Reklama

Niedziela Świdnicka

Szkolą ceremoniarzy

Pod czujnym okiem diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej, w trudnych warunkach pandemicznych, ale jednak, odbywają się wykłady w ramach kursu ceremoniarza – na razie zdalnie.

[ TEMATY ]

ceremoniarze

archiwum prywatne

Zdalne spotkania przyszłych ceremoniarzy odbywają się na platformie zoom.us

Zdalne spotkania przyszłych ceremoniarzy odbywają się na platformie zoom.us

Ponad 20 lektorów z terenu całej diecezji od 24 października zeszłego roku gromadzi się w każdą sobotę przed komputerami, aby punktualnie o godz. 10 uczestniczyć w godzinnych, zdalnych wykładach z zakresu liturgiki, Biblii i życia duchowego. Jak wygląda kurs ceremoniarski on-line? Zapytaliśmy uczestników.

- Spotkania rozpoczynają się od krótkiej modlitwy, po której następuje część teoretyczna. Do tej pory omawialiśmy poszczególne części Mszy św. i jej elementy, co kto robi, dlaczego itp. – relacjonuje Marcin Lubczyński ze Świebodzic.

- Na każdym spotkaniu rozmyślamy nad słowem Bożym wg metody św. Ignacego Loyoli, które prowadzi ks. Tomasz Kula. Natomiast wykłady prowadzone są przez ks. Łukasza Basistego, ks. Piotra Sipiorskiego oraz przez ks. Krzysztof Orę – dodaje Maksymilian Bujnowski z Bielawy.

- Na razie zdobywamy wiedzę teoretyczną, która jest weryfikowana krótkimi testami. Cieszę się, że planowane jest również spotkanie „w realu” wszystkich kandydatów – mówi Jakub Pajor ze Świebodzic. – Tak, będzie taki dzień skupienia – dodaje Marcin - abyśmy mogli zacząć tę wiedzę wreszcie praktykować. - Ja jestem zadowolony, że chociaż w takiej formie jest ten kurs, mimo tego, wolałbym, aby te spotkania nie były przez komputer – mówi Zygmunt Sośniak z Pieszyc. - Na koniec modlimy się zazwyczaj albo dziesiątką różańca świętego albo koronką. Wrażenia są do tej pory pozytywne – podsumowuje Marcin.

2021-03-02 15:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Udzielenie posługi ceremoniarza

[ TEMATY ]

bp Józef Szamocki

posługa

ceremoniarze

ks. Paweł Borowski

W sobotę 20 czerwca bp Józef Szamocki udzielił posługi ceremoniarza 27 lektorom z diecezji toruńskiej. Młodzi chłopcy przygotowywali się do tego wydarzenia przez szereg spotkań formacyjnych i modlitewnych. Uroczystość odbyła się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i uczestniczyli w niej kapłani z parafii, z których pochodzą nowi ceremoniarze oraz najbliższa rodzina.

W homilii bp Józef podkreślił, że nowa funkcja to nie tylko zaszczyt, ale także wezwanie do jeszcze gorliwszej służby i autentycznego świadectwa. Zaznaczył, że dzięki temu możemy uchronić się przed zagubieniem samego siebie, ale także przez zgubieniem w swoim życiu Jezusa. - W naszych świątyniach będziecie trzymać wartę przy Jezusie, aby Go nie zgubić oraz swoją postawą ukazywać Jezusa innym, pomóc im Go odnaleźć - mówił do nowych ceremoniarzy Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję