Reklama

Kościół

Ojciec Knabit na Wielki Post: nie bądźmy smutni jak obłudnicy

Ten Wielki Post trzeba przeżyć na serio i radośnie. Jeśli robimy jakieś postanowienia i poddajemy się ograniczeniom, pamiętajmy, że ochotnego dawcę miłuje Bóg. Nie bądźmy smutni jako obłudnicy – napisał w czwartek w mediach społecznościowych o. Leon Knabit.

Najstarszy w Krakowie benedyktyn zachęcił, aby w czasie Wielkiego Postu pamiętać o sobie nawzajem, o osobach chorych i zmarłych.

Podziel się cytatem

Ocenił: "Jeśli mężczyzną i kobietą stworzył Bóg człowieka, to praca wielkopostna powinna na tym polegać, by mężczyzna był bardziej mężczyzną, a kobieta kobietą".

Zdaniem benedyktyna "może człowiek próbować osiągać równość po swojemu, ale to już będzie poprawianie Pana Boga i na zdrowie nie wyjdzie ani człowiekowi pojedynczemu, ani rodzinie, ani całej ludzkości".

"Żaden normalny wierzący człowiek nie będzie dzieł Bożych na swój sposób poprawiał" – napisał o. Knabit.

Podziel się cytatem

Reklama

W swoim poście odniósł się także do wychowania i nauczania w szkołach oraz krytycznych ocen jakości nauczania, w tym religii. Nawiązał do pomysłu usunięcia religii ze szkół i skrytykował go. "Idąc w tym kierunku, może by usunąć i język polski, ponieważ w wielu wypadkach efekty nauczania są skandalicznie mierne, choćby w dziedzinie ortografii! Tylko kto by to robił poza szkołą? Rodzice? Jakieś kursy przy wyższych uczelniach, a może samorządy? Miałyby pieniądze ze zwolnionych polonistycznych etatów?" – napisał zakonnik.

Wyraził przekonanie, że nie będzie poprawy efektów nauczania, także religii, jeśli się nie wychowa "nauczycieli kochających młodzież i przedmiot, którego uczą, kompetentnych, mających także organizacyjne i programowe możliwości wychowywania uczniów w poszanowaniu i umiłowaniu prawdziwych wartości".

Leon Knabit, przyjaciel Jana Pawła II, mieszka w opactwie benedyktyńskim w Krakowie od 1958 r. W grudniu ubiegłego roku skończył 91 lat.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

2021-02-18 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Artystyczna i duchowa podróż

Niedziela podlaska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

chór

Wielki Post

koncert pasyjny

Archiwum KOE

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Chór śpiewał przy grobie św. Jana Pawła II

Tegoroczny Wielki Post dla członków Chóru Kameralnego KOE, działającego od sześciu lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury, wiązał się ze szczególnym artystycznym wyzwaniem – cyklem pasyjnych koncertów O Crux Ave.

Śpiewacy, pod kierownictwem Anety Mroczek, wykonali aż 15 bogatych prezentacji, na które składały się dawne i współczesne utwory chóralne połączone narracją, która prowadziła publiczność przez poszczególne etapy męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję