Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: szkolne rekolekcje z biskupami online

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprosił biskupów częstochowskich do wygłoszenia szkolnych rekolekcji wielkopostnych online. Składają się one z trzech nauk rekolekcyjnych dla dzieci młodszych głoszonych przez bp. Antoniego Długosza oraz trzech konferencji dla dzieci starszych i młodzieży szkół ponadpodstawowych, które wygłosił bp Andrzej Przybylski.

[ TEMATY ]

rekolekcje

szkoła

dzieci

biskupi

Wielki Post

młodzież

Screen/YouTube Referat Katechetyczny

We wprowadzeniu do nauk rekolekcyjnych abp Wacław Depo zaprosił młodych ludzi do współuczestnictwa w rekolekcjach, „żeby to było dzieło wspólne łaski Bożej, która działa w życiu człowieka, jak i naszego ludzkiego wysiłku i zaangażowania”.

– Żeby prawdziwie się spotkać, trzeba się zobaczyć, rozumieć, poznawać prawdę, a dopiero wtedy przybliżamy się do siebie nawzajem – podkreślił abp Depo.

Reklama

– Zachęcam was do tego, żebyście odkryli na nowo swoją więź z Chrystusem, który wszedł już w wasze życie w momencie sakramentu chrztu świętego. A dzisiaj zaprasza was po raz kolejny, żebyście wyszli na Jego drogi, zarówno przez rekolekcje, jak i udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich żali. A w tajemnicy Eucharystii, żebyście Go na nowo rozpoznawali jako swojego Pana i Zbawiciela – zwrócił się do młodzieży metropolita częstochowski.

– Każdy z nas, biskupów, zgodnie ze swoimi charyzmatami, przygotował nauki rekolekcyjne – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” bp Andrzej Przybylski.

– Moje rekolekcje dla młodzieży są wokół trzech tematów: nawrócenia, rozeznania i Kościół.

Reklama

Jeśli chodzi o temat nawrócenia, to przypominam młodzieży o Duchu Świętym. Podkreśliłem również, że obok Ducha Świętego są także inne duchy. Sprawcą wszystkiego jest duch. W zależności od tego, za jakim duchem idziemy, takie będzie nasze życie. Oprócz Ducha Świętego są również duchy tego świata, duchy nieczyste, złe – dodał biskup.

– Mam świadomość tego, że ludzie młodzi dzisiaj żyją w tysiącach narracji, różnych wiadomości, poglądów, idei. W konferencji na temat rozeznania zwróciłem uwagę na postawy i sposoby rozeznawania, takie jak pokora jako zdolność stawania wobec prawdy, kształtowanie własnego sumienia. Zwróciłem również uwagę na to, że spowiedź służy nie tylko odpuszczeniu grzechów, ale temu, żeby mieć jasność rozeznawania. Komuś, kto nosi grzechy, trudniej się rozeznaje – kontynuował bp Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że w nauce o Kościele jest nawiązanie do inicjatywy #KochamKościół. – Podzieliłem się własnym świadectwem doświadczenia Kościoła i odkrycia tajemnicy Kościoła jako Oblubienicy Chrystusa i Ciała Chrystusa. Kościół to jest Oblubienica, którą przede wszystkim kocha Pan Bóg, znając jej słabości i grzechy – podkreślił.

Biskup wyjaśnił, że ciekawostką tych rekolekcji jest to, że odbywają się one w różnych miejscach. – Tematyka nawracania się została nagrana na dworcu PKP w Częstochowie przed kasami biletowymi, na peronie i w kaplicy dworcowej, żeby pokazać, że nawrócenie ma coś wspólnego z decyzją na wybór pociągu. Jak wybierzemy Jezusa, to On nas już dalej poprowadzi – powiedział.

– Temat rozeznawania nagrywaliśmy w Wyższym Seminarium Duchownym. Chciałem pokazać młodym, że Biblia to jedna z najbardziej sprawdzonych i wiarygodnych ksiąg. Kościół i chrześcijaństwo nie jest jakieś zacofane. Jest religią opartą na prawdzie, wiedzy, szczegółowych i rzetelnych badaniach naukowych. Młodzi mogą czuć się wiarygodnie w tym, co Kościół im podpowiada. Jest też o rozeznaniu powołania – kontynuował biskup i dodał, że nauka #KochamKościół była nagrywana w kościele akademickim.

– Jedna z części nagrana jest na dachu kościoła na tle wielkiego akademika. Chciałem podzielić się własnym doświadczeniem Kościoła, którego sam kiedyś jako młody człowiek doświadczyłem w duszpasterstwie akademickim – podkreślił bp Przybylski.

Nauki rekolekcyjne od II Niedzieli Wielkiego Postu dostępne są na kanale YouTube Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz na stronie Referatu Katechetycznego TUTAJ

2021-03-01 10:35

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi planują synod

[ TEMATY ]

młodzież

materiały MRD

Młodzieżowa Rada Duszpasterska prężnie działa. 10 stycznia odbyło się kolejne spotkanie online. W jego trakcie planowano synod młodzieży, który w naszej diecezji rozpocznie się już 18 lutego.

- Inspiracją stał się synod ogłoszony przez papieża Franciszka. Do Kościoła poszły konkretne pytania. W naszej diecezji, w Paradyżu, odbyło się spotkanie, przyjechało na nie wielu przedstawicieli ruchów, wspólnot, stowarzyszeń. Ale nie było tam młodzieży. Chodzi więc o to, żeby młodzież też mogła się spotkać i odpowiedzieć na pytania papieża. Chcemy usłyszeć również ich głos – mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: starsi powołani do walki z cynicznym postrzeganiem świata

2022-05-25 09:23

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na powołanie osób starszych do umiłowania sprawiedliwości i przeciwstawiania się cynicznej wizji świata wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież nawiązał do Księgi Koheleta, stawiającej pytania o sens istnienia, w kontekście wiedzy o życiu oderwanej od umiłowania sprawiedliwości, której gwarantem jest sam Bóg.

Franciszek zauważył, że kiedy wydaje nam się, iż wszystko prowadzi do nicości nie można popadać w pokusę obojętności. „nie ulega wątpliwości, że starość sprawia, iż niemal nieuniknione jest spotkanie z rozczarowaniem. I dlatego decydujące znaczenie ma protest starości wobec demoralizujących skutków tego rozczarowania: jeśli osoby starsze, który widziały już niemal wszystko zachowają niezachwiane umiłowanie sprawiedliwości, to jest nadzieja dla miłości, a także dla wiary. A dla współczesnego świata przejście przez ten kryzys, kryzys zbawienny ma znacznie kluczowe, ponieważ kultura, która stara się wszystko zmierzyć i wszystkim manipulować, powoduje w końcu zbiorową utratę wiary w sens, miłość, dobro” – podkreślił Ojciec Święty. Zauważył, że współczesne poszukiwanie prawdy uległo pokusie całkowitego porzucenia umiłowania sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka osób konsekrowanych do Kalwarii Pacławskiej

2022-05-25 11:51

s. Wiktoria Komańska

Siostry Sercanki podczas pielgrzymki

Siostry Sercanki podczas pielgrzymki

„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” – pod takim hasłem w minioną sobotę, 21 maja 2022 r., odbyła się pielgrzymka sióstr zakonnych na Kalwarię Pacławską.

Duchowym Przewodnikiem do tronu Matki Bożej Słuchającej był o. Krzysztof Górski, przeor karmelitów bosych w Przemyślu. Sobotniemu wędrowaniu towarzyszyło wiele intencji, siostry prosiły o błogosławieństwo dla swoich wspólnot oraz o nowe powołania. W modlitwie pamiętały także o Ukrainie, prosząc dla tego kraju o dar pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję