Reklama

Niedziela Częstochowska

Patron aktualny i potrzebny

– Przyjmujemy z wdzięcznością wobec Boga dar jego beatyfikacji, odczytując znaki Bożej Opatrzności na naszego trudnego czasu. Dostrzegany również, że Bóg potwierdził jego świętość cudem uzdrowienia nienarodzonego jeszcze dziecka ze śmiertelnej choroby. Bóg powołuje nas, abyśmy byli obrońcami życia, cywilizacji miłości – mówił abp Wacław Depo 21 lutego w parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie podczas rozpoczęcia peregrynacji po Polsce relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Częstochowa obok Radomia i Rzeszowa otrzymała od Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba relikwie założyciela zakonu, które od 21 lutego peregrynują po naszej archidiecezji. Rozpoczynając ją, abp Wacław Depo, kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, przewodniczył Mszy św. w parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Częstochowie i wygłosił homilię. Ukazał w niej postać bł. ks. McGivneya (1852-90). Za Ojcem Świętym Franciszkiem przypomniał znaki opatrznościowej troski Boga o zbawienie każdego człowieka. – Postać bł. ks. McGivneya, syna irlandzkich imigrantów, pokazuje nam wyraźnie, że życie człowieka nie jest ślepym wytworem natury czy przedmiotem transakcji, kiedy się poczyna, a kiedy ma prawo odebrać życie, ale to jest dar, który otrzymujemy od Boga, i którym trzeba się dzielić sobą i dobrem – podkreślił kaznodzieja. Przypomniał, że bł. ks. Michael „przez służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, będąc znakiem miłosierdzia Bożego, organizował działania, która kształtowały braterską wspólnotę, był z ludźmi w ich smutkach w czasie pandemii, śmierci i żałoby”. Na podstawie zapisów błogosławionego mówił o zadaniach rycerzy, którymi są: stawanie w obronie wiary, troska o godność i dobro rodziny, „zjednoczenie mężczyzn dzielących wiarę katolicką, aby zdobyć siłę do niesienia wzajemnie pomocy w czasie pandemii, aby zapewnić godny pochówek zmarłym i zapewnić finansową pomoc rodzinom zmarłych członków”. Zachęcając do spojrzenia na naszą rzeczywistość, metropolita częstochowski, podkreślił: – Tak bardzo jest nam potrzebny dzisiaj, żeby powiedzieć, że on to już przeszedł i dlatego mówi dla nas: Nie lękajcie się, ale połączcie nadzieję w Bogu, ratujcie wasze rodziny i wspólnoty, miejsca pracy, bądźcie z chorymi.

Nawiązując do wydarzenia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie abp Depo tajemnicy Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz bł. ks. McGivneya powierzył naszą archidiecezję i miasto. Prosił, „aby Częstochowa nie zatraciła swojego charakteru i swojej tożsamości. Prosimy, przebacz tym, którzy występują przeciwko Tobie, Boże”.

Reklama

Proboszcz ks. Ryszard Umański cieszy się, że jako pierwsza parafia przyjmujemy relikwie ks. McGivneya. – W tej parafii jest już rada rycerzy i chcemy założył drugą radę. To dziękczynienie za relikwie bł. ks. McGivneya. Mam już chętnych ok. 20 młodych panów, którzy chcą być w Kościele, świadczyć o Kościele i bronić go, modlić się w Kościele i pomagać drugiemu człowiekowi.

O wyjątkowej chwili dla wszystkich Rycerzy Kolumba i ich działalności mówił Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce: – Dziś rozpoczęła peregrynacja w Polsce w trzech miejscach w Rzeszowie, Radomiu i Częstochowie. Warto podkreślić, że błogosławiony żył w czasach bardzo podobnie do czasów, które mamy obecnie. Jego troską było to, by parafia była centrum życia i jego się powiodło. Czas pandemii to czas, kiedy Rycerze są potrzebni w parafiach. Od marca zainicjowaliśmy akcję Nie zostawaj bliźniego w potrzebie. Moment beatyfikacji i cud pro-life mocno pokazuje stanowisko rycerzy, jeżeli chodzi o szeroko pojętą ochronę życia, pokazuje, że rycerze są za życiem od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W ramach peregrynacji będzie prowadzone konkretne dzieło miłosierdzia, pomocy dla placówek, które chronią życie. Ta pomoc będzie nakierowania na instytucje i konkretne rodziny w poszczególnych diecezjach. Mężczyzn zachęcił: – Zaufaj Panu Bogu, zapraszamy się na tę ścieżkę powołania w konkretnej formacji, gdzie sąsiadów, znajomych przemieniamy w braci i to jest dziedzictwo bł. ks. McGivneya.

Peregrynacja w Polsce potrwa rok, a w archidiecezji częstochowskiej sześć tygodni. Najpierw przez trzy tygodnie w parafiach w Częstochowie, a potem w Działoszynie, Lindowie i Wieluniu. Relikwie nawiedzają parafie, w których są Rycerze Kolumba, a później te, do których zostają zaproszone.

2021-02-21 23:03

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Syn przychodząc na ten świat pokazał nam sobą tajemnicę miłości

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Boże Narodzenie

Niedziela TV

„W tajemnicy Bożego Narodzenia spełniła się przepowiednia proroka Izajasza: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel, to znaczy Bóg z nami” – powiedział w życzeniach na Święta Bożego Narodzenia abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Życzenia zostały przekazane za pośrednictwem TV Niedzieli.

Abp Depo mówiąc o tajemnicy Bożego Narodzenia wskazał zgodę i posłuszeństwo wiary Maryi – Ta prawda została już wypowiedziana w Protoewangelii – podkreślił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję