Reklama

Wiadomości

Twoja SKOK. Syndyk grozi - czyli spółdzielczość w praktyce

Od jesieni 2016 roku do grudnia 2019 roku syndycy Kas, które znajdowały się w stanie upadłości, zwracali się do ich byłych członków o dodatkowe pieniądze mające pokryć powstałe straty. Pierwszy był syndyk SKOK-u Wołomin.

[ TEMATY ]

SKOK

Facebook.com

Od samego początku zarówno Kasa Krajowa jak i wiele autorytetów prawniczych i znawców prawa spółdzielczego a także Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokuratura Krajowa i dziennikarze wielu mediów wskazywali na bezzasadność takich żądań. To niezgodne z zasadami spółdzielczymi – takie głosy padały powszechnie.

Zgodę na poniesienie dodatkowej odpowiedzialności muszą wyrazić sami spółdzielcy, walne zgromadzenie spółdzielni musi podjąć taką uchwałę. Po trzech latach orzeczenie Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2019 r. zniechęciło – zdawało się, że skutecznie – do takich praktyk. SN, odpowiadając na pytanie sądu niższej instancji w toczącej się sprawie, podjął uchwałę. Zgodnie z jej treścią syndykowi masy upadłości SKOK nie przysługuje roszczenie wobec członków Kasy o pokrycie straty bilansowej Kasy. Orzeczenie orzeczeniem ale wcześniej jedni członkowie Kas już zapłacili, inni nie chcieli. Kiedy dochodziło do procesów wyroki różnych sądów, w różnych częściach kraju, były krańcowo odmienne.

Reklama

Uchwała SN powinna skierować linię orzeczniczą wszystkich sądów w kierunku korzystnym dla członków Kas – zaznaczył w marcu 2020 roku uczestniczący w debacie poświęconej temu tematowi w Polskiej Agencji Prasowej mecenas Sławomir Jakszuk, partner Kancelarii prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - syndyk nie ma kompetencji, aby żądać dodatkowych kwot. Natomiast jak praktyka będzie się kształtować, to dopiero zobaczymy. Ale każdy może się bronić tym orzeczeniem SN i absolutnie nikt nie powinien wpłacać syndykom tych pieniędzy – uzupełnił.

Tymczasem od pewnego czasu znów pojawiły się informacje (Nowa Trybuna Opolska z 4 lutego tego roku.) o wnoszeniu przez syndyka Twojej SKOK Marcina Kubiczka w Kędzierzynie-Koźlu pozwów przeciwko członkom tej Kasy o wyrównanie wkładu członkowskiego. Zapytaliśmy o opinię Kasę Krajową a ta podtrzymuje nadal swoje poprzednie stanowisko, wyrażone w komunikatach i materiałach znajdujących się na jej portalu – celem wykorzystania przez osoby, przeciwko którym wystąpiono z takim żądaniem.

Udostępniła także zainteresowanym link do artykułu autorstwa Krzysztofa Rożko, który został opublikowany w dzienniku Rzeczpospolita 21 stycznia 2021 r. pt. „Członek spółdzielni nie musi godzić się na wyższy udział”.

Link do artykułu:Zobacz

2021-03-02 09:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SKOK ponad finanse

XXI Krajowa Konferencja SKOK to okazja do podsumowań i planów dalszego rozwoju Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Motto tegorocznej Krajowej Konferencji Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych brzmi „SKOK ponad finanse”. Czy mógłby Pan rozwinąć jego znaczenie?

CZYTAJ DALEJ

Katyń – śmierć przyszła ze wschodu

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 36-37

[ TEMATY ]

historia

wspomnienia

Wojtek Laski/East News

Biuro organizacji zrzeszającej rodziny zmarłych w Katyniu. Panel ze zdjęciami zabitych oficerów

Biuro organizacji zrzeszającej rodziny zmarłych w Katyniu. Panel ze zdjęciami zabitych oficerów

Co roku 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To święto uchwalił 14 listopada 2007 r. Sejm RP, by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina. Katyń przywodzi na myśl także ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Jest dla nas „wizytówką” okrutnego oblicza Rosji, która dziś znów zbudziła demony historii.

Rosjanie, za sprawą propagandy państwowej, wierzą, że Polaków w Katyniu mordowali Niemcy. Jest tak od czasów Stalina aż po dzień dzisiejszy. Nieco zamieszania w ich głowach wprowadził prezydent Borys Jelcyn, przekazując Polsce dokumenty z 5 marca 1940 r. z podpisami m.in. Stalina i Ławrientija Berii pod rozkazem wymordowania naszych oficerów (to część archiwum katyńskiego z Kremla). Było to w okresie demokratycznych przemian w Związku Radzieckim w 1990 r. Dziś Rosjanie nie chcą o tym pamiętać. Putin zna prawdę i jeśli czegoś żałuje, to chyba tylko tego, że Polska w ogóle istnieje.

CZYTAJ DALEJ

Podejmą refleksję nad treścią niezwykłych darów

2021-04-13 22:25

Maria Fortuna- Sudor

    Na najbliższą sobotę, 17 kwietnia zostało zaplanowane spotkanie „Cztery niezwykłe dary. Spotkanie z Ojcem” z okazji setnej rocznicy urodzin czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

    Organizatorem jest Instytut Niepokalanej Matki Kościoła- żeński instytut świecki, założony w 1958 r. przez ks. Franciszka Blachnickiego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję