Reklama

Aktualności

Papież jedzie do Iraku - dawnej Mezopotamii

Na początku marca papież Franciszek chce pojechać do Iraku, którego tereny obejmują obszar położonej w dorzeczu Tygrysu i Eufratu starożytnej Mezopotamii. Czy to się uda, do końca jest niepewne z uwagi na szalejącą pandemię koronawirusa i sytuację bezpieczeństwa. Zaplanowana na 5-8 marca wizyta ma mieć miejsce w rozdartym wojną i niestabilnym politycznie kraju, z wieloma wspólnotami religijnymi zranionymi konfliktami.

2021-02-15 14:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Gdy do niej dojdzie, to spełni się m. in. marzenie Jana Pawła II, który w 2000 roku chciał odbyć pielgrzymkę do Ur Chaldejskiego, ojczyzny Abrahama, którego żydzi, chrześcijanie i muzułmanie czczą jako swojego wspólnego przodka. Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i będzie to jego 33. zagraniczna podróż apostolska.

Spotkanie międzyreligijne planowane jest 6 marca właśnie w Ur - historycznym miejscu na pustyni w południowym Iraku. Przy ruinach schodkowej wieży świątynnej (ziggurat), którą biblijny patriarcha mógł widzieć 4000 lat temu, mają zgromadzić się na modlitwie przedstawiciele islamu i Kościołów chrześcijańskich, ale także Żydzi, Jazydzi i Mandejczycy. Wszystkie te religie są w jakiś sposób związane z Abrahamem i uwikłane w długą historię rywalizacji i przemocy.

Reklama

Nie mniej symboliczne będzie przyjęcie papieża przez wielkiego ajatollaha Ali al-Sistaniego w Nadżafie. 90-letni szyicki uczony jest uosobieniem moralnego autorytetu Iraku. W konfliktach dążył zawsze do umiaru i pokojowego współistnienia. Podczas protestów przeciwko niegospodarności i korupcji jesienią 2019 roku, które ostatecznie doprowadziły do obalenia rządu, stanął po stronie demonstrantów. Wobec populistycznych sił szyickich w kraju z ich przywódcą Muktadą al-Sadrem, pełni rolę swoistego falochronu. Mówi się, że ma on także dobre stosunki z chaldejskim patriarchą katolickim Louisem Raphaëlem I Sako.

Chociaż al-Sistani nie sprawuje urzędu porównywalnego z urzędem papieża, spotkanie to będzie stanowić ważny pomost w relacjach między Kościołem katolickim a szyickim islamem, który ma około 200 milionów wyznawców na całym świecie. Jeśli chodzi o rolę religii w państwie i społeczeństwie, Franciszek i wielki ajatollah reprezentują zbliżone poglądy. Mocnym sygnałem byłoby, gdyby obaj podpisali "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, który papież i wielki imam Ahmad al-Tayyeb, przedstawiciel islamu sunnickiego, ogłosili w Abu Zabi w 2019 roku.

Trzeci dzień wizyty Franciszka będzie poświęcony terrorowi Państwa Islamskiego i cierpieniom chrześcijan w północnym Iraku. Franciszek uda się do metropolii Mosul, zamieszkałej głównie przez sunnitów, i do chrześcijańskiego miasta Karakosz. Dziesiątki tysięcy chrześcijan uciekło stamtąd w 2014 r. przed bojówkami terrorystycznymi i około połowa rodzin powróciła. Jedynie dotychczas szkicowy plan wizyty przedstawiony przez Watykan przewiduje wystąpienie papieża w kościele syryjsko-katolickim al-Tahira w Karakosz, który został zdewastowany przez islamistów. Wcześniej w Mosulu odbędzie się „modlitwa za ofiary wojny”. To otwarte sformułowanie pozwala przypuszczać, że świadomie chce się obejść wyznaniowe rozróżnienia. Na przykład Jazydzi ucierpieli jeszcze bardziej niż chrześcijanie z powodu wypędzeń i okrucieństw Państwa Islamskiego.

Reklama

W programie papieskiej wizyty zauważa się brak wydarzenia o charakterze wyraźnie ekumenicznym. Papież zwróci się do katolików w dniu przyjazdu, 5 marca, przemawiając do biskupów, księży, zakonników, seminarzystów i katechetów w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego pw. Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Następnego dnia odprawi Mszę św. w stołecznej katedrze katolickiej obrządku chaldejskiego pw. św. Józefa. Natomiast 7 marca odprawi Eucharystię na stadionie im. Franso Haririego w Irbilu. Jak się zauważa o wyborze lokalizacji i przebiegu spotkań z papieżem zadecydowały przede wszystkim środki ochrony przed koronawirusem.

Część aktorów irackiej sceny polityczno-społecznej liczy na to, że papieska wizyta wzmocni ich pozycję we wciąż niepewnym procesie stabilizacji kraju. Przede wszystkim dotyczy to patriarchy Sako, który nieustannie podkreśla, że chrześcijanie stanowią niezbywalną część Iraku i można ich również usłyszeć za granicą jako ważny głos irackich chrześcijan w tym, co dotyczy ich kraju. Wśród nich jest również prezydent Barham Salih, sunnita z Kurdystanu oraz bezpartyjny premier Mustafa al-Kadhimi, którzy muszą utrzymać jedność kraju wbrew ogromnym społecznym siłom odśrodkowym, w tym władz Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu w Irbilu.

Protesty uliczne, w wyniku których zginęło ponad 600 osób, miały miejsce zaledwie rok temu. Terroryści Państwa Islamskiego nie zostali jeszcze pokonani. W styczniowym ataku w centrum Bagdadu zginęły 32 osoby. Od końca stycznia liczba zgłoszonych infekcji koronawirusowych ponownie gwałtownie rośnie. Irackie ministerstwo zdrowia zabrało głos w tej sprawie 10 lutego mówiąc o „niezwykle niepokojącej” sytuacji. Podczas wizyty papieża będzie powszechnie obowiązywać godzina policyjna. Jeśli Franciszkowi uda się odwiedzić Irak, to będzie miał przed sobą delikatną misję, i to nie tylko w wymiarze religijnym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Chrzest czyni nas członkami Ciała Chrystusa i Ludu Bożego

[ TEMATY ]

Franciszek

Archiwum ks. Tomasz Furmanka

O znaczeniu chrztu, jako sakramentu czyniącego nas członkami Ciała Chrystusa i Ludu Bożego mówił dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Podkreślił także wspólnotowy aspekt wiary chrześcijańskiej. Na placu św. Piotra papieskiej katechezy wysłuchało około 20 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć nas w Wielkim Poście?

2021-03-03 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

św. Józef

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Św. Józef - oblubieniec Maryi i zarazem prosty rzemieślnik, daje nam przykład pracy połączonej z modlitwą i życiem rodzinnym. W czym przykład św. Józefa może pomóc nam w odpowiednim przeżyciu pozostałego okresu Wielkiego Postu?

II Polski Synod Plenarny w dokumencie Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie przypomina: „Ciche życie Józefa, Maryi i Jezusa w Nazarecie wskazuje, jak rodzice i dzieci mogą jednoczyć się z Bogiem na najbardziej codziennych drogach, jak codzienność staje się szkołą Ewangelii i wprowadza na drogę uświęcenia. Od Świętej Rodziny czerpiemy lekcję życia rodzinnego, jego ewangelicznej prostoty i świętości. Od Rodziny z Nazaretu bierzemy też przykład gorliwej pracy zawodowej i domowej”.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: Dzień skupienia MI

2021-03-04 11:59

archiwum MI

Od stycznia br. w każdą ostatnią sobotę miesiąca odbywają się dni skupienia online dla młodzieży z Rycerstwa Niepokalanej oraz dla tych, którzy interesują się duchowością maryjną.

Ostatnie spotkanie pod hasłem „UZDROWIENIE” miało miejsce 27 lutego od godz. 17.00 do 21.00. Patronką spotkania była Najświętsza Maryja Panna z Lourdes. Uczestnicy poznali objawienia św. Bernadetcie Soubirous dzięki prezentacji s. Wiktorii, był czas wspólnego dzielenia się, a także czas modlitwy o uzdrowienie, którą poprowadził ks. Piotr Czarniecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję