Reklama

Franciszek

Tornielli: Irak oczekuje na Papieża jak dzieci na święto

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii przytacza wypowiedź chaldejskiego patriarchy Babilonii kard. Luisa Sako, który przypomina, że losu chrześcijan nie należy oddzielać od losu innych Irakijczyków, ponieważ wszyscy ponieśli konsekwencje wojny i terroryzmu.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek w Iraku

VATICAN NEWS

PAP

„Ta wizyta jest jak sen, który staje się rzeczywistością. A my jesteśmy jak dzieci, które przygotowują się na świętowanie. Od największych do najmniejszych spośród nas” – te słowa chaldejskiego patriarchy Babilonii, kard. Luisa Raphaela Sako, przekazane agencji Fides, w prosty sposób opisują rzeczywistość podróży, o której od dawna marzył Jan Paweł II, a którą obecnie realizuje Franciszek. Radosne i pełne wdzięczności twarze osób oczekujących na Biskupa Rzymu świadczą o tym, że ta podróż od dawna leży na sercu Papieżowi i Irakijczykom, nie tylko chrześcijanom.

Reklama

Wielokrotnie w czasie swojego pontyfikatu Franciszek mówił o wspólnotach chrześcijańskich cierpiących w różnych częściach świata, a jego pielgrzymka do ziemi Abrahama, pomimo pandemii i obaw o bezpieczeństwo, świadczy o bliskości Następcy Piotra. Ale los chrześcijan w Iraku i ich cierpienia nie powinny być oddzielone od losu i cierpienia członków innych wyznań religijnych w kraju, w którym wszyscy doświadczyli konsekwencji wojny, terroryzmu, przemocy, podziałów i nadużywania imienia Boga dla usprawiedliwienia nienawiści.

„Udekorowaliśmy nasze kościoły - powiedział Sako – ale wszyscy Irakijczycy udekorowali wszystkie swoje miasta... Wszędzie są flagi Watykanu i plakaty powitalne, nawet w Najafie, nawet w Nassiriji... I w Mosulu, mieście, które wciąż pokazuje wszystkie swoje rany. Muzułmanie ułożyli pieśni na powitanie Papieża”.

Na plakatach, na których zdjęcie najwyższego szyickiego autorytetu w kraju sąsiaduje ze zdjęciem Papieża, wyróżnia się zdanie ajatollaha Alego al Sistaniego: „Wy jesteście częścią nas, a my jesteśmy częścią was”. To inny sposób na powiedzenie, że wszyscy jesteśmy braćmi. Słowa kardynała, który przewodzi starożytnemu Kościołowi chaldejskiemu, pozwalają zrozumieć, że nadzieja na przyszłość Iraku nie będzie płynąć ze wzmocnienia jednej wspólnoty religijnej kosztem innych, ani z tworzenia chronionych i oddzielnych „rezerwatów”, w których można bezpiecznie umieścić tak zwane mniejszości, ale z ponownego odkrycia głębokich korzeni współistnienia, które pokrywa się z tożsamością kraju. Nadzieja, która rozpala się w Ur, w ślad za Abrahamem: jesteście częścią nas, a my jesteśmy częścią was.

2021-03-04 16:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program papieskiej pielgrzymki do Iraku

Bagdad, ośrodek kultu szyickiego An-Nadżaf, Ur – miejsce pochodzenia Abrahama, Irbil, Mosul i Karakosz to miejsca, które odwiedzi Ojciec Święty w Iraku podczas swojej planowanej w dniach 5-8 marca pielgrzymki w tym kraju. Jej zaktualizowany program przedstawiło dzisiaj Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Irak. Będzie to jego 33 podróż apostolska.

Piątek 5 marca 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Niedziela Miłosierdzia - finał kampanii Polska Pomaga

2021-04-09 12:47

[ TEMATY ]

Caritas

Polska Pomaga

Boże Miłosierdzie

misericors.org

Zbliżający się Tydzień Miłosierdzia to w Kościele czas pogłębionej refleksji nad chrześcijańskim zaangażowaniem w życie wspólnoty. Słowami swoich pasterzy Kościół przypomina o duchowym i materialnym wymiarze tego zaangażowania.

Inspiracją dla wiernych mogą być także dzieła Caritas przedstawiane w wiosennej edycji kampanii Polska Pomaga, której ostatnią odsłonę będzie można zobaczyć na antenach TVP już 11 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Katastrofa smoleńska. Lublin pamięta

2021-04-10 12:59

Paweł Wysoki

Społeczny Komitet Obchodów 11. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej prosi o uczczenie pamięci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych oficjalne uroczystości mają charakter symboliczny. Ofiary upamiętnią reprezentanci społecznego komitetu, w skład którego wchodzą: Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, Dowódca Garnizonu Lublin, Przewodniczący Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję