoju w Austrii. Stwierdzili, że konieczny jest przede wszystkim spokojny dialog, nie zaś protesty przeciwko krajowi, w którym zakorzenione są od dawna prawa człowieka. "Niezwykle ważne jest prostowanie przedstawianego w Europie obrazu Austrii, który nie odpowiada rzeczywistości" - oświadczyli.
Hierarchowie zapewnili jednocześnie, że Kościół gotów jest wnieść swój wkład w dialog wewnątrzaustriacki i ogólnoeuropejski na temat pojednania i odrzucenia nieuzasadnionej wrogości.

Reklama

Twardy sprzeciw Kościoła katolickiego przyczynił się w wielkim stopniu do powstrzymania w USA na początku XX wieku idei eugenezy (wywodzącej się z darwinizmu) - czyli regulacji urodzeń osób upośledzonych, podobnej do tej, jaką praktykowano później w Niemczech hitlerowskich. Do takich wniosków doszli autorzy materiału, opracowanego na Uniwersytecie Yale. Wynika z niego, że projektom tego rodzaju selekcji sprzeciwiali się przede wszystkim katolicy - zarówno hierarchia, jak i liczni świeccy, a także niektóre organizacje prawnicze, polityczne i lekarskie.
Zdaniem autorów opracowania, w pierwszej połowie XX wieku wielu lekarzy uważało, że sterylizacja mogłaby pomóc stworzyć społeczeństwo wolne od chorób umysłowych i przestępstw. W duchu tej zbrodniczej idei dokonano w USA od początku XX wieku do lat 60. setek tysięcy przymusowych sterylizacji.

Wbrew wstępnym porozumieniom włoska telewizja publiczna RAI nie nadała w czasie odbywającego się w San Remo 50. festiwalu piosenki informacji na temat inicjatyw miejscowego Episkopatu na rzecz umorzenia długów krajów Trzeciego Świata.
W odpowiedzi na apel Jana Pawła II o redukcję bądź likwidację zadłużenia krajów rozwijających się, zawarty w liście apostolskim Tertio millennio adveniente, biskupi włoscy postanowili wykupić od państwa długi Zambii i Gwinei Konakry na łączną sumę ok. 200 mld dol. Festiwal w San Remo byłby okazją do zapoznania z tą inicjatywą co najmniej 20 mln telewidzów.
Biuro prasowe RAI oświadczyło, że na emisję migawki filmowej, w której miał wziąć udział b. prezydent RPA Nelson Mandela, nie zgodzili się konferansjerzy festiwalu.

Stolica Apostolska pragnie raz jeszcze rozważyć ważność święceń kapłańskich tajnie udzielanych w czasach komunistycznych w b. Czechosłowacji. Sprawy te omawiał podczas zakończonej 18 lutego br. wizyty w Pradze sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary - abp Tarcisio Bertone. Przywiózł on do Pragi oświadczenie Kongregacji, wyjaśniające stanowisko wobec tych duchownych, którzy w czasie prześladowań komunistycznych w Czechosłowacji przyjmowali potajemnie święcenia kapłańskie lub biskupie.
Po zmianach ustrojowych 1989 r. Stolica Apostolska poddała w wątpliwość ważność święceń kapłańskich udzielanych w podziemiu. Liczbę tak wyświęconych księży ocenia się na ok. 200, w tym kilku biskupów.

Głowa Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego - patriarcha Teoktyst poprosił o przebaczenie za ustępstwa, jakie uczynił Kościół podczas panowania komunistycznego reżimu Nicolae Ceausescu.
Patriarcha Teoktyst powiedział, że prosi o przebaczenie obecnie, gdyż "nie miał odwagi uczynić tego wcześniej". "Spowodowałem cierpienie wielu wiernych" - powiedział rumuński patriarcha. Jest to pierwsze tego typu wyznanie głowy rumuńskiego prawosławia od czasu upadku komunizmu w tym kraju w 1990 r.
W wywiadzie udzielonym BBC patriarcha odparł zarzuty o wyrażenie zgody na zburzenie kościołów prawosławnych przez władze komunistyczne. Komuniści przystąpili do ich niszczenia nieoczekiwanie, podczas nieobecności patriarchy w Rumunii.

Katoliccy biskupi Wietnamu zażądali od władz swego kraju, by - zgodnie z nową ustawą o wolności wyznania - uwolniły wspólnoty religijne spod kontroli państwowej (ok. 10% spośród 70 mln Wietnamczyków to katolicy).

USA nałożyły sankcje gospodarcze na Sudan za prześladowanie mniejszości chrześcijańskiej przez władze tego kraju.

Wielka Brytania prawdopodobnie nie przywróci autonomicznego rządu Irlandii Północnej, gdyż Irlandzka Armia Republikańska nie chce złożyć broni.

Niemiecki parlament nakazał chadecji (CDU) zwrot do kasy federalnej ponad 41 mln marek, które otrzymała w ramach dofinansowywania przez państwo działalności partyjnej (CDU zataiła posiadanie tajnych kont w Szwajcarii).

W Kosowie doszło do największego kryzysu od końca wojny. Żołnierze sił pokojowych KFOR musieli użyć gazów łzawiących, by nie dopuścić pochodu tysięcy Albańczyków do kontrolowanej przez Serbów części Mitrovicy.

W pobliżu Srebrenicy (Bośnia) odkryto zbiorowy grób 20 ofiar mordu dokonanego przez Serbów w 1995 r. na bośniackich muzułmanach. Szacuje się, że łączna liczba ofiar zbrodni na społeczności muzułmańskiej sięga 7 tys.

Bułgarski skarb państwa skonfiskował majątek b. komunistycznego dyktatora Teodora Żiwkowa.

Na Litwie rozpoczęła się kampania przed wyborami samorządowymi, w których startuje m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, reprezentująca naszych rodaków, którzy stanowią większość w rejonach: wileńskim i solecznickim.

Parlament Ukrainy zniósł karę śmierci w tym kraju.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma ogłosił przed parlamentem, że priorytetem polityki ukraińskiej jest wejście do Unii Europejskiej; Rosja ma być partnerem dla Ukrainy w dziedzinie gospodarki.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał dekret o powołaniu nowego szefa rządu. Został nim dotychczasowy burmistrz Mińska, Uładzimir Jarmoszyn.

Białoruscy opozycjoniści ogłosili, że zbojkotują zaplanowane na jesień br. wybory parlamentarne, gdyż mają się one odbyć według ordynacji przyjętej przez proprezydencki parlament - bez konsultacji z opozycją.

W wyborach prezydenckich w Rosji wystartuje aż 11 kandydatów.

Rosja nie zgodziła się na pobyt w Czeczenii Mary Robinson - wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka, która krytykowała Rosjan za blokowanie akcji humanitarnej i rzezie w Czeczenii.

Rosyjska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko prezydentowi Czeczenii Asłanowi Maschadowowi, którego oskarża o zorganizowanie " zbrojnego przewrotu" w tej republice.

Rosja zażądała opuszczenia kraju przez czeskiego dyplomatę - w odwecie za zdemaskowanie przez Czechów rosyjskiego szpiega, pracującego w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Pradze.

Władze Chin zagroziły użyciem siły wobec Tajwanu w wypadku zawieszenia rozmów o zjednoczeniu - Tajwan natychmiast odrzucił roszczenia Pekinu.

Chiny wydały Białą Księgę Praw Człowieka, mającą wykazać swoje rzekome sukcesy w zakresie przestrzegania tych praw.

Prezydent RFN Johannes Rau podczas wystąpienia w izrael-skim parlamencie przeprosił naród żydowski za Holocaust i zapewnił, że Niemcy nie dopuszczą do odrodzenia się rasizmu w Europie.

Wybory parlamentarne w Iranie wygrali - według nieoficjalnych wyników - zwolennicy reform, związani z prezydentem Mohammadem Chatamim.

W nigeryj-skiej prowincji Kaduna muzułmanie urządzili rzeź ludności chrześcijań-skiej, sprzeciwiającej się wprowadzeniu tam prawa islamskiego - szarijatu.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Kask dla dzieci jeżdżących na rowerach i hulajnogach ma być obowiązkowy

2025-07-14 15:09

[ TEMATY ]

dzieci

rowery

kask

hulajnogi

obowiązkowy

Adobe Stock

Nowe przepisy mają wprowadzić obowiązkowe kaski dla dzieci-rowerzystów

Nowe przepisy mają wprowadzić obowiązkowe kaski dla dzieci-rowerzystów

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis zostanie wprowadzony w ustawie o ruchu drogowym - poinformował w poniedziałek minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Szef resortu infrastruktury, po posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przekazał, że uchwała ws. przyjęcia rekomendacji obowiązku noszenia kasków podczas jazdy m.in. na hulajnodze elektrycznej i rowerze osób do 16. roku życia została przyjęta jednogłośnie.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

nowy premier

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Zełenski poinformował o tej propozycji na Telegramie po spotkaniu z polityk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję