Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz ks. Peszkowskiego w sprawie Katynia

"W uchwale sejmowej o Katyniu zabrakło jasnego stwierdzenia prawdy, że mordy na oficerach polskich w Katyniu, Miednoje, Kuropatach i innych miejscach stanowiły zwieńczenie wspólnej decyzji sowiecko-niemieckiej o eksterminacji narodu polskiego" - powiedział ks. Zdzisław Peszkowski, komentując 13 kwietnia uchwałę sejmową upamiętniającą mord katyński.
Ks. Peszkowski w rozmowie z KAI przypomniał, że istniało porozumienie gestapo i NKWD po spotkaniu w Zakopanem, mające na celu eksterminację narodu polskiego. Jego zdaniem, uchwała stanowi rozmycie tej prawdy, która jest tragiczna, ale jedynie ona stanowi podstawę do budowania zdrowych stosunków między Polską, Rosją a Niemcami. " Przecież wówczas zaplanowano holokaust narodu polskiego" - powiedział orędownik sprawy pomordowanych na Wschodzie.
Zdaniem ks. Peszkowskiego, brak jest nadal międzynarodowego rozliczenia zbrodni katyńskiej i zapewnienia, że otrzymamy dalsze dokumenty dotyczące tej sprawy. Były więzień Kozielska zwrócił też uwagę na fakt, że nadal brakuje jasnego potwierdzenia ze strony Rosji agresji na Polskę w 1939 r.
Ks. Peszkowski zaznaczył, że uchwała nie podniosła kwestii rozliczenia wewnętrznego. "Nikt nie przeprosił za to, że Sejm polski przez 50 lat milczał w sprawie zbrodni katyńskiej, jakby jej nie było" - dodał ks. Peszkowski. Wyraził też żal, iż nikt nie przeprosił rodzin katyńskich za cierpienia z powodu utraty bliskich, którzy zginęli na Wschodzie.
Ks. Zdzisław Peszkowski przeżył obóz w Kozielsku i cudem uniknął śmierci w Katyniu.

Wystawa: "Ludzie Katynia"

"Pamięć i modlitwa to nasza odpowiedź na zbrodnię" - powiedział ks. prał. Zdzisław Peszkowski 11 kwietnia podczas otwarcia wystawy Ludzie Katynia, poświęconej 60. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz zamordowanemu w Charkowie Władysławowi Sebyle. Wystawa zorganizowana przez Towarzystwo Historyczne im. Szembeków i Zarząd Krajowy Stowarzyszenia " Wspólnota Polska" znajduje się w Domu Polonii w Warszawie.
Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na uchodźstwie, otwierając wystawę zauważył, że "przywraca ona żywym tych, którzy umarli".
Na wystawie zaprezentowano zdjęcia więźniów, rysunki i rekwizyty związane ze zbrodnią katyńską. Wśród obrazów znalazły się m.in. portret Sebyły namalowany przez Józefa Czapskiego i grafiki współczesnego artysty Roberta Lisowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konkurs na Świątynię Opatrzności Bożej

Trzy równorzędne nagrody zostały przyznane w konkursie na projekt architektoniczny świątyni Opatrzności Bożej. Wyniki konkursu ogłoszono 12 kwietnia br. w Warszawie w obecności Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa. Spośród nagrodzonych prac jeden projekt zostanie wybrany do realizacji.
W 1997 r. Ksiądz Prymas powrócił do idei wybudowania kościoła - wotum dziękczynnego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, odzyskanie niepodległości w 1918 r., za wolność wywalczoną w 1989 r., a także za dar pontyfikatu Jana Pawła II. Budowa ma uczcić także Wielki Jubileusz Roku 2000. Uchwałę popierającą wzniesienie w Warszawie świątyni Opatrzności Bożej podjął w 1998 r. zdecydowaną większością głosów obecny Sejm. Świątynia zostanie wzniesiona na polach wilanowskich. Wraz z nią powstaną trzy instytuty, poświęcone trzem Osobom Boskim.

Wielkie postacie ziemi tarnowskiej

30 marca br. w Tarnowie odbyła się sesja naukowa poświęcona zamordowanemu w Oświęcimiu ks. Romanowi Sitko. Sesja zainaugurowała cykl spotkań poświęconych "wielkim postaciom ziemi tarnowskiej".
Ks. Roman Sitko urodził się 30 marca 1880 r. w Czarnej koło Sędziszowa Małopolskiego. Świecenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1904 r. w Tarnowie. W latach 1936-1941 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 1940 r., gdy hitlerowcy zajęli gmach seminaryjny przy ul. Piłsudskiego, założył w Błoniu pod Tarnowem tajne seminarium. Tam klerycy studiowali i przyjmowali święcenia kapłańskie. 22 maja 1941 r. Niemcy otoczyli budynek w Błoniu, a ks. Sitko wraz z alumnami został aresztowany przez gestapo. Na jego prośbę klerycy zostali zwolnieni, a on wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie 12 października 1942 r. poniósł śmierć.
Ks. Roman Sitko został wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. razem ze 107 innymi męczennikami II wojny światowej.

Reklama

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Pielgrzymka Prezydenta Republiki Litewskiej

6 kwietnia br. przybył na Jasną Górę jako pielgrzym Valdas Adamkus - prezydent Republiki Litewskiej. Razem z małżonką Almą i towarzyszącymi mu ponad 30 przedstawicielami władz litewskich i polskich wszedł pieszo od Bramy Jana Pawła II na dziedziniec przed Kaplicą Matki Bożej. Dostojnego pielgrzyma powitali m.in.: bp Antoni Długosz, o. Ireneusz Pompa - wikariusz generalny Zakonu Paulinów, o. Izydor Matuszewski - przeor Jasnej Góry, Marek Kempski - wojewoda śląski, przedstawiciele policji, wojska i władz samorządowych. Po powitaniu Ojcowie Paulini, oprowadzając gościa po Sanktuarium, zwracali uwagę na pamiątki obrazujące wspólną, polsko-litewską historię i na rolę fundatora Jasnej Góry - króla Władysława Jagiełły i Jadwigi jego małżonki. W zabytkowej bibliotece Ojciec Przeor ofiarował Prezydentowi kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a otrzymał obraz przedstawiający panoramę Wilna.
Najważniejszym jednak punktem pielgrzymki była Eucharystia. W koncelebrze Ojców Paulinów sprawował ją przed Cudownym Obrazem bp Długosz. Na wstępie Ojciec Przeor zwrócił uwagę na braterstwo Polski i Litwy w historii, m.in. w walce z Krzyżakami pod Grunwaldem, na łączność Krakowa z Wilnem przez osobę królewicza - św. Kazimierza. " Świadectwem braterstwa są również - mówił Ojciec Przeor - Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski i Papież Jan Paweł II, kochający oba narody, ale nade wszystko sanktuaria Matki Bożej w Ostrej Bramie i na Jasnej Górze, skąd ludzie czerpią siłę". Te same myśli rozwinął również Biskup Celebrans w kazaniu, dodając, że oba narody są do siebie podobne, oba bowiem przeżyły zniewolenie systemu totalitarnego.
Valdas Adamkus, zapytany o wrażenia z pobytu w Sanktuarium, powiedział: "Wrażeń nie da się wyrazić słowami, tylko serce może je wypowiedzieć. Sens mej pielgrzymki był wyrażony w mojej modlitwie podczas Mszy św., celebrowanej w intencji naszych narodów. Jesteście szczęśliwi, że macie dla siebie taką świątynię. Niech ona pozostanie mocą Waszego ducha".

Reklama

Pielgrzymka braci zakonnych

Ponad 500 braci zakonnych uczestniczyło w dniach 5-6 kwietnia br. w pielgrzymce pod hasłem: Nasze pielgrzymowanie z Maryją jest czasem i wiecznością w Bogu. Była to już 18. ogólnopolska pielgrzymka zakonników. Przewodniczący Komisji Braci Zakonnych przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich - br. Zbigniew Srebrzyński, przełożony generalny Braci Serca Jezusowego, odczytał list Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa następującej treści:
"W Roku Wielkiego Jubileuszu pielgrzymujecie do Tej, która jest wzniosłym przykładem doskonałej konsekracji, wyrażającej się pełną przynależnością do Boga i całkowitym oddaniem się Jemu. Naśladujcie Ją w duchowym pielgrzymowaniu do Domu Ojca przez wypełnianie codziennych posług tam, gdzie Opatrzność Boża przez pośrednictwo przełożonych Was postawiła".
Pielgrzymkę zainaugurowała Msza św., którą w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił bp Antoni Długosz. "Jestem głęboko przekonany - mówił w kazaniu - że na pierwszym miejscu Wy, jako zakonnicy i bracia, jesteście ludźmi z powołania. Jesteście bowiem ludźmi, którzy całkowicie zawierzyli Bogu i Bożej Matce, i tylko Ich traktujecie jako swój najwspanialszy wzór".
O godz. 15.00 bracia rozpoczęli na Wałach Drogę Krzyżową. Rozważania stacyjne przygotowali i prowadzili bracia cystersi, natomiast duży krzyż nieśli od stacji do stacji kolejno bracia: filipini, werbiści, kamilianie, karmelici, klaretyni, pijarzy, bracia bezhabitowi, salezjanie, chrystusowcy, Serca Jezusowego, zmartwychwstańcy, pauliści, paulini. Po Drodze Krzyżowej była okazja do skorzystania z sakramentu pojednania, czas na prywatną adorację i modlitwę zakończoną wspólnym Różańcem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Przewodniczyli mu bracia bonifratrzy. Zakończeniem dnia był Apel, który poprowadził bp Edward Samsel z Ełku - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W drugim dniu Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił bp Samsel. W kazaniu nawiązał m.in. do tajemnicy Nazaretu. "W Nazarecie, który papież Paweł VI nazwał <szkołą Ewangelii>, Bóg stał się człowiekiem w łonie Maryi i między nami. Stał się towarzyszem naszej drogi. Abraham otrzymał obietnicę syna, natomiast Maryja otrzymała obietnicę stania się Matką Zbawiciela Świata. Ta obietnica zmieniła kierunek Jej życia. Konsekracja zakonna jest jak <Fiat> Maryi. To <Fiat> każe iść z wiarą przez życie aż pod krzyż". W czasie Eucharystii bracia ponowili konsekrację zakonną. Przed zakończeniem pielgrzymki było jeszcze spotkanie w Auli Papieskiej, gdzie bracia franciszkanie z Niepokalanowa prowadzili program o charakterze rekreacyjnym.

Reklama

Pielgrzymki maturzystów

8 kwietnia br. 2360 maturzystów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w pielgrzymce pod hasłem: Wczoraj - dziś - jutro - młodzi. Razem z ordynariuszem metropolitą abp. Zygmuntem Kamińskim towarzyszyło młodzieży 60 księży prefektów i 100-osobowe grono pedagogiczno-rodzicielskie.
Najpierw młodzież, podzielona na dwie grupy, miała osobne dwugodzinne spotkania. W Kaplicy św. Józefa na Halach diakoni WSD prowadzili program o charakterze ewangelizacyjnym, natomiast w Auli Papieskiej do maturzystów przemawiali studenci z ośrodków Duszpasterstwa Akademickiego w Szczecinie.
Eucharystia została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup. Zebranych powitał paulin - o. Kazimierz Maniecki, redaktor miesięcznika Jasna Góra. Życzył młodzieży pięknego życia i pięknej miłości. Arcybiskup Celebrans w kazaniu, zwracając się do maturzystów jako do młodej inteligencji Kościoła i Polski, powiedział, że od Maryi należy się uczyć dostrzegania drugiego człowieka oraz wrażliwości na jego potrzeby materialne i duchowe. W czasie Mszy św. posługę liturgiczną pełniła młodzież z parafii Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim. Na dalszy program złożyły się: nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach, przygotowane i prowadzone przez maturzystów z parafii św. Ducha w Pyrzycach; spotkanie modlitewne w Bazylice, prowadzone przez paulinów i młodzież z parafii św. Jana Chrzciciela w Szczecinie; Różaniec w Kaplicy Cudownego Obrazu z rozważaniami młodych z parafii św. Ottona w Szczecinie, połączony z błogosławieństwem i rozesłaniem przez Arcypasterza. Organizatorem pielgrzymki był ks. Piotr Superlak - diecezjalny duszpasterz młodzieży, zaś oprawę śpiewno-muzyczną pełnił 16-osobowy zespół "Batista" z parafii św. Jana Chrzciciela w Szczecinie.

W pielgrzymce z diecezji rzeszowskiej przybyłej na Jasną Górę również 8 kwietnia, uczestniczyło 5834 maturzystów. Towarzyszyli im: ordynariusz diecezji - bp Kazimierz Górny, 62 księży prefektów, 212 nauczycieli, 96 rodziców i 12 katechetek.
Po powitaniu młodzież podzieliła się na dwie grupy. W Bazylice miało miejsce nabożeństwo pokutne prowadzone przez maturzystów z Gorlic i godzinne czuwanie modlitewne przed Chrystusem Eucharystycznym wystawionym w monstrancji. Adoracja połączona była z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania. W tym samym czasie w Auli Papieskiej paulin - o. Stanisław Rudziński wygłosił konferencję nt. roli Ojca Kordeckiego, obrońcy Ojczyzny i wiary. W południe nastąpiła wymiana grup.
O godz. 14.00 rozpoczęła się w Kaplicy Cudownego Obrazu, transmitowana do Bazyliki, uroczysta Liturgia. Przygotowanie do niej przeprowadziła młodzież z Zespołu Szkół w Gorlicach. Głównym celebransem był Biskup Ordynariusz. W kazaniu wspomniał o 60. rocznicy zbrodni katyńskiej - wymordowaniu 22 tys. Polaków. To mroczne wspomnienie złączył ze słowami Chrystusa: "Oto Matka twoja". Zachęcił młodych, aby - idąc z Maryją w dojrzałe życie - byli apostołami miłości i jedności. Na zakończenie pielgrzymki odmówiono Różaniec z rozważaniami przygotowanymi przez maturzystów z Zespołu Szkół w Bieczu. Organizatorami pielgrzymki byli księża z Wydziału Katechetycznego rzeszowskiej Kurii Biskupiej - Janusz Podlaszczak, i z Wydziału Duszpasterskiego - Jan Szczupak.

JEDNYM ZDANIEM

7 kwietnia br. w Warszawie obradowała pod przewodnictwem Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Omawiano m.in. program najbliższego zebrania plenarnego (28-29 kwietnia br. w Gnieźnie) oraz realizację decyzji podjętych przez KEP.

Ponad milion osób modliło się przy kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, którego peregrynacja w archidiecezji krakowskiej dobiegła końca 15 kwietnia br. (Obraz został przekazany diecezji tarnowskiej).

Polska podpisała się pod projektem rezolucji Komisji Praw Człowieka ONZ w sprawie łamania praw człowieka przez Rosję w Czeczenii.

W Polsce przebywał premier Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz szefowa szwedzkiej dyplomacji Anna Lindh, która wyraziła poparcie dla wejścia Polski do UE. Szwecja będzie przewodniczyć UE w 2001 r.

Niepowodzeniem zakończyły się polsko-unijne rozmowy o liberalizacji handlu rolnego. Wcześniej kontrolerzy z Komisji Europejskiej ocenili pozytywnie nasze zakłady mięsne eksportujące na rynek Unii.

Od 15 kwietnia br. przestały obowiązywać wizy do Izraela.

MSWiA podało, że wzrosła liczba cudzoziemców kupujących w Polsce ziemię. MSWiA udzieliło w 1999 r. łącznie 1553 zezwolenia na zakup 2687 hektarów.

Mirosław Handke, szef MEN, przedstawił w Gdańsku projekt reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego: od 2002 r. zaczną działać pierwsze klasy 3-letniego liceum profilowanego i 2-letniej szkoły zawodowej.

W Sejmie odbyła się dyskusja na temat nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości orzekła, że referendum nt. zgody na ratyfikowanie przez Polskę protokołu do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazującej orzekania kary śmierci w czasie pokoju - jest niedopuszczalne.

Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą przyjęła raport Związku Polaków na Białorusi nt. odradzania się polskości w tym kraju; przedstawiciele mniejszości zaapelowali o udzielenie im pomocy.

Rada Polityki Pieniężnej i rząd niespodziewanie postanowiły znieść wszelkie ograniczenia zmian kursu złotego.

Prawie 4 mln osób dostanie od rządu rekompensaty za niesłusznie zabrane wynagrodzenia w 1991 i 1992 r.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że fiskus może żądać od banków ujawnienia stanu naszych kont i operacji bankowych, nawet gdy nie jesteśmy jeszcze podejrzani o popełnienie przestępstwa skarbowego.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję ministerstwa sprawiedliwości, uznając że osoby, które pracowały w NKWD, UB, Informacji Wojskowej i innych organach represji PRL i ZSRR, tracą przywileje emerytalne.

Paweł Piskorski (UW) pozostanie prezydentem Warszawy; UW "dała" SLD w zamian za poparcie Piskorskiego stanowisko burmistrza gminy Centrum.

W związku z kończącą się kadencją rzecznika praw obywatelskich, nowych kandydatów zgłosiły już AWS, UW i SLD. Rzecznika wybiera Sejm za zgodą Senatu bezwzględną większością głosów.

Do dymisji podał się przewodniczący Sądu Lustracyjnego - Jan Krośnicki.

Aresztowano policjanta oraz byłego funkcjonariusza, którzy sprzedawali tygodnikowi Nie Jerzego Urbana operacyjne materiały policyjne.

W krakowskim Instytucie Jana Pawła II otwarto wystawę pt. Kłamstwo katyńskie, gdzie po raz pierwszy publicznie pokazywane są przedmioty należące do zamordowanych oficerów, wydobyte podczas ekshumacji w Katyniu.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję