Reklama

Wydarzenie tygodnia

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodziny Papieża - sesja na KUL

W czasie uroczystej sesji, zorganizowanej 18 maja br. przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w 80. rocznicę urodzin Ojca Świętego, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls wygłosił referat nt. Papież - pielgrzym na drogach świata.
Prelegent podkreślił, że na samym początku pontyfikatu przed Janem Pawłem II stanęły trzy trudne zadania: po pierwsze - musiał wprowadzić Kościół na drogę głębokiego dialogu ze współczesną rzeczywistością kulturalną, społeczną i religijną. Po drugie - musiał umocnić w wierze swoich braci. Po trzecie - musiał ożywić w duszy chrześcijańskiej odpowiedzialność za działalność apostolską, której zagraża fałszywe rozumienie pojęcia tolerancji. J. Navarro-Valls wyjaśnił, że określenie: " Papież-pielgrzym" pochodzi od samego Jana Pawła II, który wciąż wywiązuje się z tych zadań. "Ciągłe, wytrwałe spotykanie się z ludźmi wypływa z tego, jak Ojciec Święty pojmuje swoje pasterzowanie" - zauważył.
Papieskie podróże wynikają z najgłębszego rozumienia misji apostolskiej Kościoła - tłumaczył J. Navarro-Valls. "Jan Paweł II dobrze zna trudności relacji między Kościołem a współczesnym społeczeństwem. On sam mówi, że zadanie to stanowi najbardziej naglące i wymagające wyzwanie, przed jakim staje Kościół od samego swego początku".
Rzecznik Stolicy Apostolskiej zauważył także, że dzieło Jana Pawła II jest swoistym katalizatorem pewnej znamiennej tendencji. " Niektórzy przenikliwi obserwatorzy świata laickiego zauważają, że w pejzażu kulturalnym Zachodu zaczyna się kruszyć pewien antyreligijny przesąd, który w ostatnich czasach był obowiązkową oznaką nowoczesności".
J. Navarro-Valls swoje wystąpienie zakończył radą, jak modlić się za Papieża. Ponieważ Ojciec Święty obejmuje swoimi modlitwami cały świat, dlatego najlepiej jest modlić się za Jana Pawła II w ten sposób: "Panie, proszę Cię o to, o co On Cię prosi, o to samo, o co On w tej chwili się modli". Sądzę - mówił J. Navarro-Valls, że w ten sposób można być pewnym, iż towarzyszy się Janowi Pawłowi II myślą i sercem w jego pielgrzymowaniu po drogach świata".
Rektor KUL - ks. prof. Andrzej Szostek przypomniał, że Instytut Jana Pawła II od lat przygotowuje sesje w dzień urodzin Papieża; brało w nich udział wielu znakomitych naukowców i twórców kultury. Na rok Jubileuszowy szukano specjalnego, jubileuszowego prelegenta, dlatego wybór padł na rzecznika Stolicy Apostolskiej, człowieka, który przebywa najbliżej Ojca Świętego.
Ks. Tadeusz Styczeń, kierownik Instytutu Jana Pawła II, przypomniał, że za czasów pracy profesorskiej ks. prof. Karola Wojtyły studenci KUL uznali, że jedynym profesorem uczelni, który jest zarazem mądry i święty - jest właśnie on. Przeczuwali, że ten człowiek jest zdolny przeprowadzić rewolucję duchową. "Tu się wszystko zaczęło: tak jak Chrystus miał swoją Betanię, tak ks. prof. Wojtyła miał swój KUL" - powiedział ks. Styczeń.
Po prelekcji padło pytanie o wizytę Putina w Watykanie. J. Navarro-Valls poinformował, że wizyta jest planowana i że istnieje duże prawdopodobieństwo, że prezydent zaprosi Ojca Świętego do Moskwy. Przypomniał, iż wcześniej takie zaproszenia skierowali Michaił Gorbaczow i Borys Jelcyn. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej wyznał, że nie wie, dlaczego Ojciec Święty do tej pory nie odwiedził Rosji, ale zapewnił, że jest jakaś ukryta logika w terminach, w których odbywają się papieskie pielgrzymki. Ojciec Święty wybiera taki moment, w którym wizyta będzie najbardziej dojrzała. Zdaniem rzecznika Watykanu, wizyta Papieża w Rosji nie będzie miała charakteru politycznego.
W sesji na KUL wzięło udział ponad 800 osób - młodzież, studenci, osoby starsze.

Reklama

Konferencja prasowa rzecznika prasowego Watykanu

Na pytania o publikację trzeciej tajemnicy Fatimskiej, możliwość kolejnego przyjazdu Papieża do Polski i o ewentualną rezygnację Ojca Świętego ze swojej funkcji odpowiadał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls. 18 maja w Lublinie spotkał się on z polskimi dziennikarzami na dwugodzinnej konferencji prasowej.
Publikacja pełnego tekstu trzeciej tajemnicy fatimskiej to kwestia kilku dni lub kilku tygodni - powiedział rzecznik Watykanu. Dodał, że ten niedługi tekst jest właśnie tłumaczony z języka portugalskiego i ukaże się opatrzony komentarzem kard. Josepha Ratzingera. Tłumaczył również dziennikarzom, dlaczego tekst zawierający zarys tajemnicy czytał w Fatimie kard. Angelo Sodano, a nie Papież. "Chodziło tam o treść objawienia prywatnego, które przeczytane przez Papieża, zyskałoby inną rangę, a dodatkowo tajemnica dotyczyła samej osoby Papieża, więc niezręcznie byłoby mu to czytać". Rzecznik podkreślił, że ważne jest, by cała sensacja wokół tej tajemnicy nie zasłoniła prawdziwego przesłania fatimskiego, w którym Matka Boża wzywa do nawrócenia.
"Czy Papież przyjedzie jeszcze do Polski?" - pytali dziennikarze. " Nigdzie nie jest powiedziane, że nie przyjedzie, ale na pewno nie będzie to w tym roku, bo kalendarz jest bardzo napięty - odpowiedział rzecznik Watykanu. - Pozwólcie się zaskoczyć, zawsze jest taka możliwość" - dodał jednak z uśmiechem.
Dziennikarze interesowali się również tym, czy Ali Agca będzie wypuszczony na wolność. J. Navarro-Valls podkreślał, że Stolica Apostolska zostawiła tę sprawę kompetencji władz włoskich oraz zapewnił, że nie miałaby nic przeciwko temu.
"Co szczególnego jest w tegorocznych obchodach urodzin Papieża?" - pytano na konferencji. J. Navarro-Valls zauważył, że nigdy dotąd nie był to w Watykanie wolny dzień, że nie były to jeszcze nigdy uroczystości na międzynarodową skalę. "W siedzibie ONZ - z inicjatywy Kofi Annana - będzie dziś emitowany film podsumowujący całość obecnego pontyfikatu, a to fakt bardzo znaczący" - stwierdził rzecznik Watykanu.
Na pytanie o spekulacje dotyczące ewentualnej rezygnacji Papieża z urzędu J. Navarro-Valls odpowiedział: "Jestem obok niego 16 lat i nigdy, nawet w sytuacji prywatnej, o tym nie wspomniał. Papież ani razu nie zrezygnował ze zrobienia czegokolwiek ze względu na stan zdrowia, chyba że był w szpitalu" - podkreślił rzecznik. " Wciąż wprowadza mnóstwo twórczego zamętu w Kurii Rzymskiej" - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Msza św. urodzinowa pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

Nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk przewodniczył 17 maja wieczorem Mszy św. z okazji 80. urodzin Papieża-Polaka. " To, że uważamy go za największego Polaka, nie oznacza, że go słuchamy i rozumiemy" - ubolewał Nuncjusz w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli.
Eucharystię koncelebrowało 24 kapłanów, a kościół zgromadził tłumy warszawiaków.
"Módlmy się, by Bóg obdarzył Ojca Świętego mocą ducha i siłą ciała" - wzywał Nuncjusz Apostolski na początku Mszy św. Odmawiając Kolektę za Papieża, prosił Boga, by Jan Paweł II był dla ludu Bożego widzialnym fundamentem jedności, wiary i bratniej miłości.
"Osiemdziesiąte urodziny Jana Pawła II są dla nas okazją, abyśmy - otaczając go szczególną modlitwą - postawili sobie raz jeszcze pytanie: ´Kim jest on dla nas, dla Kościoła powszechnego i dla świata? Na czym polega tajemnica Jana Pawła II?´" - zapytał Nuncjusz. Odpowiadając na tak postawione pytanie, zauważył, że "życie Jana Pawła II to dla nas Dar i Tajemnica: Dar od niezgłębionego w swojej opatrzności Boga; Tajemnica - bo ciągle szukamy pełniejszego zrozumienia tego życia".
Na tę Tajemnicę patrzymy w pewnym napięciu, jakie powstaje między powszechnością a polskością. Papież jednak - dodał abp Kowalczyk - jest mocno zakorzeniony w tym, co polskie, a jednocześnie otwarty na cały świat i jego problemy. Nieraz przeciwstawia się europejskość prowincjonalności, ale Papież - np. podczas pamiętnego spotkania w Wadowicach - pokazał, że nie może być autentycznego otwarcia na kulturę uniwersalną bez zakorzenienia w "małej ojczyźnie".

Reklama

Sesja na Zamku Królewskim w Warszawie

Największe osobistości Polski przybyły 18 maja na uroczystą sesję w 80. rocznicę urodzin Jana Pawła II, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. W sesji uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych.
W słowie wprowadzającym kard. Józef Glemp zauważył, że chociaż państwo Watykan liczy zaledwie 44 hektary powierzchni, ma olbrzymi wpływ na proces pokojowy na świecie. "Dobra nowina nie ma nic wspólnego z interesami innych państw, które muszą zabiegać m.in. o sprawy ekonomiczne" - mówił Ksiądz Prymas o dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że Jan Paweł II jest orędownikiem pokoju, co wyraża się nie tylko w słowach, ale także w najprostszych gestach, takich jak np. przytulanie dzieci.
Refleksją na temat związku Jana Pawła II z Warszawą podzielił się prof. Marek Drozdowski. Następnie zebrani wysłuchali występu zespołu "Ars Nova" pod dyrekcją Jacka Urbaniaka, który wykonał utwory Mikołaja Gomółki, Jana z Lublina i Wojciecha Długoraja. Po koncercie bp Piotr Libera przeczytał życzenia wystosowane do Jana Pawła II z okazji 80. urodzin, podpisane w imieniu zebranych przez kard. Józefa Glempa.

Reklama

Modlitewny bukiet dla Ojca Świętego

W kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach, który jest wotum wdzięczności za wybór na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły oraz wotum za jego ocalenie z zamachu 13 maja 1981 r., nieustannie zanoszone są modlitwy w jego intencji. Przy szczególnej okazji - 80-lecia urodzin wielkiego wadowiczanina - wierni z tej parafii postanowili wypowiedzieć swoją wdzięczność i życzenia, czuwając i modląc się przed Najświętszym Sakramentem przez 80 godzin. Czuwanie rozpoczęło się już w piątek 12 maja, by złączyć się modlitwą z Ojcem Świętym przebywającym w Fatimie. Podczas czuwania w południe i wieczorem wierni uczestniczyli we Mszach św., o godz. 15.00 odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po południu uczestniczyli w Nabożeństwach Majowych, zaś wieczorem w Apelach Jasnogórskich z procesją eucharystyczną. Poszczególne godziny czuwań prowadzone były przez Akcję Katolicką, przez chorych i starszych, przedszkolaków oraz przez inne grupy parafialne. Osoby biorące udział w czuwaniach wpisywały się do specjalnej księgi, która została przekazana Ojcu Świętemu przez jedną z parafianek.
Warto dodać, że z okazji 50-lecia kapłaństwa Ojca Świętego parafianie podjęli modlitwę "50 Różańców", które przez 50 wieczorów były odmawiane przed Matką Boską Fatimską.

Reklama

Urodzinowy koncert na wadowickim rynku

Ponad 20 tys. osób uczestniczyło na wadowickim rynku w niezwykłym koncercie z okazji 80. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II. Najważniejszym wydarzeniem wieczoru było pozdrowienie Ojca Świętego dla wadowiczan, przekazane za pośrednictwem Telewizji Polskiej.
Gośćmi szczególnymi urodzinowego koncertu byli: premier RP Jerzy Buzek z małżonką, kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miasta.
Wadowicki koncert rozpoczęli artyści z Krakowa: Grzegorz Turnau zaśpiewał piosenkę pt. Linoskoczek, potem wystąpiły połączone chóry krakowskie: Chór Akademicki "Pastores", Chór Papieskiej Akademii Teologicznej i Chór Wyższego Seminarium Duchownego. Z towarzyszeniem góralskiej kapeli piosenkę Cichy zapada zmrok zaśpiewała m.in. Justyna Steczkowska. Czterech kolegów szkolnych i koleżanka - rówieśnicy Ojca Świętego - życzyli Papieżowi z okazji urodzin: "Niech Pan Najwyższy darzy Cię zdrowiem, radością i pokojem dla dobra Kościoła, Polski i całego świata". Maturzyści wadowickiego gimnazjum z 1938 r. wspólnie zaśpiewali piosenki, jakie przed laty śpiewali na koleżeńskich spotkaniach. Zaraz po osiemdziesięciolatkach wystąpiły dzieci znanych muzyków, czyli zespół "Arka Noego". Osiem błogosławieństw zaśpiewali Papieżowi polscy artyści: m.in. Ryszard Rynkowski, Mietek Szcześniak i Natalia Kukulska, która z wyraźnym wzruszeniem zaśpiewała także piosenkę, napisaną specjalnie z okazji urodzin Papieża, pt. Z głębi serc. W trakcie koncertu widzowie przypominali sobie archiwalne materiały telewizyjne z papieskich pielgrzymek do Polski. Na wadowickim rynku wystapiło również ponad 3 tys. muzyków z 80 orkiestr dętych Ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju. Tą niezwykła orkiestrą dyrygował Władysław Balicki.
Organizatorami koncertu na wadowickim rynku były władze miasta Wadowice i Telewizja Polska, która przeprowadziła na żywo transmisję w 1 Programie TVP.

Reklama

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców

Blisko 10 tys. pracowników banków, wraz z Henryką Pieronkiewicz, prezesem Zarządu PKO BP - największego banku polskiego w naszym kraju, z dyrektorami central bankowych i banków branżowych oraz z kadrą kierowniczą banków, uczestniczyło w dniach 12-13 maja br. w XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bankowców.
Pierwszego dnia część uczestników pielgrzymki wzięła udział w Apelu i nocnym czuwaniu modlitewnym przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
W drugim dniu bankowcy wysłuchali najpierw wykładu ks. Włodzimierza Kowalika o odpustach w Kościele i o drodze od przebaczenia grzechów do darowania kar. Przygotowaniem do Liturgii na Szczycie było modlitewne czuwanie z udziałem Częstochowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Janusza Brawaty. W koncelebrze ks. Andrzeja Filipeckiego i innych duszpasterzy Najświętszą Ofiarę sprawował biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni Długosz.
Przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski, witając całe zgromadzenie, życzył, aby Bóg, który nas miłuje i który w Maryi z Nazaretu stał się wczoraj, dziś i na wieki obecnością miłosierną w życiu każdego z nas, kierował nasze serca ku wartościom duchowym, ku skarbom, których nie niszczą ani mól, ani rdza. Słowo Boże wygłosił Biskup Celebrans. Nawiązał w nim do Wielkiego Jubileuszu i do obowiązku wdzięczności za Maryję -
Najlepszą Matkę. Przypomniał 83. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie i beatyfikowanych tam przez Ojca Świętego Jana Pawła II pastuszków - Hiacyntę i Franciszka, którym objawiła się Maryja. Dla świata przepojonego dzisiaj pragmatyzmem, który pyta o ilość dywizji i zasoby bogactw, objawienia fatimskie mówią: jeśli nie staniecie się jak dzieci ufni, czyści, wierzący, prawdomówni, kochający się nawzajem, nie wejdziecie do królestwa Bożego. Problemów świata nie rozwiążą organizacje międzynarodowe, banki, politycy dysponujący wojskiem czy też spotkania na szczycie, ale świadkowie wiary w Chrystusa w życiu osobistym, religijnym, rodzinnym, społecznym, w pracy zawodowej. " Wam, pracownicy bankowości - mówił Ksiądz Biskup - powierzono dobro społeczne i prywatne. Ludzie Wam ufają. Proszę, uczyńcie wszystko, co w Waszej mocy, by przywrócić prawdziwość stwierdzeniu: ´Pewne jak w banku´. Niech Stolica Mądrości, Matka Dobrej Rady, wspiera Was w służbie dla dobra Ojczyzny i bliźnich".
Po południu pracownicy banków odprawili Drogę Krzyżową na wałach, a po niej uczestniczyli w maryjnym nabożeństwie w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Reklama

Ogólnoświatowa Pielgrzymka Sybiraków

13 i 14 maja w XI Ogólnoświatowej Pielgrzymce Sybiraków przybyło na Jasną Górę kilka tysięcy wiernych. Dołączyli do nich kombatanci spod Monte Cassino i harcerze "Piątacy" z Poznania.
Sybiracy wraz z krajowym kapelanem - ks. prał. Edmundem Cisakiem po Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem uczestniczyli w akademii, którą w Auli Papieskiej urządził Wojewódzki Związek Sybiraków z Poznania. Po Apelu Drogę Krzyżową na wałach prowadził kapelan drohobyczan - o. Dominik M. Orczykowski, kapucyn.
Następnego dnia, przy dźwiękach Jasnogórskiej Dętej Orkiestry, odbył się najpierw Apel Poległych przy pomniku o. Kordeckiego, a później rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Liturgiczne zgromadzenie powitał o. Eustachy Rakoczy, paulin. Głównym celebransem był biskup pomocniczy z Sandomierza Edward Frankowski. W słowie Bożym przypomniał m.in., że w ciągu wieków ponad dwanaście milionów Polaków zostało deportowanych na Syberię i Daleki Wschód. "O tej Polskiej Golgocie Wschodu nie wolno nam zapominać, nie dlatego, aby się mścić, ale żeby budować lepszy świat". Po kazaniu Celebrans poświęcił sztandary Związku Sybiraków z Wielunia i z Zielonej Góry i złożył życzenia organizatorowi pielgrzymki - ks. prał. Cisakowi z racji 45. rocznicy jego święceń kapłańskich. Podczas Mszy św. śpiewały pod dyrekcją Władysława Kurkucia z Wilna chóry "Lira" (Landwarów) i "Rudniczanka" (Biała Waka). Po Eucharystii modlono się przy pomniku Sybiraków na wałach, a później w Auli Papieskiej uczestniczono w programie patriotyczno-religijnym w wykonaniu chóru polskiego z Wilna.

Pielgrzymka Sportowców i Działaczy Sportowych

16 maja w X Pielgrzymce Sportowców i Działaczy Sportowych uczestniczyli razem z ministrem sportu Mieczysławem Nowickim przedstawiciele Urzędu Kultury Fizycznej i Sportowej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Katolickiego Stowarzyszenia Sportu RP, parafialnych stowarzyszeń sportowych Salezjańskiej Organizacji Sportu RP, polskich związków sportowych oraz kilku złotych medalistów olimpijskich i kilkuset sportowców, którym towarzyszyli redaktorzy sportowi i TV Polonia. Wszystkich w Kaplicy Cudownego Obrazu powitał podprzeor - o. Marian Lubelski. W koncelebrze bp. Andrzeja Śliwińskiego - ordynariusza diecezji elbląskiej, krajowego duszpasterza sportu - ks. prał. Mirosława Mikulskiego i kilkudziesięciu duszpasterzy, Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej odprawił metropolita poznański - abp Juliusz Paetz. On również wygłosił słowo Boże. "Stajecie dzisiaj - powiedział - przed Jasnogórską Panią. To Ona, Wychowawczyni i Przewodniczka Narodu, uczy nas, że prawdziwe szczęście nie polega na bogactwie czy dobrobycie, na ludzkiej sławie czy władzy, ani na żadnym ludzkim dziele, choćby było tak użyteczne jak nauka, technika czy sztuka, lub tak przyjemne jak sport, ani nie tkwi w żadnym stworzeniu, ale znajduje się w samym Bogu, który jest źródłem wszelkiego dobra i wszelkiej miłości. Drodzy Sportowcy, Królowej Polski przynosicie w darze urok i piękno młodości, którą związaliście ze sportem. Do Was Jan Paweł II powiedział w Elblągu 6 czerwca 1999 r.: ´Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształtowanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudów i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom - to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam Was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję´".
Po Mszy św. odbyło się spotkanie w Auli Papieskiej, gdzie ks. Edward Pleń, salezjanin, mówił o jubileuszowym przesłaniu Ojca Świętego Jana Pawła II do świata sportu. Zakończeniem pielgrzymki było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach.

JEDNYM ZDANIEM

Wielki koncert z okazji urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, transmitowany przez TVP 1, obejrzało prawie 8 milionów Polaków (22%). Był to 18 maja 2000 r. najlepiej oglądany program (spośród programów wszystkich stacji).

W Domu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się prezentacja wielkiej monografii archidiecezji krakowskiej: Kościół krakowski w tysiącleciu.

Podczas konferencji w Warszawie, poświęconej sytuacji powołań w Polsce, bp Stefan Regmunt, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań podał, że co dwudziesty ksiądz na świecie i co czwarty kleryk w Europie - to Polacy.

W dniach 17-18 maja br. w Warszawie odbyła się konferencja pt.: Nowa epoka misyjna w Kościele, w której obok Polaków udział wzięli dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych z Ameryki Łacińskiej.

W warszawskiej katedrze polowej bp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy św. dla 152 żołnierzy polskich, reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych w 42. Międzynarodowej Pielgrzymce Żołnierzy do Lourdes.

Pomnik "Golgota Wschodu" stanął w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Mieści on ziemię z mogił Polaków z Usola na Syberii, którą przekazał bp Jerzy Mazur.

12 maja br. w całym kraju odbyły się uroczystości w 65. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Sejm oddał Marszałkowi hołd minutą ciszy.

W Polsce przebywała delegacja parlamentarzystów niemieckich - rozmawiali oni z naszymi władzami i organizacjami na temat odszkodowań dla polskich ofiar nazizmu.

Rada Unii Europejskiej zgodziła się wstępnie na przyznanie Polsce ulgi w płaceniu składek do unijnej kasy przez pierwsze lata po uzyskaniu członkostwa.

Polski rząd oskarżony został o "kontrrewolucyjną awanturę" na Kubie, w związku z niedawną wizytą na wyspie senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację prezydenckiej ordynacji wyborczej.

Rząd przyjął program prywatyzacji sektora energetycznego.

Premier Jerzy Buzek przyjął dymisję wiceministra gospodarki Jana Szlązaka, odpowiedzialnego za restrukturyzację górnictwa.

Senat przyjął zmiany w kodeksie karnym, przewidujące zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców.

W Sejmie opozycja (przy poparciu 29 posłów AWS) przegłosowała wprowadzenie w rolnictwie zerowej stawki VAT. Rząd proponował stawkę wynoszącą 3%.

Sejm uchwalił nowe prawo telekomunikacyjne, które przewiduje pełną liberalizację rynku usług międzymiastowych i lokalnych od 2002 r. i międzynarodowych - od 2003 r.

W Sejmie odbyła się z udziałem rządu i opozycji debata o sposobach walki z bezrobociem. Strony nie doszły do porozumienia w sprawie jednolitego programu poprawy sytuacji na rynku pracy.

Sejmowa Komisja Rodziny dyskutowała na temat przemocy w mediach i sposobach przeciwdziałania temu zjawisku.

Prof. Andrzej Zoll (UW), szef Rady Legislacyjnej przy Premierze RP, zgodził się kandydować na rzecznika praw obywatelskich.

Sąd Najwyższy oddalił odwołanie przewodniczącego rolniczej " S" - Mariana Zagórnego od wyroku za niszczenie zboża, uznając, że akcje protestacyjne rolników nie mogą łamać prawa.

Warszawski Sąd Okręgowy nie zgodził się umorzyć sprawy gen. Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do masakry w katowickich kopalniach "Wujek" i "Manifest Lipcowy" w grudniu 1981 r.

1 lipca br. rozpoczyna się masowa wymiana starych praw jazdy na nowe. Potrwa ok. 6 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona od 1 czerwca br. waloryzacji rent i emerytur.

Po raz pierwszy od grudnia ub. r. inflacja spadła poniżej 10% (wyniosła w kwietniu br. 9,8%).

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję