Reklama

Aktualności

Nuncjusz w Chorwacji z wizytą u Papieża

Dzisiaj rano nuncjusz apostolski w Chorwacji, abp Giorgio Lingua został przyjęty na audiencji przez Papieża. Przy tej okazji udzielił również wypowiedzi Radiu Watykańskiemu. Zwrócił uwagę na trudną sytuację migrantów na Bałkanach. Stwierdził, że nie czas teraz na szukanie winnych ich położenia, ale na znalezienie rozwiązań i podjęcie decyzji. „Lepiej się mylić poprzez przesadną hojność niż przez zbytnią surowość” – podkreślił dyplomata papieski. Stwierdził, że mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem humanitarnym, którego nie wolno lekceważyć, tym bardziej że dotyka on boleśnie dzieci pozbawione rodziców. Migranci spędzają surową zimę w opłakanych warunkach. To pogłębia ich desperację i dotyka ich podwójny żal: z jednej strony krajami, które zmuszeni byli opuścić, jak i tymi, w których mieli nadzieję zostać przyjęci. Jeśli brakuje minimum nadziei na lepszą przyszłość, rozczarowanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

2021-02-18 13:39

[ TEMATY ]

Franciszek

Ks. Tomasz Lubaś

Nawiązując do oczekiwania lokalnej wspólnoty dotyczącej kanonizacji kardynała Alojzego Stepinaca, nuncjusz określił go jako biskupa według myśli Papieża Franciszka. To pasterz, który pachniał wonią swojej owczarni. Był blisko swojego ludu, widział Kościół jako szpital polowy, dlatego podwijał rękawy i robił to, co możliwe, aby przygarnąć biednych i uchodźców. Abp Lingua zaznaczył, że „przywozi” do Papieża Kościół doświadczony dwoma trzęsieniami ziemi w ciągu jednego roku.

Reklama

„Pierwsze trzęsienie ziemi w Zagrzebiu miało miejsce już w pierwszą niedzielę lockdownu, a to drugie, w Petrinji nastąpiło podczas kolejnego, kiedy przyszła druga wielka fala. Do tych dwóch tragedii doszły jeszcze szkody spowodowane również pod względem ekonomicznym przez pandemię koronawirusa, która miała ogromny wpływ na główne źródło dochodów kraju, czyli turystykę. Przynoszę Papieżowi naród dumny, przywiązany do swoich korzeni, a jednocześnie naród, który patrzy w przyszłość, który wierzy w Europę. Niektórzy z lekkim sceptycyzmem, inni z większą nadzieją i optymizmem, ale w sumie przynoszę dobrze zorganizowany Kościół, który oczywiście ma, jak wszędzie, pewne problemy. Nie da się temu zaprzeczyć, ale jako całość jest Kościołem żywym. Myślę o pewnych grupach, które są może trochę zbyt klerykalne. Ale to, co charakteryzuje wiernych Chorwacji, to nabożeństwo do Matki Bożej i wielkie przywiązanie do Ojca Świętego oraz do Kościoła rzymskiego. Być może z tego powodu czuję się bardzo dobrze przyjęty: gdziekolwiek się udaję, spotykam ludzi, którzy ciepło wyrażają swoją sympatię do przedstawiciela Papieża, a tym samym do samego Ojca Świętego“ – podkreślił papieski dyplomata.

Abp Lingua przed przybyciem do Chorwacji, w latach 2010- 2015 był nuncjuszem apostolskim w Iraku i Jordanii. W obliczu zbliżającej się pielgrzymki Ojca Świętego uważa ją za znak wielkiego błogosławieństwa i okazję do wcielenia w życie encykliki Fratelli tutti. Zwraca uwagę, że momentem szczególnie znaczącym będzie spotkanie Franciszka w wielkim ajatollahem Ali as-Sistanim, którego poznał osobiście jako człowieka wielkiej prostoty. „Jest liderem pełnym pokoju, szukającym dobra wszystkich i posiadającym wielki zmysł braterstwa” – zauważył nuncjusz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież z Macronem m.in. o perspektywach projektu europejskiego

[ TEMATY ]

Francja

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zagadnienie perspektyw projektu europejskiego to jeden z tematów poruszonych podczas watykańskich rozmów prezydenta Republiki Francuskiej, Emmanuela Macrona – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Szefa państwa francuskiego przyjął na audiencji Ojciec Święty, a następnie spotkał się on z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

CZYTAJ DALEJ

Podejrzani o profanację kościoła w Myślenicach w rękach policji

2021-03-03 20:48

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Zatrzymano 4 podejrzanych o akt wandalizmu – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” st. sierż. Sebastian Kruk, zastępca oficera prasowego Komendanta Powiatowej Policji w Myślenicach.

2 marca doszło do profanacji sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Wandale, nie mogąc dostać się do kościoła, m.in. butelkami po piwie dokonali zniszczeń elewacji i dwóch zabytkowych płyt nagrobnych wmurowanych w ścianę świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki

2021-03-04 09:41

[ TEMATY ]

Rzeszów

piesza pielgrzymka

radiovia.com

Ks. Jakub Nagi

Ks. Jakub Nagi

Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Gorę ma nowego dyrektora. Decyzją biskupa Jana Wątroby od marca funkcję objął ks. Jakub Nagi, dotychczasowy kwatermistrz odpowiedzialny za przygotowanie noclegów dla pielgrzymów. Nowy dyrektor zastąpił na tym stanowisku ks. Witolda Wójcika.

Przed nowym dyrektorem stoi zorganizowanie 44 pielgrzymki na Jasną Górę. W związku z sytuacją epidemiczną jeszcze nie wiemy w jakiej formie będzie przebiegać – mówi ks. Jakub Nagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję