Reklama

Niedziela Małopolska

Ta wystawa to powrót do czasów Jana Pawła II

101 Kościołów, Sakralia, Kościoły Małopolski to nowa wystawa czasowa Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

Anna Bandura

W wernisażu uczestniczył bp Robert Chrząszcz. Na zdjęciu z artystą plastykiem Adamem Pochopieniem

W wernisażu uczestniczył bp Robert Chrząszcz. Na zdjęciu z artystą plastykiem Adamem Pochopieniem

W podziemiach muzeum można obejrzeć prace m.in. lokalnych artystów. 

– Sztuka nie jest domeną jedynie wybitnych ludzi, znanych na całym świecie. Sztuka to przestrzeń, która zawiera się w każdym człowieku, a uwidacznia się w jego wytworach umysłu, serca i rąk – powiedział na uroczystym otwarciu wystawy 25 lutego dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Jacek Kurzydło. 

Anna Bandura

Wystawę otworzył ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum

Wystawę otworzył ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum

Reklama

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza, pod nazwą Kościoły Małopolski, to podróż przez miejsca związane z kultem maryjnym, do których chętnie przyjeżdżał biskup, kardynał, a następnie Ojciec Święty Jan Paweł II. Autorami tej wystawy są członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Ekspozycja Sakralia została przygotowana z inicjatywy Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelakich im. Karola Wojtyły w Krakowie. 101 Kościołów Małopolski to piękno małopolskiej architektury sakralnej spod pędzla Adama Pochopienia, absolwenta ASP.

Radością z udziału w wydarzeniu podzielił się w rozmowie z Niedzielą bp Robert Chrząszcz: – Cieszę się, że miałem okazję spotkać się z artystami. Widać ich radość z tego, że mogą się podzielić swoim talentem. To dla nich ważne. A dla nas ważne jest to, aby jeszcze raz zobaczyć miejsca związane z Janem Pawłem II, m.in. kościoły i kapliczki. 

Anna Bandura

Prezent od twórców dla bp. Roberta Chrząszcza

Prezent od twórców dla bp. Roberta Chrząszcza

Wernisaż uświetniła recytacja wierszy inspirowanych spotkaniami z Janem Pawłem II autorstwa Eufemii Fąfary oraz gra na saksofonie Alicji Miśkiewicz, uczennicy VI klasy szkoły podstawowej.

Ekspozycję można odwiedzać do 28 marca br. w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej 19-21 w godzinach 10-17 (od wtorku do niedzieli).

2021-02-26 12:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2021-04-12 11:20

Łukasz Krzysztofka

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

To dzięki niemu muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej. Zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, o którym mówił, że to “warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu”. Opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich. Był m.in. archidiecezjalnym konserwatorem zabytków.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Komunia św. w czasie pandemii. Wskazania Referatu Katechetycznego

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomina zasady dotyczące organizacji Pierwszej Komunii św.

1. Uroczystość Pierwszej Komunii św. może się odbyć w planowanym terminie, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w odpowiednich przepisach państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Jutro 14 kwietnia - Dzień Ludzi Bezdomnych

2021-04-13 19:01

[ TEMATY ]

bezdomni

Karol Porwich

Od 1996 roku 14 kwietnia obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. Krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 16 lat wspiera osoby, które nie mają domu. O godz. 10.00 rozpocznie się symboliczny bieg Dzieła Pomocy św. Ojca Pio wokół Plant w koszulkach z napisem „Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania".

„Sam jest sobie winien", „Wziąłby się to roboty", „Lump, menel, alkoholik" – to tylko niektóre stereotypy, które od lat towarzyszą osobom bezdomnym. W Dziele św. Ojca Pio wiedzą, że bezdomność to nie wybór i o tym mówią z okazji tegorocznego Dnia Ludzi Bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję